11 įdomiausių vaikų klausimų apie traukinius

Raminta Saveljevienė

Kiek dažnai tenka išgirsti įdomių ir originalių klausimų iš vaikų: Kodėl auga žolė? Kas būtų jeigu neturėčiau ausų? Kodėl vanduo šlapias? Kartais į šiuos klausimus sunku rasti tinkamą atsakymą, o kartais jie tampa tokie pat originalūs kaip ir pats klausimas. Geležinkelių muziejus Tarptautinės vaikų dienos proga atrinko 11 įdomiausių vaikų klausimų apie traukinius ir pasistengė į juos atsakyti. Paskaitykite ką vaikai nori sužinoti apie traukinius ir pagalvokite kaip į šiuos klausimus atsakytumėte jūs?

TOP 10 įdomiausių vaikų klausimų apie traukinius

 

  1. Kodėl tavo vardas traukinys?

Traukinys – nuo žodžio traukti. Traukinys paskui save gali traukti įvairius sunkius krovinius. Vienas vagonas gali vežti iki 125 t svorį, tai tas pats kaip 3 pakrauti sunkvežimiai ar 20 Afrikos dramblių. Tačiau traukinys gali traukti ne vieną, o daugybę vagonų. Taip traukinio sąstatas gali driektis net kelis kilometrus.

 

  1. Kiek traukiniui metų?

Pirmasis traukinys pasaulį išvydo daugiau nei prieš 200 metų, o į Lietuvą atkeliavo 1860 metų rugsėjo 4 dieną – 160 metų atgal. Tai buvo graži saulėta šeštadienio popietė. Vietoje, kur turėjo sustoti traukinys, lūkuriavo minia žmonių, o kai pasigirdo traukinio švilpimas, visi pradėjo šaukti „Valio“.

 

  1. Ar traukinys turi tėtį ir mamą?

Traukinys neturi mamos ir tėčio, tačiau turi savo išradėją. Pirmojo traukinio išradėjas buvo britas Džordžas Stefensonas, kuris 1814 metais sukonstravo pirmąjį garu varomą garvežį,  galintį patraukti 8 vagonus septynių kilometrų per valandą greičiu.

 

  1. Ar traukinys turi sesę ar brolį?

Traukinys turi daugiau nei 200 sesių ir brolių, važinėjančių Lietuvos geležinkelyje. Tai ir elektriniai, dyzeliniai bei manevriniai traukiniai, automatrisės ir įvairios geležinkelio kelią prižiūrinčios mašinos. Su kai kuriomis iš jų gali susipažinti,  užsukęs į Geležinkelių muziejaus Lauko ekspoziciją Viliaus geležinkelio stoties I perone. Čia pamatysi senąjį garvežį, elektrinį ir dyzelinį traukinius bei įvairias kitas kelio mašinas.

 

  1. Ar traukinys gali dainuoti?

Žinoma, traukiniai yra tikri muzikos virtuozai. Ar kada girdėjai kaip dainuoja traukinio ratai, riedėdami plieniniais bėgiais? O gal girdėjai kaip švilpia traukiniai? Kai važiuosi traukiniu, įsiklausyk į šiuos garsus, gal tau pavyks atpažinti ką dainuoja traukiniai?

Na o, jei nori paklausyti kaip groja jungtinis traukinių choras, gali paklausyti jų čia. Lietuvos Valstybės šimtmečio minėjimo proga, traukiniai sugrojo valstybinį himną.

 

  1. Kur traukinys miega? Ar traukinys turi savo lovą?

Traukinys, pabaigęs savo kelionę, važiuoja į traukinių depą, kuriame jo laukia geležinkelio darbuotojai. Jie traukinį apžiūri, sutvarko, nuprausia. Visą naktį traukinys čia ilsisi, o jį prižiūri traukinių depo sargas. Kai pasirodo pirmieji saulės spinduliai, traukinys išleidžiamas į naują kelionę.

 

  1. Ar traukinys turi supergalių?

Taip, traukinys yra labai stiprus ir greitas. Net didžiausias vėjas nepučia taip greitai, kaip lekia greitasis traukinys. Dažniausiai traukinių greitis svyruoja nuo 70 km/h iki 320 km/h, tačiau pasaulyje yra tokių traukinių, kurie gali išvystyti net 500 km/h greitį, taip kaip „TGV POS“ (Paris-Ostfrankreich-Süddeutschland) eksperimentinis traukinys Prancūzijoje.

 

  1. Kur toliausiai gali nuvažiuoti traukinys?

Iš Lietuvos traukiniai gali pasiekti tokias užsienio valstybes, kaip Italija, Ukraina, Estija ir Rusija, tačiau nuvažiavęs daugiau nei 10 000 kilometrų traukinys gali pasiekti net ir tokią tolimą šalį, kaip Kinija. Konteinerinis traukinys „Saulė”, gabendamas krovinius iš Europos į Kiniją per 18 dienų nuvažiuoja net 11065 kilometrus.

 

  1. Ar traukinys yra geras?

Žinoma, traukinys tai keleivių draugas. Kelionės metu traukinio brigada rūpinasi, kad keleiviams nieko netrūktų. Traukinyje gali nusipirkti gaiviųjų gėrimų ar įvairių skanėstų. Traukinys juda saugiai ir ramiai, o artėjant kelionės tikslui per garsiakalbį keleiviams praneša link kokios stotelės artėja traukinys.

 

  1. Kur praleis vasarą traukinys?

Šią vasarą daug keliausim Lietuvoje. Traukiniu keliaudami keleiviai galės pasiekti auksinio berniuko miestą Šiaulius, ežerų kraštą Ignaliną ir žinoma jūrą Palangoje, Klaipėdoje ar Nidoje. Jeigu keliausi iš Vilniaus geležinkelio stoties, būtinai užsuk ir stoties I perone esantį Geležinkelių muziejų. Čia susipažinsi su senaisiais traukiniais ir patirsi kitų smagių nuotykių.

 

  1. Kokia traukinio mėgstamiausia spalva?

Traukinys nudažomas įvairiausiomis spalvomis. Stebėdamas traukinius, gali pamatyti, kad Lietuvos geležinkelių traukiniai nudažyti raudona, žalia, pilka ir geltona spalvomis. O Lietuvos geležinkelių ženklas užrašytas ryškiai mėlyna spalva. 

Nuotraukos iš Geležinkelių muziejaus archyvo

Daugiau apie traukinius galite sužinoti apsilankę Geležinkelių muziejaus Lauko ekspozicijoje I Vilniaus geležinkelio stoties perone. Čia rasite senovinius garvežius, dyzelinį, elektrinį ir manevrinį traukinius bei kitas kelio mašinas. Muziejaus darbo laikas II–V 10–16  val., VI 10–15 val.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.