Vaikų vasaros stovykloje bus renkamas prezidentas: vaikus mokys prisistatyti

Rokas Rudzenskas

Vaikų vasaros stovyklos – vienas populiariausių laiko praleidimo būdų vasarą. Rinkdamiesi stovyklą atžaloms tėvai daugiausiai dėmesio kreipia į stovyklos programą. Pasak ekspertų, vasaros stovykloje vaikai turi patirti tai, ko negauna šeimoje bei mokykloje – kažką naujo ir unikalaus. Viena iš tokių stovyklų, atokioje Lietuvos vietovėje, šiemet leis vaikams sudalyvauti prezidento rinkimuose. Anot organizatorių, tokiu būdu siekiama, kad vaikai gebėtų prisistatyti kitiems.

 

Šiemet vaikų vasaros stovyklų likimas dėl epidemijos buvo pakibęs ant plauko, tačiau galų gale joms uždegta žalia šviesa. Nepaisant pandemijos, net 75 proc. tėvų nelinkę atsisakyti vaikus leisti į vasaros stovyklas, tad leidus jas organizuoti, tėvai suskubo ieškoti atžaloms tinkamiausio varianto.

Svarbiausia – programa?

 

Apklausos rodo, kad 40 proc. tėvų vasaros stovyklą vaikams renkasi pagal programą. Anot psichologo Tomo Lagūnavičiaus, stovyklose neabejotinai turėtų būti užtikrinami baziniai dalykai: maistas, nakvynė, saugumas, tada verta atkreipti dėmesį į edukacinę programą bei tai, ką psichologas vadina „įvykiais“.

„Jei vieną dieną rengiamos dirbtuvės, kitą dieną turėtų būti paroda, o dar vėliau žygis ar kažkas panašaus. Svarbiausia, kad siūlomi įvykiai būtų įvairūs ir nesikartotų. Stovyklose svarbu ne tik geras turinys, bet ir įdomi forma. Jei ji nepatraukli, vaikas nepatiria gerų emocijų. Kai vaikas važiuoja į stovyklą, turi gauti kažką racionalaus, kažką emocionalaus ir patirti kažkokį „oho“ momentą, kurio nesitiki. Tuomet stovykla bus įdomi“, – tvirtina T. Lagūnavičius.

Psichologo teigimu, svarbiausia vaikui suteikti tai, ko jis dar nebuvo patyręs. Tad tiems, kurie kažką panašaus jau yra darę, vertėtų pagalvoti apie nedideles alternatyvas, kad neliktų nuobodžiaujančių ir nepatenkintų vaikų.

Ugdys harmoningą asmenybę

 

Nestandartines edukacijos formas siūlo jau trečius metus Ilzenbergo dvare veikianti stovykla „Svajonių planeta“. Šiais metais organizatoriai ypatingai daug dėmesio skiria ne tik įprastoms stovyklos temoms – sveikai mitybai, atsakingam vartojimui, savęs atradimui bei saviraiškai – bet ir Lietuvos istorijai bei tolimesnių kultūrų pažinimui.

Štai pamainos „Tautų žaidynės“ metu vaikai susipažins su tradiciniu japonų liaudies teatru „Kabuki“ ir taps jo aktoriais; kurs Antikos olimpinių žaidynių dvasią. Programoje „Svajonių Lietuva“ vaikai keliaus į naktinį žygį Karaliaus Mindaugo karūnos akmenis surinkti; įsijaus į istorinių asmenybių bei senovinio jomarko (turgaus) prekeivių vaidmenis.

 

Kaip teigia vienas stovyklos „Svajonių planeta“ įkūrėjų Vadimas Šuško, programa kuriama atsižvelgiant į tai, kas pasiteisino praėjusiais metais, papildant naujais dalykais, kad poilsiauti būtų įdomu ir jau ne pirmą vasarą atvažiuojantiems vaikams.

