Atstumas – ne kliūtis! Mūsų patirtis vykdant Erasmus+ projektą per nuotolį

Rita Bakanienė
,
Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos anglų kalbos mokytoja, projekto koordinatorė

Jei vos prieš metus kas nors būtų pasakęs, kad virtualiai, per nuotolį piešime, lipdysime ir net sukursime dainą su kolegomis ir mokiniais iš kelių skirtingų šalių, patikėti tuo, ko gero, būtų buvę nelengva… Tačiau, pasirodo, viskas įmanoma, ir atstumas nebūtinai turi būti kliūtis.

 

Nuo 2018 m. rugsėjo mes, Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos, mokytojai ir 7–8 klasių mokiniai vykdome Erasmus+ projektą „DiscriminACTion for a better IntegrARTion“.

 

Su partneriais pradėjome šį projektą siekdami spręsti diskriminacijos problemas mokykloje, norėdami savo mokinius supažindinti su diskriminacijos sąvoka, jos rūšimis, išmokti atpažinti diskriminaciją ir tapti tolerantiškais kitiems bei kitokiems. Planuodami projekto veiklas, nusprendėme, jog geriausia terpė susipažinti su diskriminacija ir padėti mūsų moksleiviams suprasti, ką reiškia būti kitokiu, yra menas pačia plačiausia prasme, nes menas neatsiejamas nuo kūrybiškumo ir išraiškos laisvės.

 

Bendradarbiaudami su projekto partneriais iš Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos tobulinome tarpasmenines ir tarpkultūrines kompetencijas, mokėmės suprasti, kad kitas žmogus – tavo bendraklasis ar bendraamžiai iš kitų šalių – yra verti pagarbos. Taip pat mokiniai tobulino anglų kalbos žinias, kad galėtų bendrauti su partneriais, bei ugdėsi kūrybiškumą atlikdami įvairias menines veiklas: piešdami, lipdydami, grodami ir dainuodami, vaidindami, filmuodami ir t.t

 

Vykdydami projektą mūsų moksleiviai lankėsi partnerių mokyklose, kur dirbdami kartu mišriose komandose įgijo žinių, tobulino įgūdžius, plėtė akiratį, pažino kitas kultūras. Nekantravome ir patys priimti partnerius pas mus Vilniuje, tačiau, prasidėjus pandemijai, dėl karantino jų vizitas taip ir neįvyko.

 

Nors iš pradžių buvo daug nerimo ir abejonių, kaip tokiomis sąlygomis išvis sugebėsime pabaigti projektą ir įgyvendinti visus užsibrėžtus tikslus, supratome, kad jei tik yra noro ir motyvacijos, karantinas, atstumas ar darbas per nuotolį mums nesutrukdys. Pasitarę su partneriais, nusprendėme, kad svečius savo mokykloje mes visgi priimsime – tik virtualiai, ir, siekdami kiek įmanoma labiau priartėti prie įprastos mobilumo patirties, pasiryžome veiklas kartu vykdyti visą savaitę.

 

Ir štai – prieš pat Kalėdas, gruodžio 14–18 dienomis, pasitelkę įvairiausius interaktyvius įrankius ir technologijas, surengėme partneriams virtualių mokymosi veiklų savaitę! Visą savaitę virtualiai keliavome po mūsų mokyklą, po Vilnių ir Lietuvą; kartu piešėme, lipdėme iš molio lipdėme ir netgi sukūrėme tarptautinę repo dainą apie draugystę ir toleranciją penkiomis kalbomis!

 

Žinoma, lengva nebuvo, ir pasiruošimas užtruko kelis mėnesius. Projekte dalyvaujantys mokiniai turėjo parengti daug filmuotos medžiagos apie savo mokyklą ir miestą, mokytojai su mokiniais ruošė vaizdines instrukcijas, kaip pažingsniui atlikti suplanuotas menines veiklas, kad visiems viskas būtų aišku ir įveikiama, vėliau visą nufilmuotą medžiagą turėjome atrinkti, paruošti peržiūrai ir sumontuoti.

 

Kiekvieną dieną ryte „Zoom“ platformoje jungėmės į susitikimą, kurio metu mokiniams iš partnerių mokyklų pristatėme užduotį pasitelkę filmuotą medžiagą ar vaizdines pateiktis, smulkiai paaiškinome kiekvieną užduoties etapą ir pateikėme pavyzdžių. Nepaisant tūkstančių mus skiriančių kilometrų, tuo pat metu virtualiai susijungę mokiniai iš Lietuvos, Prancūzijos, Ispanijos ir Italijos piešė bendrą koliažą, iš molio lipdė antidiskriminacijos simbolį – drugelį ir netgi repavo. Muzikinė užduotis – bendros dainos kūrimas – buvo išties didelis iššūkis, nes kiekviena komanda turėjo įrašyti savo posmelį ir priedainį, o mūsų komanda visus atsiųstus įrašus turėjo sumontuoti ir sulipdyti į vieną kūrinį. Žinoma, darbo turėjome išties daug, bet rezultatai viską atpirko.

 

Išties smagi patirtis ir puikus įrodymas, kad viskas įmanoma! Juk kai negali pakeisti aplinkybių, vis dar gali pasikeisti pats ir pamėginti prisitaikyti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.