Akcija „Padovanok kraujo“ Lizdeikos gimnazijoje

Rūta Jankauskienė
,
biologijos mokytoja metodininkė

Nacionalinio kraujo centro duomenimis, kasdien Lietuvoje kraujo reikia 200 žmonių. Vadinasi, į mūsų valstybėje esančius kraujo centrus kasdien turi ateiti ir duoti kraujo daugiau kaip 400 donorų. Kasdien Lietuvoje įvyksta šimtai operacijų, kurios neįmanomos be kraujo atsargų, todėl jo poreikis nuolat yra didelis. Visoje Lietuvoje kraujas surenkamas kraujo donorystės įstaigose, taip pat komandos atvyksta į jau suplanuotas kraujo donorystės akcijas. Kraujas žmoguje galiojimo laiko neturi, o iš žmogaus paimtas kraujo vienetas, deja, turi. Tad pagalba turi būti protinga ir gerai organizuota. Geriausias kraujo rezervas yra ne paimto kraujo kiekis, o supratingi donorai, pasirengę dovanoti kraujo bet kurią akimirką.

 

Kovo 14 dieną Lizdeikos gimnazijoje buvo organizuota neatlygintinos donorystės akcija „Padovanok kraujo“. Šią akciją organizavo biologijos mokytoja R. Jankauskienė, iniciatyvą parėmė gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė. Į gimnaziją buvo pakviesti VŠĮ Nacionalinio kraujo centro Panevėžio skyriaus darbuotojai. Gydytoja Sigita Vienažindienė pateikė gimnazistams svarbios informacijos: kas gali tapti kraujo donorais; kokius dokumentus privalo turėti donoru norintis tapti žmogus; kaip pasirengti kraujo donorystei; kaip įvertinama būsimojo kraujo donoro sveikatos būklė; kiek kartų per metus galima duoti kraujo; paaiškino, kaip elgtis po kraujo davimo; kada kraujo donorystė negalima; aptarė kraujo donorystės naudą. Pokalbio metu  gimnazistams rūpėjo, kiek laiko negalima duoti kraujo po tatuiravimo arba auskarų vėrimo į kūną, kuriam laikui kraujo donorystė atidedama persirgus COVID-19 liga ar kita virusine liga.

 

 

Didžiuojamės dideliu mūsų gimnazistų sąmoningumu, nes neatlygintinai duoti kraujo atėjo 53 donorai. Tai III–IV klasių moksleiviai, taip pat ir gimnazijos darbuotojai. Gydytojai patikrinus savanorių sveikatą kraujo duoti galėjo 35 asmenys. 18 moksleivių dėl sveikatos problemų donorais tapti negalėjo.

 

Šią pirmą donorystės dieną donorai prisimins visą gyvenimą. Jausis pakylėti, kad nugalėjo nepasitikėjimą savimi, kylančias baimes ir abejones. Visoms merginoms ir vaikinams, atlikusiems šią kilnią misiją, buvo įteikti NKC pažymėjimai, suvenyrai, kraujo donorystės įstaiga pasirūpino, kad šie asmenys būtų įtraukti į Kraujo donorų registrą, gimnazijos direktorė pareiškė padėką.

 

Atminkime, kad kraujo donorystė nekenkia žmogaus organizmui. Tai kilni pareiga ir didžiausia nauda ligonio sveikatai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.