Vaikas ir knyga

Aušra Vitkauskienė
,
Vilniaus l.-d. „Pakalnutė“ auklėtoja

„Jei norite, kad vaikai būtų protingi, skaitykite jiems pasakas, jei norite, kad jie būtų labai protingi, skaitykite labai daug pasakų.“ Albertas Einšteinas

 

Knygos – puiki priemonė, leidžianti tėvams ir vaikams pabūti drauge, bendrauti, kurti tvirtesnius tarpusavio ryšius. Vaikas, tyrinėdamas knygą, atranda daugybę ne tik pažįstamų, bet ir naujų reiškinių. Skaitymas teikia susižavėjimą knygos personažais, įvykiais. Neretai pasakų personažai padeda vaikams įveikti baimę, nerimą…

 

Pastebėjau, kad lopšelio grupės vaikai mėgsta grupės „bibliotekėlę“. Įdėmiai klausosi skaitomų ar sekamų pasakų, o neretai ir patys atsineša knygelę prašydami skaityti kartu. Šiuo amžiaus tarpsniu (1–2 metų) labai svarbu pradėti formuoti kasdienį skaitymo ritualą (pvz., pasodiname vaiką, atverčiame knygelę ir sakome: „Mes dabar su tavim skaitysime“, nors tik vartome, žiūrime paveikslėlius, sekame pasakas). Šio amžiaus tarpsnio vaikas knyga džiaugiasi „skaitydamas“, t. y. liesdamas, laižydamas, žiūrėdamas, mėtydamas, griebdamas rankytėmis, vartydamas. Vaikai labai stebi skaitovą: jo balsą, judesius, mimiką.

Štai todėl grupėje organizavau projektą „Paskaityk man knygelę“, kuriame dalyvavo ir toliau dalyvaus vaikų tėveliai, seneliai, broliai, sesės. Šiuo projektu siekiame ugdyti vaikų požiūrį į skaitymą, užmegzti artimą ryšį su šeima. Daugiausia skaito mokiniai, kuriems kūdikystėje ir vaikystėje dažnai kas nors skaitė. Taip pat vaikai, kurių namuose yra daug knygų ir kurie dažnai mato skaitančius suaugusius savo šeimos narius. Skaitymas gali tapti labai mėgstama vaiko veikla.

Prie projekto prisijungė darželio „Pakalnutė“ pedagogės, Aušra Auškalnienė organizavo parodą „Mano svajonių knyga“. Visų grupių vaikai ir tėvai kūrė savo rankų darbo knygeles.

Projektą „Bitučių“ grupės mažiesiems pradėjo Salomėjos sesuo Emilija. Pamažu įsitraukė ir kitų vaikučių artimieji. Projektas patiko ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, todėl jau antrus metus jį tęsiame, skaitymą paįvairiname siūtais personažais.

 

Moksliniai tyrimai įrodė, kad ankstyvas skaitymas skatina smegenų žievės brandą, vaiko kalbinį, socialinį ir emocinį vystymąsi, teigiamai veikia vėlesnius mokymosi gebėjimus. Projektą įprasmins vaikų sukurtos knygelės, kuriose užrašyti įdomesni, juokingi vaikų pasakymai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.