Aplinkosaugos projektas kvietė ugdytinius pažinti, puoselėti ir tausoti gamtą

Šiais metais iš Marijampolės savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų vaikų lopšelis-darželis „Vaivorykštė“ įgyvendino projektą „Aplinka – žmogaus ir gamtos kūrinys“. Projektą parengėme mes, mokytojos Aušra Žaliauskienė ir Diana Donauskienė.
Aplinkosauga, ekologija, gamtosauga – šiuos vis dažniau vartojamus žodžius girdėjo daugelis. Vis daugiau žmonių susimąsto apie didžiulę gamtai daromą žalą dėl nesaikingo vartojimo ir neatsakingo elgesio. Pradėti gyventi „žaliai” niekada ne vėlu, tačiau liaudies išmintis byloja, jog „įpratimas – naujas prigimimas”. Todėl ekologiškos gyvensenos ir aplinkosaugos reikia mokyti nuo mažens. Su priešmokyklinio amžiaus vaikais daug kalbame apie gamtos saugojimą, tausojimą, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, siekiame, kad ugdytųsi poreikį rūpintis gamta, aplinka. Vaikams svarbūs tėvų bei pedagogų žodžiai ir patarimai, tačiau tinkamas pavyzdys, patyriminis ugdymas ir praktinė veikla gamtoje – veiksmingesni už bet kokius pamokymus.
Projekto įgyvendinimo metu, rugsėjį, organizavome ekskursiją į VŠĮ „Laimės namai“. Priešmokyklinio ugdymo „Spalviukų“ grupės ugdytinius atvykus pasitiko „Laimės namų“ šeimininkai. Tai šeima, kuri pasirinko ramų gyvenimą gamtoje. Besigilindami į žmogaus būtį, nekintančias gyvenimo vertybes, tiesas ir nesibaigiančios laimės šaltinį, atrado tai, ko ieškojo seniai… O atradę laimę, ja dalijasi su kitais – kviečiasi pas save lektorius, kurie skaito paskaitas sąmoningumo, ekologijos bei sveikatos, dvasingumo, savirealizacijos temomis. Šeimininkai vaikams papasakojo, kad šie ekologiški namai pastatyti iš šiaudų ir molio, puikiai derantys miško apsuptyje. Ugdytiniai ekskursijos metu turėjo galimybę iš arti pajusti darnų santykį su gamta, buvo ugdoma ekologinė savimonė. Apžiūrėję ekologišką namą iš molio ir šiaudų, įsitikino, kad jis taip pat tinkamas gyventi kaip ir įprasti namai. Praktinės edukacinės veiklos metu išmoko atsipalaiduoti, pozityviai nusiteikti natūralioje aplinkoje, gamtoje.
Spalio mėnesį su „Spalviukų“ ir „Bitučių“ grupių ugdytiniais aplankėme ir Kazlų Rūdos miško muziejų. Išvykos metu priešmokyklinių grupių ugdytiniai susipažino su miško augalija ir gyvūnija, klausėmės gido pasakojimo apie miško muziejaus atsiradimą. Pasivaikščiojimo po Kazlų Rūdos pažintinį miško taką metu stebėjome natūralią miško aplinką, susipažinome su ten augančiais grybais, medžiais ir kitais augalais, vaikai ugdėsi palankų požiūrį į gyvąją ir negyvąją gamtą.
Kai visuose Lietuvos miškuose jau daugiau ar mažiau įpusėjo ruduo, priešmokyklinių ugdymo grupių ugdytiniai išsiruošė į dar vieną kelionę – po Marijampolės savivaldybės Buktos mišką. Buktos gamtinis pažintinis takas kviečia į nepaprastą pažintį su gamta. Čia išvydome įvairių miško paukščių, retus augalus, skroblynus, ąžuolą milžiną, senąją liepą ir pelkėse paskendusius medžius, vabzdžių namelį. Taip pat ugdytiniai turėjo galimybę pamatyti lapės olą, galimai voverės lizdą medžio drevėje. Besilankydami miške, visi kartu prisirinkome ir medžiagų mūsų „zipiukų” (vaikučiai taip vadina mūsų auginamas vietnamietiškas gyvalazdes) naujų namučių įrengimui. Labai įdomu buvo stebėti, kaip jie jaučiasi savo naujame namelyje. Pasivaikščioję Buktos pažintiniame take vaikai patyrė daug įspūdžių, o sugrįžę, skambant M. K. Čiurlionio simfoninei poemai „Miške“, piešė miško gyventojus, mišką.
Ši ekskursija buvo dar viena iš veiklų, įgyvendinama vykdant projektą „Aplinka – gamtos ir žmogaus kūrinys“, finansuojamą iš Marijampolės savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų. Įgyvendinant šį projektą grupėse taip pat vyko įvairios akcijos, diskusijos, pokalbiai, skatinantys ekologinę savimonę ir draugiškas aplinkai vertybines nuostatas.
Ateityje ir toliau vykdysime aplinkosauginius projektus, akcijas, esant galimybei, įtrauksime ir kitas įstaigas, dalyvausime miesto savivaldybės inicijuotose aplinkos švarinimo akcijose, didelį dėmesį skiriant vaikų ir tėvų įsitraukimui į aplinkosauginę veiklą, aplinkos puoselėjimą, gyvenimo būdą darnoje su gamta.
Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.