„Siekiame ugdyti visapusį ir sąmoningą žmogų, kuris gebėtų pažinti save, apmąstyti savo santykį su jį supančia aplinka, susipažintų su šalies istorija bei kultūra įtraukiomis formomis, tokiomis, kurių ne visada patiria mokykloje. Programa sukurta taip, kad vaikai skirtų laiko ir pramogoms, ir saviugdai, ir poilsiui“, – sako V. Šuško.

 

Rinks Ilzenbergo prezidentą

 

Kaip ir praėjusiais metais, į stovyklos programą įtraukti su vaikų savirefleksija susiję elementai, pavyzdžiui, dienoraščio pildymas kiekvienos dienos pabaigoje. Anot organizatorių, kai kažkas naujo įvyksta vaiko gyvenime, būtina tai aptarti – tokiu būdu fiksuojamos naujos žinios bei potyriai, o vaikas mokosi įvardyti tai, ko išmoko.

Tiesa, šiemet savęs pažinimu stovykloje neapsiribojama – dėmesys skiriamas ir prisistatymui. Todėl į programą „Mano lobių skrynia“ įtraukti ir Ilzenbergo prezidento rinkimai, ir su profesijomis susiję žaidimai, kurų metu vaikai, pasirinkę profesijas, ruošia nuotaikingus pristatymus, ima interviu iš skirtingų profesijų atstovų.

„Prezidento rinkimų metu, vaikai, padedami vadovų, pildo schemas, kuriose atsispindi jų įgūdžiai ir savybės, rengia savo kalbą rinkėjams, kuria asmeninį įvaizdį. Mums svarbios ne profesijos, o mokėjimas būti viešu asmeniu. Tokie iššūkiai kaip kalbėjimas viešai ir savo vizijos kūrimas – didelis išbandymas vaikui. Tad labai patogus prezidento paveikslas, kuris, beje – ne vien politikos simbolis“, – svarsto vienas „Svajonių planetos“ stovyklos organizatorių V. Šuško.

 

Anot psichologo T. Lagūnavičiaus, prisistatymas svarbus nuo pat gimimo – geriausias pavyzdys, kaip tėvai savo vaikus rengia. Asmeninė prezentacija ypač aktuali šiais socialinių tinklų laikais.

„Manau, kad šalia prisistatymo turi būti ir turinys. Jeigu prisistatinėju, turiu įvardyti savo pasiekimus, gabumus. Kai vaikas rengia prisistatymą, prezentaciją, jis suvokti savąjį „aš“ ir mokosi iškelti bei parodyti, kas jis yra – ne tik formaliai, bet ir pademonstruoti gabumus“, – svarsto psichologas.

Užtikrins saugumą

 

Nepaisant to, jog dauguma tėvų nesibaimina koronaviruso pandemijos ir ketina leisti atžalas stovyklauti, netrūksta nerimaujančių dėl vaikų saugumo ir sveikatos, o stovyklų organizatoriams šiemet iškilo papildomas iššūkis, kaip šiuos dalykus užtikrinti.

Anot stovyklos „Svajonių planeta“ organizatorių, kad būtų garantuotas visų stovyklaujančiųjų saugumas, tėvai pateikia raštiškus patvirtinimus, kad vaikai neserga. Tą pačią procedūrą prašoma atlikti ir stovyklos vadovų, jei gali – pateikia ir testo rezultatus.

„Stovyklose dalyvaus tik tiek vaikų, kiek leidžia sąlygos. Tuo tarpu Ilzenbergo parko lankytojams paruoštos dezinfekavimo priemonės, dvaro rūmuose pagal rekomendacijas atliekama dezinfekcija. Su stovyklos vadovais ir vaikais susitinka ir bendrauja tik du atsakingi dvaro darbuotojai, kiti įspėti, kad su stovyklos dalyviais bendrautų tik laikydamiesi rekomenduojamo maksimalaus atstumo“, – kokių saugumo priemonių imasi stovyklos organizatoriai ir Ilzenbergo dvaras dėsto V. Šuško.

Be to, anot jo, jei vaikas sunegaluos, dvaro sodyboje yra vieta izoliavimui – atskirame statinyje – Amatų name. Pasirašyta sutartis su viena iš Rokiškio sveikatos įstaigų dėl bendradarbiavimo.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.