Balandis – knygų mylėtojų mėnuo

„Skaitymas – dovana. Skaityti, skaityti ir pasitikėti akimis, kurios išsiplečia, veidais, kurie nušvinta… Skaityti iš naujo – tai ne kartotis, tai pateikti vis naujų nenuilstamos meilės įrodymų…“ – tokie žodžiai balandžio 23 d. skambėjo Skuodo Bartuvos progimnazijoje vykusio renginio, skirto Pasaulinei knygos dienai, pradžioje. Šventė prasidėjo progimnazijos bibliotekos skaitomiausių knygų skaitymo maratonu netradicinėje erdvėje – vestibiulyje. Sumanytoja – 1a klasės mokytoja Vaida Litvinienė. Dalyvauti renginyje buvo pakviesti visi norintys garsiai skaityti vieną tekstą per mikrofoną.

 

Bartuvos progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lineta Šlepavičienė ir bibliotekos vedėja Bronislava Domarkienė renginio pradžioje pristatė skaitomiausią vaikų literatūros knygą „Kakė Makė ir didelė tamsa“ (autorė Lina Žutautė). Knygą pradėjo skaityti pirmokai. Prieš kelis mėnesius kai kurie visai nemokėjo skaityti, o dabar drąsiai bėrė žodį po žodžio, sakinį po sakinio, pastraipą po pastraipos, kol perskaitė visą knygą. Pirmokams taip patiko skaityti, kai mikrofonas „pagarsina“ kiekvieno jų balsą, kai jie šalia jaučia dėmesingą klausytoją – kolegą bartuvietį, tad po pirmos knygos čiupo antrą. O vėliau – ir trečią, bet jau kitą – „Katinėlį Juodį“ (autorė Amy Hsu Lin). Suskambėjus skambučiui į pamoką kai kurie skaitytojai pasitraukė, bet 1a klasės mokiniai džiaugsmingai priėmė žinią, kad jie galės skaityti toliau visą pamoką. Ir jie nepavargo! Mikrofonas keliavo iš rankų į rankas, o vaikų skaitomas tekstas skambėjo progimnazijos vestibiulyje visą pamoką. Taip skaitydami sulaukėme ir kitos pertraukos, per kurią vyko apdovanojimai. Progimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui Dzintra Atminienė ir L. Šlepavičienė padėkos raštais ir dovanomis apdovanojo skaitymo maratono dalyvius, gausiausiai skaitančias klases, mokinius ir jų mokytojas.

 

Šiais mokslo metais net 332 knygas perskaitė 3a klasės mokiniai, vadovaujami mokytojos Vaidos Ruškienės, jie ir tapo „Metų skaitytojų klase“. Už aktyvų skaitymą ši klasė balandžio 12 d. galėjo dalyvauti viktorinoje „Daug skaičiau, daug žinau“, kurią organizavo progimnazijos bibliotekos vedėja B. Domarkienė. Vienam 3a klasės mokiniui tenka apie 14 perskaitytų knygų. Po 9 knygas vidutiniškai perskaitė 2b klasės mokiniai (mokytoja Adelė Dainienė). Perskaitę 253 knygas jie užėmė antrą vietą. 2a klasės mokiniai, vadovaujami mokytojos Danutės Vaičekauskienės, perskaitė 198 knygas ir iškovojo trečią vietą. 3c klasės mokiniai, vadovaujami mokytojos Genutės Černeckienės, vidutiniškai perskaitė po 8 knygas ir pelnė paguodos prizą. Padėkomis apdovanoti ir daug skaitantys kitų klasių mokiniai.

