Apdovanoti „Visa mokykla šoka 2020“ tradicinių šokių puoselėtojai

Lina Balčiūnienė
,
Joniškio vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorės pavaduotoja ugdymui

Dar vienas apdovanojimas, iš Lietuvos nacionalinio kultūros centro, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos skelbto, tradicinius šokius puoselėjančių, Lietuvos mokyklų konkurso „Visa mokykla šoka 2020“, su laišku ir specialiu prizu atkeliavo į Joniškio vaikų lopšelį-darželį „Saulutė“.

 

„Nežinau, kaip spėjote iki karantino paskelbimo tiek daug nuveikti – tai matyti iš Jūsų filmuotos medžiagos – tačiau, kaip rašiau, tokių kaip Jūs – tik keletas. O jau tokių, kurie tęsė šokių veiklas, naudodamiesi technologijomis karantino metu – apskritai nėra. Esate absoliučiai unikalūs!“ – įsitikinusi Audronė Vakarinienė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro choreografinio folkloro specialistė, konkurso „Visa mokykla šoka“ organizatorė.

 

Š. m. sausį Lietuvos liaudies kultūros centras paskelbė tradicinius šokius puoselėjančių Lietuvos mokyklų ir ikimokyklinių įstaigų IV konkursą „Visa mokykla šoka“. Po sėkmingo dalyvavimo šiame konkurse 2019 metais (užimta II vieta), prie šio projekto vėl prisidėjome mes – Joniškio vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ bendruomenė. Kadangi mūsų vaikų lopšelis-darželis dirba etnokultūros kryptimi, džiaugiamės galėdami saugoti ir puoselėti savo krašto etnokultūrinį palikimą ir mokytis lietuvių liaudies bei Joniškio krašto šokių, ratelių, žaidimų, dainų. Džiaugdamiesi, kad pernai į šį konkursą lopšelio-darželio bendruomenei pavyko įtraukti daugiau nei 500 dalyvių, šiais metais mūsų norai ir siekiai – dar didesni. Susipažinę su paskelbtais nuostatais, ėmėme mokytis tradicinių šokių ir ratelių, pakvietėme šiame konkurse dalyvauti kitų rajono darželių ir mokyklų bendruomenes; Jungtinėse Amerikos Valstijose esančių kelių lituanistinių mokyklų darželinukus bei jų pedagoges; Turkijoje gyvenančius mažuosius lietuvaičius.

Mes, mūsų lopšelio-darželio ugdytiniai ir pedagogės, vasario 16 d.–kovo 11 d. vykusiame rajoniniame renginių cikle, skirtame paminėti lietuvių kalbos dienas, atliekamais šokiais ir rateliais, ne tik džiuginome vieni kitus, bet pasirodyti įtraukėme ir Čikagos Maironio lituanistinės mokyklos darželio 5–6 metų grupės vaikučius, kurie taip pat išmoko šokti lietuviškų tradicinių šokių.

 

Deja, šią sėkmingą pradžią ir kitus mūsų planus, pakoregavo paskelbtas karantinas. Bet, rankų nenuleidome, ieškojome galimybių šokti namuose. Į ugdomąją veiklą įtraukdami tradicinių šokių, ratelių, pateikdami jų aprašus ir muzikinius vaizdo įrašus tėveliams, kad šie su atžalomis galėtų mokytis šokti, dirbome nuotoliniu būdu.

 

Mūsų lopšelio-darželio pedagogės koordinavo ir vykdė projektą „Šok, trypk, linksmas būk!“ Skirtą paminėti 2020 metais paskelbtus Mokyklų bendruomenių metus. Tikslas – populiarinti savo krašto kultūrą ir tradicijas, propaguoti tradicinius šokius kaip saviraiškos formą dalyvaujant šokių konkurse „Visa mokykla šoka“: skatinti vaikų, pedagogų, tėvų ir kitų bendruomenės narių kūrybingumą bei meninę raišką.

 

Gegužės 12 d. įvyko Joniškio kultūros centro liaudiškų šokių ansamblių „Jievaras“ ir „Ratilis“ vadovo Vitoldo Krajino virtualus praktinis užsiėmimas „Tradiciniai šokiai nesensta“. Jo metu sušokti „Patrepsienis“ ir „Kac kačiukai“ sulaukė ypatingo tėvelių ir vaikučių dėmesio. Vaikučiai ir tėveliai mokėsi šokti namuose, po to atsiuntė repeticijų vaizdo įrašus ir nuotraukas projekto organizatoriams.

Pasirodo, karantinas jokia kliūtis net ir šokių konkursams.

 

Atsiradus galimybei sugrįžti į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas bei karantino sąlygomis tęsti bent minimalų ugdymo procesą, mūsų lopšelio-darželio pedagogės tuo pasinaudojo, surengdamos vaikų rytmetį „Sveika, vasarėle!“. Vaikučiai šoko tradicinius šokius, ėjo ratelių: „Malūnėlis“, „Patrepsienis“, „Tranpolkė“, „Jurgelis meistrelis“.

 

Šiandien galime džiaugtis, kad konkurse „Visa mokykla šoka“ dalyvavome iki pabaigos, o vaikai išmoko tradicinių lietuviškų šokių ir ratelių, kuriuos jie mielai šoka.

Už tai dėkojame mūsų lopšelio-darželio pedagogėms, vaikučiams ir jų tėveliams; Čikagos Maironio lituanistinės mokyklos 5–6 metų grupės vaikučiams bei jų mokytojoms Živilei Ramašauskienei ir Paulinai Bartišius (JAV); Ankaros (Turkija) mažiesiems lietuvaičiams Agotai ir Pauliui Pamparams; Joniškio kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvų „Jievaras“ ir „Ratilio“ vadovui Vitoldui Krajinui. Ačiū kolegei Irenai Šimkienei už vaizdo medžiagos paruošimą.

 

Organizatorės: auklėtojos – Gintarė Vaitekūnienė, Violeta Sabaliauskienė, Jurgita Kaveckienė, Loreta Dovydaitienė.

Koordinatorės: direktorės pavaduotoja ugdymui Lina Balčiūnienė, muzikos mokytoja Gražina Pamparienė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.