Artėjančios mokytojų dienos proga – idėjos, kaip pamokas paversti įtraukiančiomis

Iššūkių kupinas ruduo mokyklas skatina ieškoti kūrybiškų sprendimų, kaip mokymosi turinį mokiniams paversti įdomiu, o pamokų formatą – įtraukiančiu. Ir nors turime ribotas galimybes būti kartu, išeičių vis tik galima atrasti. Viena tokių – „Renkuosi mokyti!“ ir „Lietuvos geležinkelių“ keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“ jau trečius metus rengiama edukacinė iniciatyva „Traukiniu į pamoką!“. Tarptautinei mokytojų dienai paminėti skirta iniciatyva šiemet aktuali nei bet kada anksčiau. Ji moko atrasti mokymosi džiaugsmą įvairiomis sąlygomis ir gebėti į situacijas pažvelgti kūrybiškai – jeigu negalime mokytis klasėje, ieškokime kitų erdvių.

Išvyka traukiniais – įtraukiančios pamokos idėja

 

Spalio 2–5 dienomis „Traukiniu į pamoką!“ iniciatyvos metu mokytojai savo pamokas perkels į traukinius. Keliaudami mokiniai dirbs grupėse, atliks užduotis, vėliau lankysis muziejuose, edukacinėse veiklose, o grįždami rengs pristatymus. Mokymasis netradicinėse aplinkose mokiniams atveria galimybę praktiškai išbandyti turimas žinias ir įvertinti jas platesniame kontekste – taip atsiranda gilesnis mokymosi prasmės pojūtis.

„LTG Link“ vadovo Lino Baužio teigimu, jau tradicija tapusi iniciatyva šiemet ypatingai svarbi. Augančiai kartai svarbu parodyti, kad kūrybiški mokymosi keliai įmanomi, net kai aplink labai daug neužtikrintumo.

„Tam tikri gyvenimo aspektai jau tapo naująja norma. Pamokos vyks dezinfekcinėmis priemonėmis išvalytuose traukiniuose, jų dalyviai dėvės apsaugines kaukes – tokie ryškiausi skirtumai, lyginant su pernai. Visgi žvelgti reikia ne atgal, o į priekį – svarbiausia, kad tiek mokytojai, tiek vaikai turės progą pažinti kelionės džiaugsmą, mūsų šalį, o kartu – ir įtraukiančių pamokų smagumą“, – sako L. Baužys.

Idėjomis, kokiais maršrutais keliauti bei kokias pamokas kelionių metu vesti, dalijasi šiemet į traukinius pamokas perkeliantys mokytojai. Visas idėjas galite rasti čia.

Kaip pasiruošti išvykai traukiniu į gamtą?

 

Neatsiejama pamokos traukiniu dalis yra žygis gamtoje, tačiau dažnai kyla klausimas – ką daryti, jei oro sąlygos nedžiugina? „Renkuosi mokyti!“ alumnas, patyriminių žygių organizatorius ir Vilniaus Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijos gamtos mokytojas Gytis Valatka dalinasi, jog ruošiantis žygiui svarbu nepamiršti auksinės taisyklės – nėra blogo oro, yra bloga apranga.

„Ruošiantis žygiui gamtoje reikia apsirengti „svogūno“ principu – apačioje lengvesnius drabužius, viršuje šiltesnius. Aktyviai judant ar išlindus saulei ir pagerėjus orui  bus galima tiesiog nusirengti vieną sluoksnį. Ne ką mažiau svarbi aprangos dalis yra batai – jie turi būti pranešioti. Esant drėgnam orui visuomet rekomenduoju turėti 2 poras batų ar bent atsargines kojines. Ir nepamirškite galvos apdangalo bei gertuvės su vandeniu. Dienai reikia 2 litrų vandens – pasiplanuokite papildymą, kad visko nereikėtų neštis su savimi“, – patarimais dalinasi Gytis.

Pasak mokytojo, gamta vaikus skatina ne tik įdėmiau klausytis, bet ir veikti, tyrinėti bei atsipalaiduoti. Gamtoje vaikai daugiau mokosi praktiškai, gerai leisdami laiką ir iš savos patirties, todėl mokytojo darbas yra ne tik padėti jiems pasimėgauti gamtos teikiamais malonumais, bet ir atrasti juos kartu su vaikais.

„Susitarkite kelionės metu atidėti mobiliuosius telefonus į šalį. Pamatysite, kaip stipriai mokiniai nori bendrauti. Žygio metu, kas 35–45 min., darykite pertraukas. Pasiruoškite keletą žaidimų lauke ir nebijokite improvizuoti. Džiaukitės ir pastebėkite kiekvieną gamtos dovaną – grybus, uogas, skruzdes, ieškokite pėdsakų. Leiskitės į nuotykį kartu su mokiniais, drąsiai atskleisdami, kad jūs taip pat nežinote“, – drąsina G. Valatka.

 

Vienos svarbiausių švietimo bendruomenei šventės, mokytojų dienos, proga „Renkuosi mokyti!“ ir „LTG Link“ nori ištarti AČIŪ mokytojams, kurie įkvepia ir kasdien dirba dėl mūsų šalies ateities!

„Mokytojai kiekvieną dieną prisideda prie pokyčių klasėje ir mokykloje. O juk žinome, kad šalies ateitis būtent ten ir prasideda. Tad manau, kad mokytojų diena iš tiesų yra kiekvieną dieną. Ačiū mokytojams už prasmingą darbą net ir tokiu, iššūkiu kupinu, metu“, – dėkoja programos „Renkuosi mokyti!“ vadovė Agnė Motiejūnė.

 

Programos „Renkuosi mokyti!“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.