5 svarbiausi patarimai tėvams, kad vaikai valgytų sveikai

Dažnai girdime: „mano vaikas šito nevalgo“, „šito nemėgsta“, „valgo tik kelis mėgiamus patiekalus“ ir pan. Bet ar tėveliai leidžia vaikams patiems pažinti maistą? Ar ruošiame patiekalus kartu su vaikais? Ar šeimoje, ugdymo įstaigose, vasaros atostogų metu pakankamai daug kalbamės su vaikais apie sveikatai palankų gyvenimo būdą ir maistą?

 

Šią savaitę, liepos 27–31 d. vyksta Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuojamos dvi stovyklos „Tapk sveikatos ambasadoriumi!“, kuriose susirinko net 50 Klaipėdos rajono vaikų, norinčių visapusiai susipažinti su sveikos gyvensenos idėjomis, sveika mityba ir išmokti įgytas žinias praktiškai taikyti kasdienybėje.

 

Stovykla finansuojama Europos Sąjungos socialinio fondo lėšomis įgyvendinant projektą „Sveikos gyvensenos skatinimas Klaipėdos rajone“, vaikai aprūpinti būtiniausiomis stovyklavimo priemonėmis, maitinimu ir edukacijomis. Penkias stovyklos dienas skiriamas dėmesys sveikatos žinių gilinimui ir prasmingam laisvalaikio praleidimui: vaikai mokosi perduoti naujai įgytas žinias tėvams ir kitiems šeimos nariams, klausosi profesionalių lektorių paskaitų, dalyvauja praktiniuose užsiėmimuose.

 

Daug dėmesio skiriama emocinei ir psichinei vaikų sveikatai, lyčių lygybės ir diskriminacijos temoms, priklausomybes sukeliančių medžiagų vartojimo prevencijai, empatijos lavinimui ir socializacijai, juk, anot romėnų poeto Juvenalio (Decimus Iunius Iuvenalis) – „sveikas protas – sveikame kūne“ (lot. „Mens sana ir corpore sano“), o sveikatos ambasadoriumi savo šeimoje tapti – labai paprasta! Visiems tėvams, kuriems rūpi vaikų sveikata ir sveika mityba, mitybos specialistai išskiria penkis svarbiausius patarimus, padėsiančius atžaloms valgyti sveiką maistą:

 

  1. Pirmiausia, tėvai turėtų rodyti pavyzdį ir laikytis sveikos mitybos bei gyvensenos principų, būtent tokių, kokius norėtų, kad įgytų vaikai. Suaugusiųjų mitybos įpročius perima atžalos, tad būkite reiklūs ir sau. Jeigu tėvai pirmenybę teikia bulvių traškučiams, o ne virtoms bulvėms, lai nesitiki, kad vaikui bus patrauklūs sveikatos šaltiniai. Neslėpkite daržovių šaldytuve, valgykite, pavyzdžiui, raugintus produktus vaikams matant.

 

  1. Sveikatai naudingą maistą siūlykite dažnai. Anksčiau ar vėliau vaikas ne tik jo paragaus, bet ir valgys. Nejauskite baimės, kad vaikas gali likti alkanas ir nesiūlykite pakaitalų (bandelių, trapučių, sūrelių ir kt.). Jeigu vaikas nevalgo košės, bet vietoj jos mielai suvalgo sumuštinį, tai pirmojo patiekalo jis dažniausiai atsisakys.

 

  1. Geriau šiek tiek alkanas vaikas, nei sotus žalingu valgiu. Be to, atminkite – maistas negali būti atpildu už gerą darbą, nusiramino priemonė, ar žaislas. Tai nėra tinkamas auklėjimo būdas.

 

  1. Prie naujo skonio vaiką pratinkite palaipsniui. Maistą galima papildyti sveikatai palankiomis sudėtinėmis dalimis, pavyzdžiui, kasdienę pusryčių košę – maltomis sėmenimis ar saulėgrąžų sėklomis, uogomis ar daržovėmis, džiovintomis žemoje temperatūroje. Galite bent 20 proc. įprastų blynų, apkepų, virtinukų miltų pakeisti viso grūdo miltais. Pratinkite mažamečius pamėgti grūdines kultūras, naudokite įvairesnius miltus (avižinius, grikių, kukurūzų, viso grūdo spelta kviečius ir pan.). Atsipalaiduokite, net jei vaikai nedrįsta paragauti ko nors naujo. Tai normalus, bet laikinas reiškinys, jei tuo pat metu nenaudojami sveikatai nepalankūs maisto pakaitalai.

 

  1. Tik jūs sprendžiate, ką jūsų vaikas valgo, todėl būkite kantrūs. Negadinkite įgimto alkio ir saiko jausmo, neliepkite suvalgyt visko, kas yra lėkštėje. Jokiais būdais nebrukite menkaverčių gardumynų.
    „Suvalgyk, nes tai sveika“ pakeiskite į „Paragauk, tau tai patiks!“ Jei būsite kantrūs, dažnai siūlysite sveikatai naudingo maisto, vaikas ne tik paragaus, bet ir valgys, o kai paaugs – toks maistas bus nepakeičiamas kiekvieną dieną!

 

VšĮ „Sveikatai palankus“ – ugdo visuomenės sveikatai palankios mitybos ir gyvensenos raštingumą, lavina sąmoningumą, kad žmonės rinktųsi sveikatai palankius maisto produktus ir aktyvų gyvenimo būdą.

 

VšĮ „Sveikatai palankus“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.