Ar nervinis tikas gali tapti draugu?

Aistė Kunskaitė
,
Pasvalio l.-d. „Liepaitė“ logopedė metodininkė

Dirbdama su vaikais darželyje pakankamai dažnai pastebiu kitokį vaiką, t. y. tokį, kuris dar nesupranta, kas su juo vyksta. Jis būna įsitempęs, nepasitikintis ir tarsi nebyliai prašo pagalbos. Kodėl aš į tai atkreipiu dėmesį? Tiesiog labai gerai suprantu tą būseną, nes ir pati buvau toks vaikas.

 

Pirmieji tikai man pasireiškė, kai buvau šešerių. Tada nežinojau, kad mano būsena vadinama tiku. Kad tai nevalingi judesiai, kurie atsiranda dėl mano vidinės įtampos ar susijaudinimo. Teigiama, kad pagrindinė tikų atsiradimo priežastis – smegenų dalys pagamina per didelį kiekį nervų galūnes dirginančių medžiagų ir taip sutrikdo galvos smegenų centrus, kurie kontroliuoja normalų raumenų tonusą.

 

Buvau labai nedrąsus vaikas. Viskas prasidėjo nuo stipraus akių mirkčiojimo. Vėliau tai palietė nosį, skruostus, lūpas ir nukeliavo žemyn visu kūnu. Tikriausiai neturiu nei vienos kūno dalies, kurios nebūtų palietęs nervinis tikas. Kaip aš jaučiausi? Pasimetusi, nes negalėjau valdyti savo būsenos taip, kad likčiau nepastebėta.

 

Tėvai, pastebėję pirmuosius savo vaiko tikus, iškart galvoja apie medikus. O ten kur medicina, ten ir gydymas vaistais. Teko ir man gulėti ligoninėse. Būti slopinamai vaistais. Bet ar tai padėjo? Manau, ne. Teko ir kitas alternatyvas išbandyti. Kaip, pavyzdžiui, akupunktūra. Tai toks tradicinis kinų gydymo metodas – stimuliacija adatėlėmis. Vaikui? Man tuo metu atrodė, kad tėvai nori manimi atsikratyti. O tą dėdę, kuris mane taip „gydė“, prisimenu iki šiol kaip kokį košmarą.

 

Deja, mano tikui neteko susidraugauti su profesionalia psichologine pagalba. Mano vaikystėje tai dar nebuvo taip populiaru kaip dabar. Mėgstu sakyti, kad kiekvienas pats sau esame geriausi psichologai. Tai tas mano vidinis psichologas man labiausiai ir padėjo. Nežinau kuriuo metu, bet situacija savaime pradėjo gerėti. Gal tiesiog aš išmokau suprasti save. Augant mano savikontrolė sustiprėjo. Supratau, kada galiu sau leisti išlieti tiką, o kada aš turiu valdytis. Susidraugavau su savo vidine įtampa, kuri su manimi jau daugiau nei 30 metų. Tikas niekur nedingo. Aš jį vis dar turiu. Tiesiog išmokau jį išlaisvinti taip, kad būtų kitiems nepastebimas. Jis nuvilnija mano kūnu tarsi vidinis atodūsis.

 

Deja, bet nervinis tikas 50 proc. yra paveldimas. Mano dukros taip pat turėjo tokį draugą. Bet aš niekada nesikreipiau į medikus ir nebandžiau kažkaip kitaip jų „gydyti“. Kai pats išgyveni viską savu kailiu, žinai kaip padėti kitam. Mūsų pagrindinis „vaistas“ buvo savęs pažinimas.

 • Kodėl tu jauti įtampą?
 • Kaip gali sau padėti nusiraminti?
 • Stop! Giliai įkvėpk ir iškvėpk.
 • Jeigu jauti, kad tau reikia stipriai „išleisti“ tiką, visada gali rasti erdvę, kur pabūsi vienas.

Jos greitai išmoko nevalingą judesį pakeisti kažkuo ne taip pastebimu. Panašu, kad mano dukroms neteks visą gyvenimą turėti tokio draugo, kokį aš turiu. Išties nėra aišku, kiek nervinis tikas tęsis. Dažniausiai jis dingsta paauglystėje. Mano atveju jis tapo viso gyvenimo draugu.

 

Nervinis tikas tiktai nėra baubas, kurio reikia bijoti. Viskas gyvenime yra įveikiama. Išmokite susidraugauti su juo. Stenkitės suprasti, kaip viskas vyksta. Nedrauskite vaikui per judesį išlieti savo įtampos. Ir nepaliaukite ieškoti paprastų būdų, kaip padėti nurimti.

 

Džiaugiuosi, kad niekada mokykloje nepatyriau patyčių. Gal todėl man taip lengva kalbėti apie savo draugą tiką.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Komentarai (2)

 • Artūras

  Man Jūsų aprašymas Jūsų gyvenimo nuo vaikystės labai pažįstamas,aš kiekvieną dieną matau panašų „draugą” pas žmonelę ir dukrytę,ir kaip ir Jūs aplankę visus medikus,išbandę daug vaistų,bet tik mes patys galim sau padėti.Aš žinau,kad tiek Jums,tiek mums gausis įveikti ligas,nes kiekvieną dieną stebim vienas kitą,gilinamės į savo problemas ir ieškom sprendimų.
  Ačiū Jums

  • Aistė

   Ačiū Jums už komentarą. Viskas bus gerai. Tai nėra kliūtis gyventi pilnavertį gyvenimą.