Antroji respublikinė konferencija apie psichinę sveikatą Virbalyje

Anželika Bučinskienė
,
Virbalio pagr. m-klos psichologė
Giedrė Ožalienė
,
socialinė pedagogė

Psichologai teigia, kad vienas iš penkių mokinių patiria psichikos sveikatos problemų. Ypač dabar, kai pasaulyje vyrauja chaosas ir nežinomybė, ir labai sunku likti sąmoningiems, susikaupusiems. Kyla problemų, ieškant savo stipriųjų pusių ir jomis naudojantis. Todėl svarbu atkreipti jaunimo dėmesį, kad jie – ne vieni, yra, kas juos supranta. Visai šalia…

 

Lapkričio 12 d. Virbalio pagrindinės mokyklos bendruomenė organizavo respublikinę konferenciją „Psichinė sveikata – baubas ar draugas II ?“. Džiaugiamės, kad simbolinis konferencijos aitvaras, kurio paskirtis nešti svarbią mums visiems žinią, – nunešė ją kur kas toliau už rajono, apskrities ribų. Į mūsų kvietimą atsiliepė Kauno r. Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijos mokinė Kamilė Rucevičiūtė, kuri, padedama gimnazijos psichologės Gintautės Jegorovaitės, paruošė ir pristatė pranešimą „Patyčios socialiniuose tinkluose“. Pranešimas buvo išrinktas pačiu moksliškiausiu. Antrą kartą konferencijoje dalyvavo Vilkaviškio r. Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos komanda – socialinė pedagogė Virginija Aleknavičienė atvyko su mokinėmis Rugile Neverauskaite ir Elena Šuliauskaite. Merginos kalbėjo apie emocinį smurtą virtualioje aplinkoje ir jų pranešimas buvo pripažintas kūrybiškiausiu. Virbalio pagrindinės mokyklos atstovės Kristina Karaškaitė ir Agnė Vaznytė kalbėjo apie virtualaus pasaulio poveikį žmonių vidinei ekologijai (mokinėms padėjo klasės vadovė Gailutė Ivaškevičiūtė ir mokyklos psichologė Anželika Bučinskienė). Virbaliečių pranešimas buvo pats pritaikomiausias. O štai Marijampolės profesinio rengimo centro psichologė Edita Macijauskienė, subūrusi visą merginų būrį, sukūrė ir pristatė filmuką „Emocinis smurtas mokykloje“ ir pelnė originaliausio pranešimo nominaciją. Vilkaviškio r. Sūdavos pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Daiva Kačkauskienė padėjo pasiruošti mokinėms Kamilei Matulaitytei, Gabrielei Ragelskaitei ir merginos mums papasakojo apie valgymo sutrikimus. Svarstėme, kiek kainuoja (ne)meilė sau? Sūdavos pagrindinės mokyklos atstovės į namus išsivežė dovanas už inovatyviausią pranešimą. Marijampolės savivaldybės Mokolų progimnazijos socialinė pedagogė Indrė Apuokienė atsivežė pačias jauniausias konferencijos dalyves Paulą Černiauskaitę, Austėją Petraškaitę, Austėją Viktoravičiūtę, Godą Pajaujytę, Rugilę Sabaliauskaitę, Neilą Matusevičiūtę, kurios drąsiai susirinkusiems išaiškino apie emocinį smurtą artimiausioje aplinkoje ir kaip jį reikėtų atpažinti. Todėl dovanos už bendruomeniškiausią pranešimą iškeliavo į Mokolus. O štai Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos socialinė pedagogė Diana Tarnauskienė šiais metais atsivežė ne mokinius, o visų nuostabai, – mokinio mamą Giedrę Anisimavičienę, kuri kalbėjo apie sūnų Pijų, jo gyvenimo iššūkius ir nepaprastą sėkmės istoriją. Be jokios abejonės, kiekvienas Giedrės žodis buvo vertas empatiškiausio pranešimo vardo. Tik apmaudu, kad nepavyko  atvykti Raseinių Šaltinio progimnazijos komandai, kurios labai lauksime kitais metais.

 

Antroje konferencijos dalyje tikrą emocijų ir jausmų viesulą sukėlė Andra Kavaliauskaitė (Alytaus miesto teatras) su monospektakliu SEEN. Ištirpo visas laikas, visos ribos, visos sienos, kai kiekvienas žiūrovas liko stovėti prieš žiaurią, nepatogią tiesą apie patyčias, apie neapvalytą skausmą, pažeminimą, kančią, kuri pamažu tampa neapykanta sau. Po spektaklio, turėjusi skubėti į Alytų, aktorė negalėjo taip lengvai palikti Virbalio kultūros namų –  užkulisiuose bendravo su mokiniais. Kaip sako pati Andra: „Po šios dienos spektaklio darkart įsitikinau, kad neturiu teisės to padaryti [sustoti], kol spektaklis nėra tik spektaklis, kol jis atlieka daug stipresnę misiją… Šimtai gali trenkti durimis, piktintis, netikėti viskuo, kas regima ir girdima, bet jeigu bent vienas / viena iš to šimto ateina ir sako: „nežinau, ką daryti, bet… aš tame kelyje. Prašau…”, privalau atrasti jėgų ir kiek įmanoma ilgiau nesustoti. Nežinau, kas įvyko, kad šiuo metu išties gaunamas srautas atvirų laiškų, kad apsinuogina tikroji situacija [apie patyčias, valgymo sutikimus], bet ji priverčia dar labiau suklusti“. Andros atvežta, paleista jausmų, gėdos, ašarų, pačių liūdniausių ir pačių jautriausių emocijų audra dar ilgai negalėjo paleisti konferencijos dalyvių.

 

Be abejo, norėtume padėkoti rėmėjams, partneriams, kurie mus globoja, gelbėja, dalijasi patirtimi, patarimais ir remia bet kokias mūsų idėjas bet kokiomis aplinkybėmis. Ačiū už skirtą dėmesį ir laiką Vilkaviškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriui, Vilkaviškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biurui, Vilkaviškio rajono Švietimo pagalbos tarnybai, Vilkaviškio r. Virbalio seniūnijai, Vilkaviškio ROTARY klubui, Vilkaviškio LIONS klubui,  Kybartų kultūros centro Virbalio Kultūros namams, Vilkaviškio krašto laikraščiui „Santaka“, UAB „Teivida“, UAB „Gintrėja“, Prienų dekanui kunigui Vaidotui Labašauskui. Kaip ir pirmosios, taip ir šios konferencijos metu šventę ausims ir jaukumą sieloms gyvai atliekama savo kūrybos muzika sukūrė Giedrius Lavinskas.

 

Išmintingi žmonės kalba, kad tie klausimai, kurie mums neduoda ramybės, kurie glumina ir stulbina, kažkada buvo iškilę visiems mąstantiems žmonėms. Todėl konferencija „Psichinė sveikata – baubas ar draugas?“ tarsi padeda žmonėms ieškoti atsakymų į rūpimus klausimus apie mus pačius, mūsų savijautą ir atsakymais dalintis su kitais.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.