Vaižganto meilės pamokos Kauno r. Neveronių gimnazijoje

Audronė Rainienė
,
Kauno r. Neveronių gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė

2019-ieji – Juozo Tumo-Vaižganto metai

Baigiantis Juozui Tumui-Vaižgantui skirtiems metams, dar vienas gražus padėkos žodis šiam kūrėjui buvo ištartas Kauno r. Neveronių gimnazijoje. Čia organizuota lietuvių kalbos konferencija „Vyžota, lopyta mano Lietuvėlė, bet – mano!“ sukvietė nemažą būrį Kauno rajono ir miesto bendrojo ugdymo mokyklų mokinių ir mokytojų. Sulaukėme svečių iš Kauno rajono švietimo centro – atvyko metodininkės Loreta Montrimaitė ir Rasa Sasnauskienė. Pasidalyti savo gražiais darbais su mumis sutiko dalyviai iš Čekiškės Prano Dovydaičio, Piliuonos, Vandžiogalos gimnazijų, Zapyškio pagrindinės mokyklos, Kauno „Saulės“ gimnazijos, Martyno Mažvydo ir Šv. Kazimiero progimnazijų, Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus.

 

„Ieškojau laimės kitiems, bet pats tapau laimingas“, – pacitavusi Vaižganto žodžius Kauno r. Neveronių gimnazijos direktorė Danguolė Marmienė pradėjo konferenciją, skirtą J. Tumo-Vaižganto ir Vietovardžių metams paminėti. Ši rašytojo frazė tapo savotišku moto, nes beveik visuose pranešimuose buvo kalbama apie laimės paieškas.

„Vaižgantas yra laimės mokytojas“, – šiuos žodžius ne vieną kartą pasakodamas apie rašytojo, visuomenės veikėjo, publicisto, kunigo asmenybę pabrėžė muziejininkas Remigijus Jakulevičius. Besižavėdami nuoširdžiu pasakojimu, mūsų gimnazijos mokiniai sakė, kad bandė skaičiuoti, kiek kartų dabartinis Vaižganto namų šeimininkas pavartojo žodį „meilė“. Išgirdę skambant daugiau nei 20 kartų, paskui jau pametė skaičių, nes šitas žodis persmelkė ir kitų dalyvių pranešimus.

 

Kalbant apie mokinių pasisakymus, reikėtų pabrėžti tai, kad pasirinktos temos buvo pačios įvairiausios: nuo biografijos ir kūrybos analizės iki valgių aprašymo kūriniuose. Vadovaudamiesi mokinių sukurtais Vaižganto gyvenimo vietų žemėlapiais, ieškojome šio kūrėjo pėdsakų Kaune, stebėjome kompoziciją apie bendravimą su Klimais, išgirdome anotaciją apie naujausią „Dėdžių ir dėdienių“ spektaklį. Visus maloniai nuteikė Neveronių gimnazijos mokinių sukurtas žaidimas „Atrakink Vaižganto žodžių pasaulį“. Paaiškėjo, kad labiausiai Vaižganto žodyną suprato ir daugiausia paveikslėlių atrinko Kauno Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus abiturientai.

 

Kadangi šie metai paskelbti Vietovardžių metais, tai II konferencijos dalyje buvo kalbama apie vietovardžius. Išgirdome įdomių faktų apie Domeikavą, Išlaužą, Čekiškę, Kauno mikrorajonus ir netikėčiausius Lietuvos kaimų pavadinimus.

Stebėdami mokinių aktyvumą ir pranešimų įvairovę, galime drąsiai sakyti, kad mūsų tautos šviesuolis buvo teisus sakydamas, jog kiekvieno mūsų širdyje spindi deimančiukai, tik reikia pasikviesti Laisvės Laumę, kad juos pamatytum ir galėtum Lietuvą auginti kaip kūdikį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.