Atminties keliu…

Sandra Karenauskienė
,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja 

Radviliškio Lizdeikos gimnazija, minėdama Lietuvos žydų genocido atminimo dieną, rugsėjo 21–23 d. organizavo keletą renginių. Pilietinio ugdymo pamokose kalbėta apie Lietuvos miestuose gyvenusias žydų bendruomenes ir jų masinį naikinimą per Antrąjį pasaulinį karą. Pirmokai gimnazistai į pamoką atsinešė laukuose pririnktų akmenukų, ant kurių, naudodamiesi Yad Vašem institucijos medžiaga, užrašė Radviliškyje gyvenusių ir nužudytų žydų vardus. Lietuvių literatūros pamokose taip pat kalbėta apie skaudų Lietuvos žydų likimą, jų literatūrinį palikimą, skaitytos žydų poetų eilės. Antrokams gimnazistams aktų salėje vyko integruota istorijos, lietuvių kalbos ir literatūros pamoka. Prisiminta tragiška Lietuvos žydų istorija: mokiniai skaitė pranešimus, pristatydami ne tik Lietuvos žydų indėlį į Lietuvos kultūrą, bet ir statistiką apie Holokausto aukas. Taip pat gimnazistai, dalyvaujantys JAV TOLI finansuojamuose projektuose (projektų vadovės istorijos mokytojos V. Jankūnienė, L. Maminskienė, A. Savickienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos J. Plukienė, L. Verbickienė, S. Karenauskienė), pristatė edukacines veiklas, išvykas ir nuveiktus darbus. Peržiūrėta gimnazistų kurta vaizdinė medžiaga „Šeduvos štetlas: neišsipildžiusi meilės istorija“, skaitytos ištraukos iš knygos „Gyvenimas yra gražus“, kurioje įamžintos gimnazistų mintys, emocijos, išgyventos projekto įgyvendinimo metu. Pasak projekto dalyvių, patyriminė veikla yra pats geriausias būdas sužinoti, įsiminti, suprasti, įvertinti ir pasidalinti gauta informacija.

 

 

Prisidėdami prie Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimo nusikaltimams Lietuvoje įvertinti iniciatyvos „Atminties kelias“, organizavome net 2 pėsčiųjų žygius į Durpyno miškelį. Pagerbėme čia 1941 m. liepos 12 d. sušaudytų žydų atminimą. Išklausę istorijos mokytojų pranešimus apie to meto įvykius, mokiniai, skaitydami nužudytųjų Radviliškio žydų vardus, sudėjo iš akmenėlių Dovydo žvaigždę. Tai pagarbos žydų tradicijoms ženklas, kartu ir Holokausto aukų įasmeninimo bei atminimo aktas. Matydami aktyvų mokinių įsitraukimą į siūlomas veiklas, šiais mokslo metais planuojame tęsti projektų įgyvendinimą ir pažintį su žydų kultūra.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.