Butrimonių gimnazijoje – Muzikos diena su operos primadona Irena Milkevičiūte

Renata Balčiūnienė
,
Butrimonių g-jos mokytoja

Šiemet Butrimonių gimnazija tarptautinę Muzikos dieną paminėjo kartu su viena iškiliausių Lietuvos muzikos kultūros asmenybių, pasaulinį pripažinimą pelniusia operos soliste Irena Milkevičiūte.

Išplaukusi į didžiuosius pasaulio operos vandenis

 

Įstabaus grožio ir jėgos sopranas Irena Milkevičiūtė – mažos mūsų šalies meno ambasadorė pasaulyje, operos primadona, profesorė, išugdžiusi daug puikių solisčių. Jos išskirtiniam talentui per surengtų daugiau kaip 1000 solo koncertų Lietuvoje ir svetur lenkėsi operos gerbėjai visoje Europoje, Rusijoje, JAV, Pietų Amerikos valstybėse, Japonijoje, Filipinuose. Irena Milkevičiūtė dirbo su daugybe pasaulinio garso įžymių dirigentų ir operos solistų, o primadonos atlikti vaidmenys jau tapę visos operos epochos simboliu, padėjusiu formuotis šio žanro tradicijai Lietuvoje.

 

Garsiausiose Milano „La Scala“ ir Niujorko „Metropoliteno“ operos teatrų scenose sukurti įsimintini vaidmenys atnešė I. Milkevičiūtei tarptautinį pripažinimą. G.Verdi „Nabukas“, „Traviata“, „Aida“, V. Bellini „Norma“,  G. Puccini „Turandot“, „Madam Butterfly“, su kuria laimėtas konkursas Tokijuje, ir daugybė kitų įsimintinų operos vaidmenų kaip išskirtiniai įėję į muzikos kultūros istoriją. Įspūdingi karjeros pasiekimai, žinomumas ir įvertinimai, o už jų – nepaprastai kuklus, paprastas ir šiltas žmogus, besidalijantis didžiausiais žmogiškaisiais turtais. Moteris ir Mama, išauginusi talentingus vaikus, turinti būrį vaikaičių. Garsių operos solistų Irenos Milkevičiūtės ir Geham Grigorian dukra Asmik Grigorian 2019 metais pelnė geriausios pasaulio operos solistės titulą.

 

O primadonos kelias į operos Olimpą prasidėjo nuo pat kūdikystės – gimusi muzikalioje, nors ir ne muzikos profesionalų šeimoje, augusi nuolat apsupta muzikos, I. Milkevičiūtė anksti pajuto savo gebėjimų jėgą ir išsigrynino pasirinkimo kryptį – dainavimą. Šeimai persikėlus į Butrimonių kraštą (šeima čia gyveno 12 metų), primadonos mokyklinio gyvenimo kasdienybė nesiskyrė nuo kitų bendraamžių, išskyrus vis didėjantį norą ir svajonę dainuoti, nors tėtis ragino rinktis „žemiškesnę“ ir praktiškesnę karjeros sritį. Keturiolikmetė iš Butrimonių mokyklos, paklususi širdies balsui, išvyko mokytis muzikos (kanklių specialybės) į tuometinį Juozo Tallat-Kelpšos muzikos technikumą Vilniuje (dabar Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorija), vėliau sekė mokslai Kauno Juozo Gruodžio muzikos technikume (dabar Kauno Juozo Gruodžio muzikos konservatorija), Lietuvos konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija) įgyta dainavimo specialybė, diplominis darbas – Violetos vaidmuo Giuseppe Verdi operoje „Traviata“ Vilniaus Operos ir baleto teatre, stažuotė ir darbas Milano „La Scala“ teatre ir atsiveriančios didžiosios pasaulio scenos. Kukli ir nepaprastai darbšti mergaitė iš Butrimonių krašto, turėjusi didžiulę svajonę dainuoti, kurios siekdama užaugino ir subrandino savo talentą, primadona, išplaukusi į pasaulinio meno didžiuosius vandenis, magiškai sušvitusi ir daugybę metų džiuginanti savo įspūdingu vokalu meno gerbėjus bei įsitvirtinusi operos Olimpe. Lygi tarp didžiųjų kūrėjų ir mūsų šalies garbė.

