Aktyviai, draugiškai, sveikai

Milda Liubinavičienė
,
direktorės pavaduotoja ūkio ir bendriesiems klausimams
Vaida Tamušauskė
,
direktorės pavaduotoja ugdymui

Siekdami skatinti su sveikata susijusių mokinių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, Švietimo, mokslo ir sporto, Sveikatos apsaugos ministerijos bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrai pakvietė dalyvauti iniciatyvoje „Aktyviai, draugiškai, sveikai“. Iniciatyva – tai savanoriškas Lietuvos mokyklų bendruomenių renginys, kurio tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač ugdytinių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą.

 

Šios iniciatyvos tikslas gerai pažįstamas ir nuolat bei nuosekliai įgyvendinamas Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenėje. Siekdami, kad iniciatyva pavyktų sėkmingai, šį rudenį ėmėmės tokių veiklų: judėjimo galia, sužalojimų prevencija, vaisių ir daržovių nauda sveikatai, asmens burnos higienos svarba, miego galia, gamtosauga. Iniciatyvos metu naudotasi pačiais įvairiausiais būdais, atitinkančiais vaikų amžių, kad perduodamos sveikatos žinios, įgūdžių, įpročių formavimo metodai būtų efektyvūs.

 

Įgyvendindamos temą „Vaisių ir daržovių nauda sveikatai“, mokytojų padėjėjos visose grupėse atidarė sveiko maisto erdves, kurias pavadino „Sveikuolių kavine“. Mokytojų pagalbininkės, kaip tikros kavinių „šefės“, kūrė koliažus, gamino spalvingus vaisių ir daržovių vėrinukus, kūrė daržovių ir vaisių piramides. Su vaikais diskutavo apie teigiamą vaisių ir daržovių poveikį žmogaus sveikatai, mokėsi tinkamo elgesio prie stalo, analizavo, lygino skirtingų skonių įvairovę, žaidė daržovių ir vaisių atpažinimo žaidimus. Drauge su vaikais vaišinosi estetiškai patiektais, mokytojų padėjėjų pagamintais, sveikuoliškais patiekalais. Prie iniciatyvos aktyviai prisidėjo ugdytinių tėvai ir globėjai. Mažieji iš namų atsinešė įvairių daržovių bei vaisių. Atsinešti produktai ypač kūrybiškai pateikti kiekvienoje grupėje ir labai noriai vaikų degustuoti.

 

Judėjimo savaitės metu aktyviausiai veikė „Viščiukų“ grupės vaikai. Visą savaitę daug judėjo žaisdami įvairius judriuosius žaidimus, rungtyniavo mokytojos Reginos Andrejauskienės organizuojamose estafetėse. Į svečius pasikvietė Mantvydo mamą, sporto trenerę Indrę Lingienę, ji grupės vaikams vedė judumo veiklas, lavinančias pusiausvyrą, vikrumą, atidumą, susikaupimą. Papildomai surengė sveikatinimo mankštelę. Visos šios judriosios veiklos vaikams suteikė daug džiugių emocijų. Ypač vaikus sužavėjo sveikatinimo mankštelė, nes tai nauja, neišbandyta patirtis. Ne tik vaikai, bet ir trenerė liko patenkinta užsiėmimais ir dėkojo už galimybę dirbti su kitokio amžiaus auditorija.

 

Asmens ir burnos higienos temai skirti Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistės Vaidos Urvakienės užsiėmimai „Švarūs dantukai – sveiki dantukai“, jų metu aptarta dantukų priežiūros svarba, diskutuota, kokie maisto produktai tinka dantukams, o kurie kenkia, drauge mokytasi dantukus taisyklingai valytis.

