Baigėsi projektas „Prisiminimai apie Lietuvą senolių lūpomis“

Rita Vigelienė
,
vyresnioji mokytoja

Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ etnokultūros komanda vykdė projektą, skirtą Lietuvos 100-mečiui ir Tėvo Stanislovo metams paminėti. Per projektą „Prisiminimai apie Lietuvą senolių lūpomis“ buvo įrašyti senolių pasakojimai apie praeitį, tremtį, karo metus. Visi jų išgyvenimai nugulė į to paties pavadinimo knygą ir į vienos valandos dokumentinį filmą.

 

O mūsų vaikučiams tai yra didžiulė „istorijos pamoka“. Jie įdėmiai klausėsi senolių. Kai kurie pasidžiaugė, kad jau anksčiau buvo apsilankę Paberžėje ir susipažinę su kunigo Stanislovo gyvenimu ir tiesomis. Po filmo užduota klausimų, užjausta ir drauge pasijuokta iš senovinių tradicijų. Smalsuolius sudomino jų šventės, ypač kupiškėnų vestuvės, per kurias atnešamas jaunosios sodas. Vaikai įdėmiai klausėsi senovinių valgių receptų. Visiems norėjosi paragauti garsiosios „ubagienės“. Vieno ugdytinio močiutė papasakojo, kaip buvo griaunamas jų namas, kuriame kažkada gyveno.

Visgi daugiausia klausimų kėlė Kalėdų seneliai ir senovinės mokyklos.

 

Daugiausia džiaugsmo „Purienos“ ugdytiniai patyrė, kai senoliai pradėjo su jais žaisti. Tai senovėje gerai žinomi žaidimai: „Žib, žib žibutė“, „Voverėlė“, „Šiaudų batai“, „Pakulinis maišas“, „Kiškelis“. Po tokių linksmybių mažieji nuskubėjo prie stalo, kur jų laukė senolių atsineštos vaišės.

Nuoširdžiai manau, kad be praeities nebus ir ateities…

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.