Vilniaus Žemynos gimnazija EMUN konferencijoje

Asta Navickaitė
,
mokytoja

Pirmą kartą Jungtinių Tautų modelio konferencija buvo suorganizuota Taline 2011 m. Šis renginys orientuotas į jaunimo gretas – augančią, bręstančią, kitaip į rytojų žvelgiančią naująją kartą. Iniciatoriams prireikė metų, kad pateikta idėja išaugtų į pelno nesiekiančią organizaciją, turinčią savo partnerius, siekius ir nuolat tobulėjančią komandą. Viena iš EMUN (angl. Estonia Model United Nations) organizacijos globėjų yra UNESCO atstovybė Estijoje.

 

Iš universitetinės aplinkos EMUN renginiai jau kelerius metus „persikėlę“ į Estijos Jūrio miestelio gimnaziją. Organizacinis komitetas jaunimui kasmet drąsiai ir entuziastingai parenka idėją, kuri aktuali ne tik vietinėje aplinkoje, bet ir visame pasaulyje. „Stiprus jaunimas – taikus rytojus, modeliuojant Jungtines Tautas“ – tai pagrindinis projekto šūkis, kurį šiemet delegacijos iš Turkijos, Armėnijos, Ukrainos, Latvijos ir Lietuvos turėjo pagrįsti diskutuodamos apie moterų ir vaikų teises, žiniasklaidos atsakomybę ir negalią turinčių asmenų integravimą(si) į visuomenę.

Nors Lietuvoje šiuo metu UNESCO asocijuotų mokyklų tinklui priklauso 15 gimnazijų, bet renginyje šaliai atstovavo Vilniaus Žemynos gimnazijos komanda: mokytojos Danguolė Miliauskienė ir Miglė Parachnevičienė su I–III klasių mokiniais.

 

Jaunimo diskusijos ir aktyvios veiklos buvo pagrįstos griežta dienotvarke su tam tikrais reikalavimais ir taisyklėmis. Jų nesilaikantiems dalyviams buvo skiriami baudos taškai, kuriuos pasiūlydavo ir priimdavo komitetų nariai, pavyzdžiui: padainuoti liaudies dainą, pašokti tango, be priežasties juoktis pusę minutės arba padaryti pritūpimų.

Tris dienas vykęs renginys nebuvo vien tik organizatorių, EMUN atstovų ir užsienio delegacijų reikalas. Tai, kad jaunimas noriai, drąsiai ir kūrybiškai dirba, pabrėžė ir pasidžiaugė Nacionalinės UNESCO komisijos atstovė Estijoje Ilzė Dalbina. Jos nuomone, jaunesnės kartos įžvalgos, idėjos skatina mus visus gyventi darnaus vystymosi tikslais.

 

Svarbu paminėti, kad kiekvienas dalyvis turėjo galimybę būti išgirstas… Kad ir kokia būtų pagrindinė projekto mintis, šūkis ar idėja, daugiausia dėmesio skiriama jaunimui, siekiant įtraukti juos į bendrą problemų sprendimo ir sutarimo procesą, kuriant ir palaikant lyderystę.

Grįžę į Lietuvą mokiniai ryžtingai dalijosi ne tik geromis emocijomis, bet vienbalsiai pripažino, kad tokie renginiai padeda ugdyti turimus ir atrasti naujus įgūdžius. Skatina save suprasti kaip asmenybę, kuri negali nuolat kalbėti tik iš „aš“ pozicijos. Žmogus turi suvokti ir persiprogramuoti į „mes“ sąvoką, ją nuolat pateisinti. Nebijoti suklysti, dirbti komandoje, tobulinti tokius įgūdžius ir gebėjimus kaip empatija, įtikinamai diskutuoti, svarstyti, dalyvauti derybose – tai neatsiejami asmeninio tobulėjimo ir ateities sėkmės veiksniai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Vienas komentaras