Apdovanoti geriausieji

Dovilė Šileikytė

Kaip ir kasmet, minint Tarptautinę mokytojų dieną, vakar Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje vyko džiugi šventė. Pagerbti geriausi Lietuvos mokytojai – Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė įteikė Metų mokytojų apdovanojimus aštuoniems Lietuvos pedagogams. Taip pat įteikta lituanistinio mokytojo (dėstytojo) premija užsienyje dirbančiam mokytojui ir įteiktas apdovanojimas šių metų Meilės Lukšienės premijos laureatui. 

 

„Kai pagalvoju, koks man būtų svarbiausias žodis, kalbant apie mokytojus, jus ir jūsų darbą, – tai žmogaus pašaukimas. Mokytojo profesija, kaip ir daugybė kitų, yra garbinga, jai reikia kompetencijos, kvalifikacijos. Tačiau ne mažiau svarbu jausti savyje balsą, kuris turbūt ir padaro jus metų mokytojais ir tais, kuriuos mato, kuriais nori sekti kiti. Nors jūsų veiklos vaisiai subręsta gerokai lėčiau, per ilgesnį laiką, jie rečiau pamatomi kokiame nors konkrečiame taške, tačiau jų poveikis visuomenei, valstybei yra be galo didelis ir reikšmingas. Kantrus mokytojų iš pašaukimo darbas bei jo rezultatai ir daro mus tuo, kuo norėtume būti, tai yra stipria valstybe. Ačiū jums už jūsų darbą, ačiū už tai, kad jaučiate pašaukimą ir jo vedami dalijatės tuo, ką mokate patys, ką sužinote ir kuo esate“, – sakė I. Šimonytė.

 

„Jūsų kūrybiškumas, inovatyvumas, nuolatinis judėjimas ir gebėjimas uždegti kitus yra tai, už ką jums dėkoja ne tik jūsų mokyklų bendruomenės, bet ir tie, su kuriais dalijatės savo patirtimi. Kiekvienas iš jūsų turite savo profesijos paslapčių, esate profesijos didmeistriai ir kiekvienas savaip matuojate savo darbo rezultatus. Bet visgi norėčiau Jums palinkėti vieno paprasto dalyko – spindinčių mokinių akių. Tegu jos spindi taip, kaip jūsiškės, uždegančios ir įkvepiančios kitus“, – sakė ministrė J. Šiugždinienė.

 

Renatos Česnavičienės nuotr.

Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Andželika Aleksandravičiūtė kalbėjo, kad jai yra garbė būti tarp geriausių, o mokytojo šūkis galėtų būti: „Jei gali neužgesinti, neužgesink“. Ji linkėjo kolegoms būti drąsiems, kurti, veikti, eiti, daryti kiekvieną Lietuvos vaiką laimingą: „Būkite laimingi patys, tada ir vaikai bus laimingi.“

 

Kauno Aleksandro Kačanausko muzikos mokyklos estradinio dainavimo mokytoja ekspertė Danguolė Beinarytė teigė, kad patys gražiausi žodžiai yra tada, kai skamba, ir savo sveikinimą kolegoms išdainavo, linkėdama „jėgos milžinų, meilės angelų, siekių atkaklių, blogį nugalėti, ramiai pailsėti, niekad nepasenti ir visad su muzika linksmai gyventi“.

 

Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos keramikos mokytoja ekspertė Julija Ikamaitė pasakojo, kad augo tarp rankraščių, bet pasirinko ne popierių ir plunksną, o vaikus, nes tautos atmintis – tai žmonės. Laureatė dėkojo mokytojams, išmokiusiems kreipti dėmesį į tai, kas yra tarp eilučių, ir mokiniams, kurie šimtas tūkstantąjį kartą įrodo, kad rankraščiai nedega.

 

Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos profesijos mokytojas ekspertas Vitalijus Kabelis, po studijų grįžęs dirbti į mokyklą, kurioje anksčiau mokėsi, dėkojo ministerijai už tokius renginius, motyvuojančius ir skatinančius pedagogus dirbti vis geriau, mokyklai, kurioje subrendo ir dirbs joje toliau, prisidėdamas prie jaunos, sąmoningos Lietuvos kūrimo. Pedagogas garsiai išsakė ir vieną savo svajonę: „Ateityje norėčiau čia pamatyti vieną iš savo auklėtinių.“

 

