2022-ieji – Romo Kalantos metai

Apie Romą Kalantą pasaulis sužinojo 1972 m. gegužės 14 d., kai jis, protestuodamas prieš sovietinį režimą, Kauno Laisvės alėjoje susidegino. Ši politinė jaunuolio auka sukėlė visuotines protesto akcijas ir masines demonstracijas ir lėmė vėlesnius pasipriešinimo sovietinei santvarkai Lietuvoje veiksmus. Šiam įvykiui atminti gegužės 14-oji minima kaip Pilietino pasipriešinimo diena.

 

Siekiant deramai paminėti R. Kalantos aukos prasmę Lietuvos išlaisvinimui ir pažymėti jo protesto akcijos 50-metį, planuojama surengti keletą renginių.

 

2022 m. Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos surengs mokslinę konferenciją ir išleis leidinį. Pasirodys proginis ir pašto ženklai, skirti R. Kalantai atminti; bus parengtos virtualios ir stacionarios parodos. Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviams Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus sukurs keliaujančią edukacinę programą „1972 m. Kauno pavasaris: teatras, muzika ir kinas“, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras parengs edukacinį užsiėmimą, o Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka surengs atvirą istorijos pamoką apie R. Kalantą ir jo kartą pilietinio pasipriešinimo kontekste. Taip pat vyks kino filmų, skirtų pilietiniam pasipriešinimui, peržiūros, prieš filmus bus organizuojamos diskusijos. Kauno nacionalinis dramos teatras pastatys istorinį dokumentinį spektaklį „Kalanta“, taip pat bus pastatytas roko opera ir atlikta meninė instaliacija, skirtos R. Kalantai atminti ir to laikmečio pasipriešinimo dvasiai atspindėti. Kaune vyks viešas koncertas „Made in Kaunas“. LRT radijas ir televizija savo laidose parengs R. Kalantos metams skirtų pasakojimų, skleis informaciją apie šiems metams skirtus renginius.

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.