Vaiko adaptacija darželyje

Dovilė Šileikytė
,
„Švietimo naujienų“ korespondentė

Vilniaus lopšelyje-darželyje „Vandenis“ dirbanti auklėtoja Ingrida Staškevičiūtė-Batalovienė praėjusių metų rugsėjį padarė eksperimentą ir pirmą dieną leido tėvams bei vaikams susipažinti su grupe. Antrą dieną pedagogė pasiūlė palikti vaikus iki pietų tiek laiko, kiek matys, kad jie gali išbūti, o kai situacija praras stabilumą – paskambins tėvams, kad ateitų pasiimti. Kas trečią dieną grupę papildydavo 3–4 vaikai. Po mėnesio puikiai priprato trylika iš šešiolikos 2,5 metų vaikų. Todėl auklėtoja teigia nemananti, kad ilgas tėvų buvimas grupėje vien tik teigiamai veikia ir palengvina vaiko adaptaciją. „Kuo anksčiau likau su vaikais akis į akį, tuo greičiau juos pažinau ir galėjau su tėvais dalytis savo įžvalgomis. Mano tikslas, kurį pavyko pasiekti, buvo sudominti vaikus taip, kad jie noriai ir be ašarų pasiliktų su manimi“, – pasakoja auklėtoja. Jau po 3 pirmų dienų buvimo darželyje pirmieji atėję vaikai miegojo pietų miego. O 3 vaikai, kuriems adaptacija užtruko pusę metų, pirmą kartą pogulio pasiliko tik pavasarį, bet tai taip pat priklausė nuo tėvų – jie tiesiog turėjo galimybę vaiką pasiimti iki pietų miego.

Vilniaus lopšelis-darželis „Vieversys“ rekomenduoja tokį vaiko įtraukimo į grupę modelį:

Pasak psichologės Rasos Aukštinaitytės, vieniems vaikams adaptacija darželyje praeina greitai, o kitiems apsiprasti sunkiau. Paprastai lengviau sekasi mergaitėms (jaunesnio ikimokyklinio amžiaus berniukai dažniausiai yra labiau emociškai prisirišę prie mamos), vaikams, turintiems vyresnių brolių ir sesių, tiems, kurie yra aktyvesni, drąsesni. Psichologė rekomenduoja dažniau vestis vaiką į mažiesiems skirtus renginius ar svečius, kad pabūtų naujoje aplinkoje, galbūt kurį laiką be mamos. Svarbu stiprinti pozityvų vaiko nusiteikimą: „Vaikui girdint apie darželį ir auklėtojas kalbėkite tik pozityviai. Kalbėkite apie tai, kuo jis ten užsiims, ko išmoks, kokius gerus draugus susiras. Skirkite mažyliui daugiau dėmesio, paklauskite, kaip praėjo diena. Parodykite, kaip juo didžiuojatės, kad jis toks savarankiškas. Domėkitės viskuo, ką jis veikia darželyje, kas ten vyksta. Tai skatins ir jo susidomėjimą.“ Kelis mėnesius prieš pradedant lankyti darželį rekomenduojama susipažinti su auklėtoja, pasikalbėti su ja apie darželio režimą ir bandyti panašiu ritmu gyventi namuose, mokyti vaiką savarankiškai nusiprausti, rengtis, valgyti. Auklėtojos turi sukaupusios darbo su skirtingai prie darželio priprantančiais vaikais patirties, todėl jei tik kyla klausimų ar neaiškumų, tėvai turėtų kreiptis į jas. Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė teigia, kad mamos įtampa ir nerimas persiduoda vaikui, todėl pirmiausia tėvams derėtų nusiraminti ir į viską reaguoti kuo ramiau, apie tai, kas kelia įtampą, pasikalbėti su auklėtoja.

 

Mama Milda Darulienė, auginanti 2 metų ir 4 mėnesių sūnų, pasakoja, kad prieš pradėdamas eiti į valstybinį darželį, jis maždaug pusę metų lankė privatų, ėjo į Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centrą, kurio psichologė patarė, kaip adaptuotis valstybiniame darželyje. „Pasak specialistės, svarbiausia neskubėti, nepalikti vaiko iš karto visai dienai. Palikimo laiką geriausia ilginti pamažu. Taip pat svarbu apie darželį kalbėtis namuose: kas patinka, kas ne. Prašau sūnaus, kad grįžęs visada papasakotų, ką veikė, ką valgė“, – savo patirtimi dalijasi M. Darulienė. Pasak mamos, privačiame darželyje adaptacija buvo lengvesnė: mažiau vaikų, daugiau auklėtojų, kiekvienas vaikas gaudavo daugiau dėmesio. Valstybiniame šiek tiek sunkiau. Jau antra savaitė, tačiau paliekamas vaikas dar šiek tiek verkia. Kol kas visai dienai sūnaus mama dar nepalieka, pasiima po pietų miego. Kai matys, kad mažylis apsiprato labiau, tada palikimo laiką bus galima ilginti.

 

Įvairiuose lopšeliuose-darželiuose adaptacija vykdoma skirtingai. Kviečiame komentaruose pasidalyti patirtimi su kolegomis, ugdytinių tėvais, papasakoti, kaip ji vyksta jūsų ugdymo įstaigoje. Ką patartumėte pedagogams ir tėvams, kad vaikai prie naujojo gyvenimo etapo priprastų greitai ir lengvai?

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.