Veiklos edukacinėse erdvėse – mokinių kūrybiškumui

Laima Lapėnienė

Paskutinioji pavasario diena Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje (PKNPM) sutapo su vykusiu netradiciniu seminaru „Ekologinio ir sveikatingumo ugdymo patirtis mokyklų edukacinėse erdvėse specialiųjų poreikių mokiniams“.

 

Mokinių tėvams (globėjams, rūpintojams), kolegoms iš Vilniaus, Kauno, Kėdainių, Panevėžio bendrojo ugdymo mokyklų ir Rygos (Latvija) vidurinės mokyklos klausos negalią turintiems vaikams suteikta išskirtinė galimybė stebėti netradicines veiklas mokyklos edukacinėse erdvėse. Lauko klasės buvo įsikūrusios Vilties, Vaikų, Kūrybos, Sporto ir žaidimų, Pojūčių, Sveikatingumo, Kalbos lavinimo, Laisvalaikio – sportinėje-turistinėje, Gyvūnų ir Visuomeninėje erdvėse. Vilties erdvėje žaisdami mokiniai mokėsi mąstyti ir kalbėti. Vaikų erdvėje buvo smagu linksmai skaičiuoti. Kūrybos erdvėje buvo kuriama, panaudojant gamtines medžiagas. Sporto ir žaidimų erdvėje mažieji mokyklos ugdytiniai žinias įsisavino judėdami. Pažinti pasaulį per penkis pojūčius buvo mokomasi Pojūčių erdvėje. Apie mineralines medžiagas augaluose ir jų svarbą žmogaus organizme žinių buvo semiamasi Sveikatingumo erdvėje – mokyklos Vitaminų sode. Kalbos lavinimo erdvėje, kuri buvo įsikūrusi Sraigių sode, pamoka tapo mini spektakliu. Mokyklos teritorijoje įkurtame Kurčiųjų parke buvo mokomasi, kaip kūrybiškai ir inovatyviai panaudoti netradicinius žaidimus gamtoje. Na, o Gyvūnų erdvėje, kurioje karaliavo Panevėžio gyvūnų globos draugijos šunys, netrūko švelnumo ir geros nuotaikos. Kad nebūtų nukrypstama nuo reglamento, visur sukiojosi ir laiką sekė personažas – gyvas laikrodukas, kurį įkūnijo mokytojo padėjėja Gailutė Rogačienė.

 

Maisto erdvėje, kurioje seminaro dalyviai buvo vaišinami Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės karių virta gardžia grikių koše, rėmėjų dovanotomis dešrelėmis, vaisiais ir saldumynais, visi buvo puikiai nusiteikę, dalijosi ką tik patirtais įspūdžiais. Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Karaliaus Mindaugo husarų bataliono bei Panevėžio regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriaus kariai demonstravo ginklus, nuoširdžiai bendravo su susirinkusiaisiais.

Pirmą kartą tokio pobūdžio ir plataus masto seminare dalyvaujančios pedagogės iš įvairių miestų bendrojo ugdymo mokyklų prisipažino niekada neįsivaizdavusios, kad kurčiųjų bendruomenė gali būti tokia atvira. Aukščiausiu balu seminarą vertino Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas Almantas Kulbis, metodininkė Staselė Mameniškienė, Panevėžio miesto mero patarėjas Lauras Jagminas ir miesto tarybos narys Rimantas Narkūnas. „Įdomu, vertinga, inovatyvu“, – apie ugdomąją veiklą edukacinėse erdvėse sakė Panevėžio savivaldybės administracijos Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus specialistė Aušra Gabrėnienė.

Kalbėdama apie seminaro vertę ir reikšmę, jo organizatorė ir koordinatorė PKNPM direktorė Danutė Kriščiūnienė pažymėjo, kad didžiausia šio seminaro vertė – visos mokyklos bendruomenės susitelkimas, nes norint, kad toks renginys įvyktų, visi turi įdėti daug pastangų. „Stipriausia dalis yra net ne pats seminaras, o pasiruošimas jam, – sakė ji. – Mačiau savo bendruomenės narių augimą, atsiskleidė visiškai naujos jų savybės, kurių nepastebėjau uždarose erdvėse. Atvirose erdvėse išsiplėtė žmonių kūrybiškumas, kurį uždara erdvė buvo tarsi įkalinusi.“ Ir dar, kaip pažymėjo mokyklos direktorė, labai svarbus momentas yra tai, kad per seminarą atvirose edukacinėse erdvėse parodyta veiklų gausa įkvėpė to imtis ir stebėjusius kolegas iš bendrojo ugdymo mokyklų.

Direktorė dėkojo visiems renginio rėmėjams, tarp kurių ir filmų kūrėjui Steponui Kubeckui, fotografei Meilei Druktenytei, mokyklos savanoriui Gintautui Šimkui, Lietuvos kurčiųjų draugijos mėnraščio „Akiratis“ redakcijos direktorei Genutei Karklienei, Panevėžio gyvūnų globos draugijos direktorei Rūtai Liberienei. „Ypač džiugu, kad palaikomi draugiški santykiai su Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga. Renginyje dalyvavo šios sąjungos aktyvistas, bočios žaidimo propaguotojas Žilvinas Kliopmanas. Šį žaidimą mokiniai žaidė labai noriai.

 

Per antrąją seminaro dalį skaityti pranešimai ir dalytasi patirtimi. Pranešimus apie sveikos gyvensenos skatinimą, edukacinių erdvių panaudojimą skaitė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktorius dr. Zenonas Javtokas, Rygos vidurinės mokyklos klausos negalią turintiems vaikams direktorė Kristiana Paunina, Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro specialusis pedagogas metodininkas Artūras Mažeika.

Trečioji seminaro dalis – atgaiva sielai – parodų atidarymas. Tai Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro mokytojų ir ugdytinių nuostabi, spalvinga, vasariška paroda „Mamos suknelė“ ir tapytojos, Tautodailininkų sąjungos narės Renatos Dambrauskaitės-Laučkienės tapybos darbų paroda. „Labiausiai vertinu žmones. Kiekvienas žmogus, atėjęs į mano pasaulį, virsta kūrybine mūza. Galbūt mano savitumas kartais nesutelpa nei į laiko, nei į dienų bėgimą…“ – atviravo tapytoja.

 

Verta priminti, kad Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla yra viena iš mokyklų edukacinių erdvių 2018 m. konkurso nugalėtojų šalies mastu ir prizininkė Panevėžio mieste. Tai, kad sulaukta tokio įvertinimo, pasak mokyklos direktorės, – svarus 2018 m. panevėžiečio savanorio, edukacinių erdvių kūrėjo Gintauto Šimkaus indėlis.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.