Baigiamasis „Erasmus+“ projekto „Saugokime savo jūras“ susitikimas Vokietijoje

Kristina Lašienė, Jūratė Baltutienė
,
Šiaulių profesinio rengimo centro mokytojos

Labai dažnai kiekvienam iš mūsų, ypač vasarą, traukos objektu tampa jūra. Mėgstame pašokinėti per jos bangas, pakvėpuoti grynu oru, norime pabėgti toliau nuo didmiesčių triukšmo. Bet atostogų nuotaika, ko gero, neleidžia susimąstyti apie planetą skalaujančių jūrų būklę. „Erasmus+“ projekto „Saugokime savo jūras (angl. „Save Our Seas“) dalyviai net ir per savo atostogas stengiasi to nepamiršti. Paskutinę rugpjūčio savaitę Šiaulių profesinio rengimo centro mokiniai su savo mokytojomis ir kitais projekto dalyviais iš Italijos, Bulgarijos, Portugalijos, Vokietijos dalyvavo paskutiniame mokinių ir mokytojų mobilume Vokietijoje, Norderstedte. Visus juos vienijo tie patys projekto tikslai – pažinti savo šalis skalaujančias jūras, jų ekosistemos problemas, gyvūniją ir augaliją, šviesti visuomenę apie daromą žalą, ieškoti taršos mažinimo būdų.

 

Šįkart tyrimų objektas buvo – Vokietijos krantus skalaujanti Šiaurės jūra, kurios dalis – Vatų jūra. Ji tęsiasi maždaug 500 km nuo Olandijos miesto Den Heldero iki Danijos miestelio Skalingeno. Jos plotas apie 10 tūkst. km². Tai didžiausia vientisa tokio tipo ekosistema pasaulyje. Čia be galo didelė augalijos ir gyvūnijos rūšių įvairovė ir viena svarbiausių migruojančių paukščių susitelkimo vietų. 2009 m. Vatų jūra buvo įrašyta į UNESCO paveldo sąrašą. Kaip ir kiti žemės vandens plotai, Vatų jūra kenčia nuo užterštumo.

 

Projekto „Save Our Seas“ dalyviai kaip tik ir aplankė šią unikalią ekosistemą. Kukshafene dirbantys gidai supažindino mokinius su ypatingu čia vykstančiu gamtos reiškiniu, kurį reguliuoja mėnulis: kas šešias valandas atidengiama krantinė, atveriamas kelias iki artimiausios salos, paskui potvynis vėl grąžina vandenis atgal. Mokiniai patys užfiksavo šį reiškinį eidami atidengta krantine ir stebėdami pasislėpusias nusekusiame jūros dugne gyvūnų rūšis. Buvo tikrai neeilinė patirtis, kurios kitose jūrose nepamatysi.

Projekto dalyviai taip pat lankėsi ir miesto Norderstedte savivaldybėje, su miesto mere gvildeno aktualius projektui ekologinius klausimus, atsakinėjo į vietinių žurnalistų užduodamus klausimus.

 

Viso projekto metu tiek mokiniai, tiek mokytojai suvokė, kokia svarbi yra jūrų ekosistema ir kaip svarbu ją tausoti. Kiekvienas projekto dalyvis tikrai susimąstė apie savo teisingą indėlį ir ateity tikrai neliks abejingas kitų netvaraus, neekologiško elgesio apraiškoms.

Būkime vieningi, saugokime kiekvieną gamtos lopinėlį, nes tai juk visų mūsų namai!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.