Ar ir lietuviams turėtų rūpėti Atlanto vandenynas, gilinosi Šiaulių PRC „Erasmus+“ projekto komanda

Kristina Lašienė, Jūratė Baltutienė
,
Šiaulių profesinio rengimo centro mokytojos

Tarša yra viena didžiausių pasaulinių problemų, kuri atnešė daugybę neigiamų pasekmių. Šis reiškinys vyksta dėl masinės žvejybos, naftos gręžinių eksploatavimo, jų išsiliejimo, nuodingų medžiagų, besaikio vartotojiškumo ir t. t. Plastiko patekimas į ekosistemą ir atliekos, išmetamos paplūdimiuose, taip pat ne mažesnė blogybė. Įvairūs teršalai, kaip ir plastikas, patenkantys į vandenynus, daro didžiulę neigiamą įtaką tiek gyvūnijai ir augalijai, tiek ir pačiai žmonijai. Kad sustabdyti plastiko patekimą į vandenynus, kur jis išsilaiko ištisus šimtmečius ir išsiskaido į mažesnes daleles, reikia geriau suprasti jo šaltinius ir kaip jis veikia patekęs į vandenį.

 

Todėl gegužės 2–6 d. Šiaulių profesinio rengimo centro mokiniai kartu su mokytojomis Jūrate Baltutiene ir Kristina Lašiene dalyvavo tarptautiniame „Erasmus+“ projekto „Save Our Seas“ mokinių ir mokytojų susitikime Porto mieste, Portugalijoje, kurio tema buvo Atlanto vandenynas ir jo ekosistema. Mokiniai kartu su mokytojais iš Italijos, Bulgarijos, Portugalijos ir Lietuvos gilino žinias apie šį didingą vandenyną.

 

 

Pirmąją mobilumo dieną jie sužinojo, kad Atlantas – tai graikų titanas, kuris Dzeuso paliepimu, savo pečiais remia ir laiko dangaus skliautą. Iš čia kilo ir Atlanto vandenyno vardas. Šis milžiniškas vandens telkinys apima net penktadalį mūsų planetos paviršiaus ir net 29 proc. viso Žemės vandens paviršiaus ploto. Atlanto vandenyno flora ir fauna atlieka pagrindinį vaidmenį savo aplinkoje ir yra nepaprasta bei įdomi ekosistema. Taršos sukeltos pasekmės paveikė vandenyno florą ir fauną. Prie išnykimo ribos atsidūrė daugybę gyvūnų bei augalų  rūšių. Įvairios asociacijos, judėjimai, mokslinių tyrimų institutai vykdo veiklą, kuri stengiasi apsaugoti šias vandenynų ekosistemas.

 

Projekto „Save Our Seas“ esmė – jūrų ir vandenynų ekologija, todėl jo dalyviai lankėsi Porto CIIMAR – vandenyno tyrimų institute, kuriame buvo supažindinti su jo veikla, darbuotojų bei studentų pastangomis išanalizuoti ir apsaugoti Atlanto vandenyno ekosistemą. Mokiniai taip pat dalyvavo laboratoriniame praktikume, kuriame tyrė midijų užterštumą mikroplastiku.

 

Kitomis dienomis projekto dalyviai lankėsi GAIA natūralios gamtos rezervate. Čia jie sužinojo apie kintančią ekosistemą, saugomus gyvūnus bei augalus ir žmogaus įtaką visiems šiems pokyčiams. Buvo aplankyta ir įvairiausių Porto apylinkių paplūdimių, tyrinėti jų ypatumai, žvejybos istorijos muziejus, žuvies turgus, žuvų muziejus. Žinoma, neapsieita ir be Porto istorinių vietovių bei įžymybių.

 

Atlanto vandenyno flora ir fauna – tai viena didžiausių ir svarbiausių jūrų ekosistemų pasaulyje dėl jai būdingos įvairovės, todėl turėtume ją saugoti ir neniokoti kaip ir visos Motinos-Gamtos, nes gamtoje viskas susiję. Didelis noras ir maži darbai gali nuversti kalnus, nes kiekvieno iš mūsų pareiga rūpintis savo aplinka, pažinti ją, o svarbiausia elgtis su ja atsakingai ir moraliai. Tik bendros pastangos atneš teigiamų rezultatų: turėsime švarią aplinką, kurioje bus gera gyventi pačioms įvairiausioms gyvybės formoms!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.