Bibliotekoje vyko virtualus susitikimas su Neringa Vaitkute-Borovike

Spalio 21 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialo iniciatyva surengtas virtualus susitikimas su rašytoja Neringa Vaitkute-Borovike, kuri vedė edukaciją „Tikrai reikalingi daiktai: kuriame istoriją“.

Susitikime, surengtame įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės dalinai remiamą projektą „EKObiblioteka: rytojaus kūrėjai“, dalyvavo Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 4 klasės mokiniai (mokytoja Virginija Tunikaitytė) ir Šiaulių Gytarių progimnazijos 5a klasės mokiniai (mokytoja Irena Vizgailienė).

Knygos „Neišduosiu tavęs“ pristatymas

 

Pirmiausia rašytoja N. Vaitkutė-Borovikė pristatė naujausią savo knygą „Neišduosiu tavęs“. Knygoje pasakojama apie žaislinį šunį Pyplį, geriausią Gustės draugą. Kadangi jis buvo jau nenaujas, Augustės mama išmetė Pyplį į šiukšlyną, o Gustė savo draugo ryžosi ieškoti net sąvartyne! N. Vaitkutė vaikams perskaitė šio pasakojimo ištrauką. Nors knyga vaikiška, puikiai atskleidžia šių dienų problemą – vartotojiškumą ir kaip žmonės linkę geriau išmesti seną daiktą, o ne jį atkurti ir „prikelti“ antram gyvenimui. Šia knygos ištrauka autorė savo klausytojams apibūdino edukacijos temą.

 

Kur patenka nereikalingi daiktai?

 

N. Vaitkutė-Borovikė pristatymą pradėjo klausimu – kur patenka nereikalingi daiktai? Dauguma žino, kad jie patenka į sąvartynus, kurie sukaupia kalnus šiukšlių, tačiau yra ir „nelegalių“ sąvartynų… Ką tai reiškia? Kaip mokiniams pasakojo N. Vaitkutė-Borovikė, žmonės linkę palikti šiukšlių įvairiose poilsiavietėse, miškuose, parkuose, gamtoje. „Juk nei vienas nenorėtų iškylauti vietoje, kurioje pilna šiukšlių“, – samprotauja rašytoja. Autorė atskleidė ir kitą problemą – šiukšlės kenkia ne tik gamtos grožiui, bet ir gyvūnams – šie užstringa plastiko atliekose, arba dar blogiau – jas suėda. Šitaip elgdamiesi žmonės kenkia ne tik aplinkai, bet ir ten gyvenantiems gyviems padarams, todėl kyla klausimas – ar mes norime gyventi tokioje planetoje?

N. Vaitkutė-Borovikė parodė nuotrauką, kurioje užfiksuoti vaikai Indijoje, ant jūros kranto iš atliekų statantys pilis. Taigi, akivaizdu, kad kai kuriose pasaulio vietose atliekos tapo kasdienybės dalimi, tačiau, reikia tikėtis, kad ne visi nori gyventi tokiame pasaulyje.

Rūšiavimas – puikus pasirinkimas saugant planetą

 

Pasak autorės, viena iš išeičių išvengti šiukšlių kalnų – prisidėti prie švarios ir tvarios aplinkos kūrimo ir išsaugojimo – atliekų rūšiavimas bei rūbų ar kitų daiktų prikėlimas „antrajam gyvenimui“. Galima rūšiuoti šiukšles, turbūt kai kurių atliekų rūšių konteineriai jau ne naujiena. Tačiau, pasak N. Vaitkutės-Borovikės, išeitis yra ir išmetamų šiukšlių kiekio mažinimas: „didelę atliekų dalį sudaro nebedėvimi drabužiai, išmetami nebūtinai tada, kai netinka. Viena iš priežasčių – jie nusibosta, tačiau populiarėjanti „lėtoji mada“ (angl. „slow fashion“) skatina senų drabužių persiuvimą: kai kurių detalių pridėjimą ar net drabužio paskirties keitimą. Žmonės išmeta ir senus vintažinius baldus, kuriuos galima perdažyti, restauruoti, taip pat ir dėl žaislų – juos irgi galima persiūti, išskalbti, pakeisti. Prieš išmesdami nereikalingą daiktą, susimąstykime, ar neįmanoma jo prikelti antram gyvenimui“, – sakė mokiniams rašytoja ir pasidalijo asmenine patirtimi, kaip perdažė seną staliuką, kuriam namuose vėl atsirado vietos.

Žemė – tai stiklainis, kuriame gyvename

 

N. Vaitkutė-Borovikė pateikė puikų pavyzdį, kaip įvairios atliekos kenkia mūsų planetai. Autorė teigia, kad stiklainyje pasodinus augalų, gyvybė jame išliktų dešimtmečius, o kas nutiktų, jei į tą patį stiklainį pridėtume šiukšlių? Pasirodo, gyvybei neliktų vietos. „Taip pat ir Žemė – ji kaip stiklainis: jei visą planetą užimtų šiukšlės, gyventi taptų labai sudėtinga“, – vaizdžiai pasakojo autorė.

Kūrybinė užduotis vaikams

 

Susitikimo pabaigoje mokiniai gavo kūrybinę užduotį – jie turėjo pamąstyti apie daiktą, kurį norėtų išsaugoti, nors jis ir nenaudojamas – nupiešti ir trumpai aprašyti, kaip būtų galima jį išsaugoti. Ši užduotis – puiki priemonė, parodanti, kad nebūtina išmesti iš pirmo žvilgsnio nereikalingų daiktų, galbūt įmanoma juos išsaugoti, panaudoti dar kartą. Pasirodo, vaikai turi daug dalykų, kurių nenorėtų išmesti! Vieni nupiešė telefoną, kiti – futbolo kamuolį, suknelę. O kai kurie vaikai nusprendė pavaizduoti pačią Žemę ar net žmogų.

 

Apibendrinant susitikimą galima teigti, kad rytojus priklauso nuo kiekvieno žmogaus sąmoningumo – ar jis sugebės pakelti numestą šiukšlę, ar po iškylos poilsiavietėje susirinks visus plastikinius buteliukus ir kitas atliekas, ar rūšiuos šiukšles bei mažins asmeninį vartotojiškumą.

Neabejojame, kad šis prasmingas susitikimas su rašytoja N. Vaitkute-Borovike paskatins mokinius susimąstyti, kad Žemės ateitį lemia ir jie, kad jie yra tie sąmoningieji švarios ir tvarios aplinkos kūrėjai.

 

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.