Apie visuomenės stereotipus ir dvigubas moralės normas

Marius Janulevičius
,
lietuvių kalbos mokytojas

Ką įdomiau stebėti – beždžiones ar žmones? Kodėl vyrai net per savo laidotuves nepadeda vargšėms žmonoms ir kodėl geriau mirti ant linoleumo, o ne kilimėlio? Visi atsakymai į šiuos absurdiškus klausimus – naujoje Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubo komedijoje, lenkų rašytojo Slavomiro Mrožeko (Sławomir Mrożek) (1930–2013) pjesės ekranizacijoje!

Sukurti filmą absurdo komedijos „Našlės“ („Wdowy“) motyvais paskatino vis dar gajūs moterų ir vyrų santykių stereotipai visuomenėje. Pjesė buvo parašyta Meksikoje 1990-ųjų pradžioje ir išleista 1992 m., bet ji vis dar aktuali ir dažnai statoma Lenkijos teatruose. Istorija vyksta kavinėje, kur susitinka dvi našlės. Pokalbio metu paaiškėja, kad jų vyrai tą pačią dieną žuvo dvikovoje. Be to, pasirodo, pirmosios našlės vyras ją apgavo su antrąja našle, o antrosios našlės vyras apgavo ją su pirmąja našle. Pjesėje ryškūs dvigubos moralės normų, nuvalkiotų „gyvenimo tiesų“, socialinių stereotipų motyvai, tokie pažįstami iš realaus gyvenimo ir kartu tokie absurdiški, kad iš jų galima tik juoktis. Filmą galima pasižiūrėti su mokiniais klasių valandėlių, etikos pamokų metu, kalbant apie visuomeninių stereotipų formavimosi priežastis ir žmonių tarpusavio santykius, apsimestinį „šventeiviškumą“ ir žmonių susvetimėjimo priežastis.

 

S. Mrożekas – lenkų dramaturgas, rašytojas ir karikatūristas. Tai pirmoji lietuviška šio autoriaus kūrinio ekranizacija. Filmą kūrė Aretas Gedžius, Greta Stanevičiūtė, Karolis Jablonskas, Jūratė Zautraitė, Raimund Kovalkov, Marius Janulevičius.

 

Komediją „Našlės“ galite pamatyti čia. 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.