 

Pradinukai, paraginti mokytojų, sekdami tėvelių pavyzdžiu, skaito daug ir yra nuolatiniai bibliotekos lankytojai. Visai kitokia padėtis yra su vyresniais mokiniais. Jie dažniausiai skaito programinę literatūrą ir tik vienas kitas – savo malonumui. Turiningai laisvalaikį su knyga leidžia 7c klasės mokinys Julijonas Alonderis. Jis per šiuos mokslo metus perskaitė 43 knygas ir tapo daugiausiai skaitančiu mokiniu Bartuvos progimnazijos bibliotekoje tarp 5–8 klasių mokinių. Julijonas pasakoja, kad skaito nuo tada, kai tik išmoko. Vaikystės mylimiausia knyga buvo „Trys paršiukai“. Ją perskaitė galbūt kokių penkiasdešimt kartų, o į biblioteką su mama nuėjo, kai dar net skaityti nemokėjo. Aišku, tada knygeles jam skaitė mama. Dabar šeimoje knygų neskaito niekas, gal tik laikraščius ir žurnalus, bet iš mamos pasakojimų žino, kad seniau močiutė knygas skaitydavo iki paryčių. Julijonas iki paryčių neskaito, laiko užtenka… Knygas septintokas renkasi labai paprastai: perskaito aprašymą knygos gale, jei pasirodo įdomi, pasiima. Šiuo metu mėgstamiausias Julijono rašytojas yra Davidas Walliamsas. Jo knygos nuotaikingos, labai juokingos. Perskaitė visas, kiek tik buvo bibliotekoje, ir laukia naujų. Paskutiniu metu skaitė programines knygas: Žiulio Verno „Aplink žemę per 80 dienų“ ir Roberto Luiso Stivensono „Lobių sala“. Abi knygos labai patiko, tad siūlo jas paskaityti ir klasės draugams. Julijonas sako, kad perskaitytos knygos lavina fantaziją, turtina žodyną, ypač gelbsti rašant rašinėlius.

 

Nuo balandžio 16 d. bibliotekoje veikė knygų skirtukų paroda-konkursas „Skirtukas – knygos ilgaamžiškumo priežastis“. Parodoje jų buvo galima pamatyti apie šimtą, o už 32 pateiktus skirtukus lankytojai galėjo balsuoti. Juos piešė šeštų klasių mokiniai, vadovaujami dailės mokytojos L. Šlepavičienės. Už skirtukus balsuota daugiau negu 300 kartų. Bibliotekos vedėjai balsus suskaičiuoti padėjo ketvirtokas Laurynas ir antrokai Andrius bei Ugnius. Balandžio 23-iąją – Pasaulinę knygos dieną – buvo apdovanoti 5 daugiausiai balsų surinkusių skirtukų autoriai. Bibliotekos prizais „Už originalumą“ ir „Už gausumą“ apdovanotos dvi mokinės.

 

Balandžio 24 d. progimnazijos bibliotekoje vyko bibliografinė paieška „Biblioteka – atradimų vieta“, kurią organizavo bibliotekos vedėja. 5a klasės mokiniai (auklėtoja Daiva Mažrimienė) gavo užduočių lapus su dešimt klausimų ir per 20 minučių turėjo kuo greičiau ir teisingiau jas atlikti. Užduotys buvo įvairios: surasti tam tikrą knygą fonduose ir ją atsinešti ant suolo, parašyti kuo daugiau Hanso Kristiano Anderseno pasakų pavadinimų, parašyti skaitomiausios vaikų knygos pavadinimą, parašyti, kokios parodos yra eksponuojamos bibliotekoje, kokių laikraščių ir žurnalų galima joje rasti. Geriausiai atlikę užduotis taip pat buvo apdovanoti. Visiems renginio dalyviams dar kartą primintos naudojimosi biblioteka taisyklės.

 

Balandžio 25 d. į biblioteką atėjo 2a klasės mokiniai ir mokytoja D. Vaičekauskienė, nešini savo padarytais sveikinimų atvirukais. Vaikai sveikino bibliotekos vedėją švenčių proga, dėkojo už įdomias knygas, renginius, nuoširdų bendravimą, visada gerą nuotaiką. Antrokai nusprendė dalyvauti skaitymo lenktynėse „Kas daugiau varlyčių?“, kurias organizuoja Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius (projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba). Ir per vasaros atostogas reikia nesiskirti su knyga…

 

Visiems knygų mylėtojams linkime niekada neprarasti ryšio su knyga, o skaitant – patirti daug nuotykių.

 

Skuodo Bartuvos progimnazijos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.