Primadonos koncertas Butrimonių Išganytojo bažnyčioje

 

Muzikos diena prasidėjo puikiu primadonos koncertu Butrimonių Išganytojo bažnyčioje. Kartu su ja G. Puccini, G.Verdi, J. S. Bacho kūrinius atliko ir profesorės mokinės – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantės Austėja Zinkevičiūtė ir Emilija Finagejevaitė akompanuojant Ramintai Gocentienei.

 

Gimnazijos direktorius Valdas Valvonis sveikindamas bendruomenę su Muzikos diena pasidžiaugė išskirtine galimybe visiems dalyvauti tokio lygio atlikėjos koncerte ir gimnazijoje įkurtu jau trečiuoju vardiniu kabinetu.

 

Pilnutėlė bažnyčia – didelio susidomėjimo neeiliniu įvykiu ženklas – ir miestelio, ir gimnazijos bendruomenė turėjo puikią progą išgirsti išskirtinio balso operos solistę, prisiliesti prie nemariosios klasikos, lavinti muzikinį skonį, praplėsti akiratį. Butrimonių parapijos klebonas Virgilijus Balnys, geranoriškai sutikęs su tokio formato renginiu bažnyčioje, pasitarnavo bendruomenei suteikdamas jai galimybę klausytis pasaulinio garso solistės. Koncerto pabaigoje primadoną sveikino bendruomenė ir Alytaus rajono savivaldybės mero patarėja Dalia Paulauskaitė, perdavusi ir mero Algirdo Vrubliausko linkėjimus.

Gimnazijos Garbės galerija

 

Gimnazija didžiuojasi savo išskirtinėmis edukacinėmis erdvėmis – pernai 5-tą kartą iš eilės pasipuošė respublikinio geriausiai tvarkomų mokyklų edukacinių erdvių konkurso nugalėtojos laurais. Viena iš tokių vidaus erdvių – Garbės galerija, kurios, kaip ir daugelio reikšmingų projektų, sumanytojas – gimnazijos direktorius Valdas Valvonis. Butrimonių gimnazijos bendruomenė išreiškia dėkingumą savo buvusiems mokiniams, pasiekusiems meno, kultūros, mokslo aukštumų, bei žmonėms, prisidėjusiems prie gimnazijos pažangos, turėjusiems įtakos rajono ir net šalies istorijai, kultūrai. Tai atspindi originali Garbės lenta, kurioje įamžinti žymių asmenų delnai, įspausti keramikos plokštėse. Todėl Garbės galerijoje puikuojasi prezidento Valdo Adamkaus ir ponios Almos Adamkienės, dailininko, profesoriaus Antano Kmieliausko, akademiko Algirdo Sliesaravičiaus, buvusio ilgamečio „Kauno tiltų“ generalinio direktoriaus Algimanto Karkausko, dabartinio gimnazijos direktoriaus V. Valvonio, Alytaus rajono savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko, buvusio Ūkio ministro Dainiaus Kreivio rankų įspaudai. Garbės galerijoje atsirado dar vienos išskirtinės asmenybės – operos primadonos Irenos Milkevičiūtės – delno įspaudas bei parašas, ir Butrimonių gimnazija didžiuojasi turėdama galimybę įamžinti šios iškilios menininkės vardą bei meną.

Atidarytas I. Milkevičiūtės vardo muzikos kabinetas

 

Gimnazijoje jau yra du vardiniai iškilių Butrimonių krašto žmonių kabinetai – profesoriaus Antano Kmieliausko vardo dailės ir akademiko Algirdo Sliesaravičiaus vardo biologijos kabinetas. Idėja įrengti dar vieną, šįkart I. Milkevičiūtės vardo muzikos kabinetą  kilo muzikos mokytojai Neringai Valvonienei. Konsultavimasis su primadona, net įvairių smulkmenų derinimas, įrengimo darbai vyko nuo pavasario, o šį darbą, paminint Muzikos dieną, vainikavo kabineto atidarymas dalyvaujant pačiai I. Milkevičiūtei.

