Aplinkosauginis projektas buvo įvairiapusis ir naudingas visiems

Orinta Mitrienė
,
vyresnioji mokytoja
Eglė Vareikė
,
mokytoja 

Tris praėjusių metų rudens mėnesius Mažeikių lopšelis-darželis „Bitutė“ įgyvendino aplinkosauginį projektą „Bitės dūzgia avily“, finansuojamą Mažeikių rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.

Projektas kurtas siekiant plėtoti vaikų pažintinę gamtosauginę kompetenciją, supažindinti juos su bitėmis ir tuo pačiu ugdyti kitas vaikams reikalingas kompetencijas.

Vardas įpareigoja dirbti ir kurti

 

Beveik prieš keturis dešimtmečius įkurtos įstaigos pavadinimas asocijavosi su visiems nuo seno žinomos mažos, bet svarbios ekosistemos dalies – bičių šeimynos darbštumu, tikslo siekimu ir nauda žmonėms, aplinkai.

 

Laikui bėgant, „Bitutėje“ užaugo ne viena mažeikiškių karta ir kiekvienas vaikas turėjo progų sužinoti, kuo naudingos ir svarbios bitės. Ta pažintis galėjo prasidėti nuo vaikiškų piešinių, darželyje sukauptos suvenyrų kolekcijos, atributikos, personažų, kuriuos kūrė mokytojai.

Nauji ugdymo principai, STEAM, nuolat auganti mokytojų kvalifikacija, bendravimas ir bendradarbiavimas su socialiniais partneriais leido įvairinti aplinkos pažinimo būdus, gamtosauginę kompetenciją susieti su kitų vaikui svarbių gebėjimų formavimu.

 

Projektas „Bitės dūzgia avily“ – viena iš tokių galimybių, kuria pasinaudojo darbšti ir išradinga lopšelio-darželio bendruomenė. Šiuo projektu siekta ugdyti vaikų socialinius įgūdžius, skatinti sąmoningumą, aktyvumą, norą pažinti, daugiau sužinoti, skiepyti sveiko ir saugaus gyvenimo būdo įgūdžius.

Šiame straipsnyje norime plačiau papasakoti apie veiklas, kurios mūsų vaikams buvo išties įdomios.

Pamatyti, sužinoti, pažinti

 

Numatytų tikslų siekėme bendruomenės nariams organizuodami edukacines išvykas, susijusias su bitininkyste bei jos gretutiniais amatais.

5 ir 5a grupių ugdytiniai lankėsi bityne Krakiuose – dalyvavo edukacijoje „Medaus kelias“. Priešmokyklinių grupių vaikai turėjo galimybę daugiau sužinoti apie šių naudingų vabzdžių gyvenimą, jų svarbą aplinkai, pažinti bites kaip ekosistemos dalį. Taip pat vaikai susipažino su bičių gyvenimo ciklu, ragavo medaus iš korio, bičių duonelės, žiedadulkių, sužinojo apie bičių vašką, jį uodė, gamino žvakes. Ugdytiniai taip pat turėjo retą progą paragauti medaus ledinukų.

 

Nuotr. iš lopšelio-darželio „Bitutė“ archyvo

Edukacinės išvykos metu vaikai įgijo žinių apie bitininkystėje naudojamus įrankius (dūminę, medsukį), matavosi bitininko kepurę, dalyvavo bičių estafetėje, žaidė žaidimą „Kas greičiau nusirinks žiedadulkes“.

Nuo mažųjų tyrinėtojų neatsiliko ir įstaigos darbuotojai, kurie apsilankė Plungės rajono bityne bei taip pat pagilino žinias, kurios svarbios ugdant mažuosius „bitučiukus“.

Bendradarbiaudami judėjome tikslų link

 

Edukacinės išvykos – tik nedidelė viso mūsų vykdyto projekto dalis. Jo veiklos buvo įvairios: 4a grupės ugdytiniai su mokytoja Ineta Vaitkiene apsilankė Mažeikių viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje, kuriame vaikus pasitiko knygų personažas Bitutė. Vaikai kartu su Bitute įveikė koridoriuje esančias kliūtis, atsakinėjo į bibliotekos darbuotojų paruoštus klausimus, kruopščiai nuspalvino savo asmeninę „bitutę“. Jie susipažino su knygomis apie bites, turėjo galimybę suvaidinti pasaką, žaisti smagius muzikinius žaidimus.

 

Šis projektas padėjo išplėtoti ir tarpinstitucinį bendradarbiavimą – 4 grupės vaikai ir mokytojos Nerija Vismontienė bei Rima Radzienė drauge su Mažeikių lopšelio-darželio „Buratinas“ ugdytiniais ruošė informaciją lauko stendams „Kokias gėles aš pažįstu“, „Vabzdžiai darželio kieme“, „Bitės gyvenimas“, Priešmokyklinės grupės vaikai su mokytojomis Joida Gurauskiene ir Raimonda Joniškiene stebėjo bei fiksavo bitėms palankius orus. Jie turėjo progų įvertinti, koks klimatas ir oras palankus bitėms, analizavo bitės gyvenimo sezoniškumą. Šiomis įžvalgomis priešmokyklinukai pasidalijo su jaunesniais kitų grupių vaikais.

 

Lopšelyje-darželyje buvo įrengtas tikro avilio modelis, prie kurio edukacijas ugdytiniams vedė „Bitutės“ darbuotojai, laikantys bites. Darželio bendruomenė buvo pakviesta išbandyti jėgas meninėje veikloje – gaminti avilius iš gamtinių ir antrinių žaliavų bei sudalyvauti parodoje „Dūzgiantys aviliai“, kurią organizavo Jurgita Lukošienė ir Orinta Mitrienė.

Tikimės gerų rezultatų

 

Užbaigiant projektines veiklas vyko STEAM dirbtuvės „Dūzgia bitės avily“ – buvo naudojamas medus, korys, kiti bičių produktai. Vaikams didžiulį įspūdį paliko piešimas vašku, natūralių žvakių gaminimas ir, žinoma, medaus degustavimas. Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Zuzana Strakšienė su ugdytiniais atliko tyrimą „Kaip žiemoja Bitės?“ ir naudodamiesi meteorologine stotele mokėsi nustatyti, ar pirmosios gruodžio savaitės orai palankūs žiemojančioms bitėms.

Tikimės, kad žinios, gebėjimai ir toliau skatins vaikus, jų šeimų narius geriau pažinti aplinką, suvokti tvarios ekosistemos privalumus, atsakingai ir saugiai elgtis gamtoje.

Įgyvendindami projektą patobulinome mūsų įstaigos bendruomenės kompetencijas aplinkos apsaugos srityje, prisidėjome prie aktyvios, pilietiškos, ekologiškai mąstančios jaunųjų šalies gyventojų kartos kūrimo.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.