„Aš ypatingas“

Daiva Skurdelienė

Klaipėdos Tauralaukio progimnazija įgyvendina „Erasmus+“ projektą „For a respectful and tolerant school“, skirtą 3–7 metų vaikams. Projekte dalyvauja 5 mokyklų bendruomenės iš Ispanijos, Prancūzijos, Italijos, Latvijos ir Lietuvos. Projekto tikslas – plėsti vaikų supratimą apie skirtumus ir nuo mažų dienų ugdyti toleranciją kitų atžvilgiu, naudojantis „Persona doll“ metodika (PDM), vykdyti patyčių ir smurto prevenciją mokykloje, plėtoti ir tobulinti vaikų socialinius įgūdžius, ugdyti tolerancijos supratimą ir jį skatinti.

 

Įgyvendindami projektą, su vaikais kalbėjomės, kad kiekvienas žmogus – ypatingas, o dviejų vienodų – nėra. Kiekvienas vaikas tyrinėjo savo ir draugo panašumus bei skirtumus, įvardino juos. Vaikai ir mokytojai kūrė knygeles „I am special – Aš ypatingas“, vaikai jas iliustravo piešdami save, užrašydami informaciją: savo pomėgius, paliko savo pirštų žymes, jas tyrinėjo, matavosi ūgius. Sukūrę knygeles džiugiai jas vartė, rodė draugams ir dar atviriau pasakojo apie save vienas kitam.

 

Užsiėmimų „Aš ypatingas“ veiklų metu, geriausias draugas tapo veidrodis, jis pagelbėjo geriau save pažinti, tad sukūrėme veidrodėlius, o juose vaikai pavaizdavo save. Veidrodėliai vaikams liko kaip priminimas, jog kiekvienas esame svarbus.

Tyrinėdami žmogaus kūną, apvedžiojome draugo siluetą ant popieriaus, o tada draugą nupiešėme. Iškirpome ir pasilikome, kad rudenį galėtume palyginti, kiek, kuris draugas ūgtelėjo. Sudėliojome žmogaus skeletą naudodami pagaliukus, išsiaiškindami, kiek ir kokių kaulų žmogaus skeletą sudaro.

Vaikus labai įtraukė pokalbis, kad kiekvienam žmogui suteiktas vardas ir jis yra ypatingas. Vardų raides suskaičiavome, o vaikai, pirmąsias savo vardo raides – išpuošė. Visiems dalyviams veikla labai patiko.

Galiu drąsiai sakyti, kad atlikdami užsiėmimų „Aš ypatingas“ veiklas, vaikai daug išmoko, geriau pažino save ir draugus, patyrė daug atradimo džiugesio akimirkų.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.