 

Atidarant kabinetą, D. Šostakovičiaus  „Ispanišką šokį“ ir S. Stalmoko „Valsą“ smuikais grojo Alytaus muzikos mokyklos mokytojų Ritos Frendzelienės ir Genovaitės Baniukevičienės mokinės Viltė Maselskaitė, Gabija Gudeliauskaitė, Gerda Brazaitė, Kamilė Dvilinskaitė, pianinu akompanavo Ūla Maselskaitė.

 

Prie kabineto įrengimo, kaip ir pačios šventės organizavimo, prisidėjo absoliučiai visa gimnazijos bendruomenė, todėl mokytoja N. Valvonienė nuoširdžiai dėkinga visiems – administracijai, mokytojams, aptarnaujančiajam personalui, daugeliui mokinių, žmonėms už gimnazijos ribų, padėjusiems savo atsakingu požiūriu ir atliktu darbu įgyvendinti gražią idėją ir pagerinti gimnazijos įvaizdį. Mokytoja, išreikšdama didžiulę padėką primadonai I. Milkevičiūtei, davusiai sutikimą įkurti jos vardo kabinetą, jautriai kalbėjo, kad mažo miestelio kuklios, bet talentingos ir labai darbščios mergaitės sėkmės istorija tegu tampa įkvėpimu daugeliui šios kartos jaunųjų talentų, kai kruopščiu ir atkakliu darbu galima pasiekti stulbinamų rezultatų.

Padovanojo išskirtines dovanas

 

Profesorės I. Milkevičiūtės vardo muzikos kabineto atidarymo proga primadona gimnazijai ir kabinetui padovanojo vertingą diską su daugelio savo koncertų vaizdo įrašų, 1982 m. Budapešte vykusiame konkurse laimėtos II vietos diplomo ir 1986 m. Tokijuje „Madam Baterflai“ konkurse pelnytos II premijos diplomo kopijas, keletą diskų – „Italų operos lyrika“: sopranas I. Milkevičiūtė su LNOB teatro simfoniniu orkestru ir dirigentu J. Aleksa, diską su primadonos sudainuotomis kompozitorių V. Bellini, G. Puccini, G.Verdi, P.Thaikovsky operų arijomis, atskiru disku 2000 m. išleistas gražiausias solistės atliekamas arijas, tris Aurelijos Arlauskienės  knygas „Operos legenda Irena Milkevičiūtė“, knygą „Vakaro istorijos Lietuvos mergaitėms: 100 įkvepiančių istorijų apie Lietuvos moteris“. Gimnazija džiaugiasi ir didžiuojasi išskirtine primadonos dovana – dviem statulėlėmis už jos muzikinius nuopelnus: 1995 m. Lietuvos teatro sąjungos prizu „Kristoforas“ bei 1997 m. Lietuvos operos bičiulių draugijos prizu „Kipras“. Dar viena, itin šilta ir išskirtinė dovana – paveikslas-istorija „Nematomi drugeliai“, sukurta medijų menininkės, fotografės Agnės Gintalaitės ir rašytojos, kūrybinio rašymo mokytojos bei kūrybinių dirbtuvių įkūrėjos Viktorijos Urbonaitės. Tai Irenos Milkevičiūtės ir jos dukros – garsios operos solistės Asmik Grigorian gyvenimo ir kūrybos kelio istorijos dalis.