 

Miego savaitės metu, „Riešutėlių“ grupės mokytoja Regina Klemovienė, su vaikais grupėje, o su tėveliais nuotoliniu būdu, aptarė miego svarbą. Pastariesiems nusiųstas straipsnis apie miego ir vaiko sveikatos sąsajas. Taip pat tėvelių paprašyta atsiųsti vaikų poilsio, miego vietos, žaislų – „migdukų“, „švelniukų“ nuotraukas. Na, o grupėje, žiūrėdami į nuotrauką, vaikai apibūdino savo poilsio vietą. Aptarė, ką veikia prieš miegą, kol užmiega. Mažiesiems patiko stebėti draugų miegojimo vietas, žaislus, knygutes, visi smagiai dalijosi įspūdžiais, noriai pasakojo.

Tėvai pritariamai sureagavo į pasakų skaitymą prieš pietų miegą, o ir patys, vakarais vaikams ėmė dažniau skaityti pasakas.

 

Daug dėmesio skirta klimato ir sveikatos temai. „Kiškučių“ grupės mokytoja Marytė Kesminienė su vaikais paminėjo „Dieną be popieriaus“. Minėdami šią dieną, tikrą popierių vaikai pakeitė „popieriumi iš gamtos“, tai yra klevo lapais ir nuspalvino juos įvairiausiomis rudens spalvomis.

Visą savaitę kalbėjosi apie klimato kaitos daromą įtaką mūsų visų sveikatai.Vaikai žiūrėjo filmuką apie miškų kirtimą, žalą žemei, sveikatai, apie taršos didėjimą ir padarinius, besaikį žemės teršimą. Aptarė vienkartinių indų ir plastiko žalą bei galimybę jį perdirbti. Tokiu būdu vaikai pažino popieriaus gaminimo kelią, sužinojo, kiek reikia iškirsti medžių, norint jį pagaminti. Atkreiptas dėmesys į tai, jog popierių galima ne tik rūšiuoti, bet ir perdirbti. Kad žinios būtų tvirtesnės, iš tėvelių suneštų tualetinio popieriaus tūtelių, vaikai pastatė „Vaiduokliukų pilį su vorais“.

 

Tema „Sužalojimų prevencija“ visų grupių mokytojas ir vaikus sutelkė pasikalbėti, kaip išvengti sužalojimų. „Varliukų“ grupės mokytoja Stanislava Balčiūnienė surengė „Paspirtukų dieną“ darželio kieme. Ant takelio paruošė vaikams užduočių juostą, tinkančią atlikti užduotis riedant paspirtuku. Užduočių tikslas, kad, važiuodami šalia vienas kito, vaikai ugdytųsi atsakomybę, gebėjimą kontroliuoti elgesį, išlaukti savo eilės, tai yra, kad vaikai saugiai veiktų šalia vienas kito.

Visi draugiškai prisiminė kelių eismo ženklus: „Stop“, „Eismas ratu“, „Šviesoforas“, „Perėja“, „Eismas tiesiai“, „Eismas draudžiamas“, „Dviračių takas“.

 

Džiaugiamės, kad sveikatai palankių įgūdžių ugdymas(is) vyksta sistemingai ir nuolat, iš tiesų yra sėkmingas, atsispindi kasdienėje vaikų veikloje bei žaidimuose.

Susitelkusi ugdymo įstaigos bendruomenė suvokia, koks šis indėlis svarbus būsimų kartų sveikatai ir drauge kuria geresnę bei sveikesnę vaikų ateitį.

 

Iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai 2020“ finale Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenę pasiekė žinia, kad šiemet iniciatyvos organizatoriai, iš 86 iniciatyvoje dalyvavusių Lietuvos ugdymo įstaigų, atrinko 10 iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ nugalėtojų, tarp jų, su nugalėtojomis pripažintomis šalies gimnazijomis, progimnazijomis, kitomis ugdymo įstaigomis, ir Telšių lopšelis-darželis „Berželis“. Tai ypač mus įkvepia: džiaugiamės, kad susitelkusi Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenė sėkmingai pateisina 2019 m. patvirtintą „Sveikos mokyklos“ statusą ir mūsų veikla jau pripažįstama šalyje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.