Vilniaus Gerosios Vilties progimnazijos pradinio ugdymo mokytoja ekspertė Aurelija Kunigėlienė pamoką palygino su dovanos gavimo procesu: visais jo etapais ir juos lydinčiomis emocijomis – juk gavus dovaną užklumpa džiugesys, nuostaba – kaip ir pamokos pradžioje: „Išpakavę dovaną, jei ji atitinka mūsų lūkesčius, jaučiamės laimingi, jei neatitinka lūkesčių, nežinome, kas tai yra, ji tampa intriga, paskui tyrinėjame, kaip tai veikia ir ar apskritai veikia, dar vėliau taikome praktikoje, naudojame pagal paskirtį, o dar geriau, jei panaudojame ten, kur net dovanojantysis nepagalvojo. Linkiu tokių pamokų ir sau, ir jums, kolegos.“

 

Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos dailės mokytojas ekspertas Henrikas Mazūras dėkojo visiems, sukūrusiems mokytojams šią gražią šventę, ir mokiniams, kurie yra imlūs, visada gali nustebinti ir su kuriais pedagogui įdomu dirbti.

 

Šiaulių r. Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijos vyriausiasis biologijos, chemijos mokytojas Nerijus Medeišis, atsiimdamas apdovanojimą, prisistatė kaip aukštaitis, mokantis žemaičių vaikus. Jis teigė, kad daug mieliau pravestų tris laboratorinius darbus penktokams, nei kalbėtų čia prieš auditoriją, neslėpė jaudulio ir padeklamavo poeto S. Anglickio trioletą: „Jeigu žydi, tai visom spalvom žydėkim, lyg perlą laimę sėkim.“ Visiems Lietuvos mokytojams linkėjo iš gaunamų perlų išauginti žmones – juk jie kurs ateities Lietuvą.

 

Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos fizikos mokytojas metodininkas Andrius Storta papasakojo apie emocijas, užplūdusias po telefono skambučio, kai sužinojo, kad tapo Metų mokytoju: „Mintyse įvyko didysis sprogimas. Tą akimirką pasijutau kaip mažytis elektrodas savo orbitoje, ta žinia kaip šviesos kvantas trenkia į tave, atsineša su savimi šviesą, kurią turėsi toliau nešti, garbę, kurią turi priimti, ir pareigą, perėjau į aukštesnį energetinį lygmenį, kur turiu traukti ir vaikus.“ Mokymą(si) pedagogas palyginimo su ėjimu iš tamsos į šviesą.

 

Tarptautinę mokytojų dieną pagerbtas ir šių metų Meilės Lukšienės premijos laureatas, kurį komisija išrinko rugsėjo 28 d. Tai – Antanas Jonušas, istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas, dirbantis Vilniaus Valdorfo ir „Karalienės Mortos“ mokyklose. „Ši premija – didžiausias mano karjeros įvertinimas. Meilė Lukšienė, sveikindama visus Kovo 11-osios proga 1990 m., kalbėjo, kad po 50 metų totalitarizmo ir teroro turime būtinybę keisti tautos mentalitetą per švietimą. Prabėgus trisdešimčiai metų totalitarizmo randai nėra visai sugiję, švietimu jų neįveiksime, bet be švietimo su jais nesusitvarkysime“, – kalbėjo 1990 m. gimęs M. Lukšienės premijos laureatas.

Meilės Lukšienės anūkė Julija Ikamaitė, M. Lukšienės premijos laureatas Antanas Jonušas ir prof. Marija Barkauskaitė, M. Lukšienės mokslininko premijos laureatė

Lituanistinio mokytojo (dėstytojo) premija 2020 m. paskirta Jurgitai Urbelienei, Airijos aukštesnio lygio kalbų agentūros lietuvių kalbos plėtros pareigūnei, lietuvių kalbos mokytojai. Ji atsiimdama apdovanojimą teigė, kad be mokytojo nebūtų visuomenės: „Daugiausia nuo jo priklauso, kokia bus visuomenė, tauta, ateitis, nes tik išsilavinusi tauta niekad nebus pavergta nei žodžiu, nei šmeižtu, nei šantažu.“

 

Visi premijų laureatai dėkojo savo artimiesiems, mokytojams, dėstytojams, mokiniams, iš kurių taip pat mokosi, priminė, kad visi vieni kitiems kartais esame mokytojai, todėl ši šventė yra mūsų visų.

 

Metų mokytojo premija teikiama už ypatingus nuopelnus švietimui, ugdymui, už kūrybišką darbą ir patirties dalijimąsi su visa mokytojų bendruomene. Nuo 1998 m. šia premija apdovanota 120 Lietuvos mokytojų.

 

Artimiausiu metu pradėsime skelbti interviu ciklą su apdovanojimų laureatais.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Komentarai (2)