Artėja brandos egzaminai. Ką svarbu žinoti?

Lygiai po savaitės Lietuvos mokyklose prasidės pagrindinė valstybinių brandos egzaminų sesija. Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, prašymus laikyti egzaminus šiemet pateikė 27492 bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinių mokyklų baigiamųjų klasių mokiniai.

 

Pagrindinė brandos egzaminų sesija prasidės birželio 5 d. lietuvių kalbos ir literatūros mokykliniu ir valstybiniu brandos egzaminu ir baigsis birželio 27 d. muzikologijos mokykliniu egzaminu. Pagrindinės egzaminų sesijos rezultatus planuojama paskelbti iki liepos 13 d.

 

„Šiemet brandos egzaminus išlaikę abiturientai bus pirmieji, kurie gaus skaitmeninius brandos atestatus. Tai vienintelė šių metų naujovė. Abiturientai skaitmeninius brandos atestatus galės peržiūrėti, atsisiųsti ir atsispausdinti patys, jei jiems reikės popierinio dokumento. Norint atestatą gauti anksčiau, nebereikės laukti, kol baigsis brandos egzaminų sesija, užteks išlaikyti pasirinktus egzaminus. Stojant į Lietuvos aukštąsias mokyklas abiturientams nereikia teikti popierinių dokumentų, nes priėmimas vyksta per Bendrojo priėmimo informacinę sistemą“, – sako Nacionalinės švietimo agentūros direktorė Rūta Krasauskienė.

 

Norintys gauti brandos atestatą turi išlaikyti 2 brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir dar vieno dalyko brandos egzaminą arba atlikti brandos darbą. Lietuvių kalbos ir literatūros egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – mokinys gali rinktis savo nuožiūra. Iš viso kandidatai gali rinktis ir laikyti ne daugiau kaip 7 brandos egzaminus. Laikyti maksimalų brandos egzaminų skaičių šiais metais pasirinko 0,26 proc. kandidatų.

 

Dalyvauti brandos egzaminų sesijoje turės teisę tik tie moksleiviai, kurių egzaminuojamo dalyko metiniai pažymiai – ne žemesni nei ketvertas.

Egzaminų rinkimosi tendencijos nesiskiria nuo ankstesnių metų. Kaip ir pernai, norintys laikyti valstybinius brandos egzaminus dažniausiai rinkosi anglų kalbos, matematikos, biologijos, istorijos egzaminus. Laikyti anglų kalbos valstybinį brandos egzaminą nusprendė 18020 kandidatų, matematikos – 15560, istorijos – 7743, biologijos – 6384, geografijos – 4430 kandidatų.

 

Lyginant su praėjusiais metais, šiemet daugiau abiturientų pasirinko valstybinius geografijos ir chemijos brandos egzaminus. Nežymiai sumažėjo matematikos, anglų kalbos, fizikos, biologijos valstybinių brandos egzaminų populiarumas.

Iš mokyklinių brandos egzaminų ir šiemet populiariausias technologijų egzaminas. Daugiau kandidatų nei praėjusiais metais pasirinko menų bei gimtųjų kalbų (lenkų, rusų) egzaminus.

 

Antrus metus brandos egzaminus galės laikyti ir Lietuvos mokyklose besimokantys ukrainiečiai: pagrindinėje brandos egzaminų sesijoje dalyvaus 85 abiturientai iš Ukrainos. Jiems egzaminų užduotys, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros bei užsienio kalbos, yra išverstos į ukrainiečių kalbą kartu su brandos egzaminų vykdymo instrukcijomis. Vertinant brandos egzaminų darbus bus galima pasitelkti vertėją iš ukrainiečių kalbos. Atsakinėti šie mokiniai galės savo gimtąja kalba.

„Ruošiantis egzaminams abiturientai gali pasinaudoti parengtomis pagalbos priemonėmis: nuo trumpųjų pasitikrinimo testų, lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos vaizdo konsultacijų įrašų, gerai įvertintų darbų pavyzdžių, praėjusių ir ankstesnių metų brandos egzaminų užduočių, egzaminų vertinimo gairių, kuriose ras informaciją, kaip teisingai pateikti atsakymus“, – atkreipia dėmesį Rūta Krasauskienė.

 

Visa informacija, aktuali šių metų abiturientams, skelbiama Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainėje (www.nsa.smm.lt/egzaminai), taip pat agentūros socialinių tinklų paskyrose (www.facebook.com/nsa.smm).

 

Brandos egzaminai bus vykdomi 2596 centruose. Abiturientų valstybinių brandos egzaminų darbus vertins daugiau nei 1000 vertintojų elektroninio vertinimo aplinkoje, kuri sudaro technologines sąlygas užtikrinti vertinimo kokybę.

Pakartotinė brandos egzaminų sesija vyks birželio 28 d. – liepos 13 d. Jos rezultatai bus paskelbti ne vėliau kaip iki liepos 17 d.

 

NŠA inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.