 

Primadona, sveikindama gimnaziją ir dėkodama už jai parodytą išskirtinį dėmesį, sakė esanti labai laiminga galėdama būtent Butrimonių gimnazijai paskirti kai kuriuos savo apdovanojimus. I. Milkevičiūtė specialioje kabineto lentoje užrašė palinkėjimą: „Didžiuojuosi esanti šios mokyklos, kurioje teko mokytis, dalimi. Dėkoju už nepaprastą dovaną mano atžvilgiu, esu sujaudinta… Didžiausios sėkmės ir toliau ugdant jaunimą.“

Pristatyta biografinė knyga

 

Dar viena Muzikos dienos dalis – biografinės knygos apie I. Milkevičiūtę pristatymas. Ši knyga išleista 2020 metais ir jau spėjusi rasti atgarsį operos gerbėjų širdyse. Alytaus rajono viešosios bibliotekos Butrimonių filialo bibliotekininkė Asta Daironienė pristatydama žurnalistės, knygų autorės A. Arlauskienės, apdovanotos dr. V. Kudirkos, J. Vileišio, S. Rapolionio premijomis, knygą „Operos legenda Irena Milkevičiūtė“ trumpai apžvelgė primadonos kūrybos kelią, citavo knygos ištraukas.

 

Renginio pabaigoje bendruomenė turėjo unikalią galimybę pabendrauti su primadona bei jos mokinėmis, išgirsti keletą prisiminimų iš jos gyvenimo.

 

Renginyje dalyvavo ir akademikas A. Sliesaravičius, Alytaus rajono viešosios bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas, Butrimonių seniūnas Andrius Karlonas, Alytaus rajono savivaldybės tarybos narys Kęstutis Patinskas, Butrimonių bendruomenės „Šviesa” pirmininkė Zita Lukoševičienė, buvusieji gimnazijos mokytojai senjorai, gimnazijos Tėvų klasės atstovai.

Šventę kūrė bendruomenė

 

Visa gimnazijos bendruomenė, kaip ir daugelį kartų darniai ir sutelktai veikdama, sukūrė šviesią, jaukią ir įsimintiną šventę. Gimnazijos erdves pradinių klasių mokytojos su savo  ugdytiniais  papuošė puikiais piešiniais – paroda „Rudenėli, labas“ džiugina akį ir kelia nuostabą spalvų ekspresija, perteikiamų vaizdų sodrumu, subtiliu meniniu pojūčiu. Dailės ir technologijų mokytojos Neringos Jančauskaitės išraiškingos gėlių kompozicijos gimnazijos erdvėse papildė šventinę nuotaiką.

 

Renginio jaukią ir kartu iškilmingą atmosferą kūrė ne tik Alytaus muzikos mokyklos muzikantės, bet ir gimnazijos mokiniai. Mokytojos Renatos Balčiūnienės parengti skaitovai – IIIg klasės gimnazistai Aistis Labanauskas ir Akvilė Marcinkevičiūtė – poetišku žodžiu, o mokytojos N. Valvonienės vadovaujamas jaunimo choras daina „Čia mano namai“ perteikė nepaprastai jautrią kiekvienam žmogui temą – džiaugsmą ir palaimą po ilgos gyvenimo odisėjos sugrįžus prie savo šaknų, prisilietus prie vaikystės ar jaunystės antrųjų namų – mokyklos.

 

Gimnazija dėkinga aktyviai Tėvų klasės atstovei Kristinai Valaitienei už padovanotas šventei nuostabias gėles, panaudotas ir bažnyčios, ir gimnazijos erdvių puošybai. Kabineto atidaryme kalbėdama K. Valaitienė šiltai dėkojo muzikos mokytojai už puikios idėjos įgyvendinimą, sveikino visus mokytojus ir džiaugėsi besiplečiančiomis gimnazijos galimybėmis mokiniams ugdytis tikslingai pritaikytose estetiškose ir paveikiose aplinkose.

 

Butrimonių gimnazijos bendruomenė pradėjo ir tęsia dar vienerius sudėtingus mokslo metus dėliodama kuo šviesesnius mokyklinio gyvenimo akcentus. Atsakingas požiūris, sutelktas darbas ir noras siekti pažangos išlaikant rimtį bei balansą – tai gimnazijos raktas į sėkmę.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.