Vaikai – gamtos draugai

Vilma Masionienė
,
Alytaus l.-d. „Du gaideliai“ direktorės pavaduotoja ugdymui, projekto koordinatorė

Alytaus lopšelis-darželis „Du gaideliai“ jau trečius metus įgyvendina gamtamokslius projektus: 2016–2017 m. m. vaikai mokėsi atpažinti medžius, 2017–2018 m. m. susipažino su Lietuvoje žiemojančiais ir migruojančiais paukščiais, o šiais mokslo metais mokėsi rūšiuoti atliekas, susipažino su jų panaudojimo galimybėmis. Džiaugiamės, kad kiekvienais metais gausėja projekto dalyvių skaičius, šiemet į aktyvią veiklą įsitraukė 86 penkerių ir šešerių metų vaikai, jų tėvai.

 

Vaikai gavo projekto „Vaikai – gamtos draugai“ dalyvių knygeles, jose buvo įvardintos projekto veiklos ir gebėjimai, kuriuos vaikai įgis per projektą. Siekdami labiau sudominti, knygelėse parengėme vertinimo skiltis, jose vaikai išreiškė savo nuomonę apie kiekvieną veiklą – įvertino ją, sujungdami veiklų simbolių piešinukus su emocijų veidukais. Sausio–vasario mėnesiais mažieji gamtos draugai gamino žaismingus plastiko ir metalo, popieriaus ir kartono, stiklo ir maisto atsargų konteineriukus, juos dekoravo, žaidė interaktyvius žaidimus, stengėsi atpažinti po kelias atliekas, dedamas į kiekvieną iš šių konteinerių. Vasario mėnesį darželinukai Alytaus kraštotyros muziejuje iš senų laikraščių gamino naują popierių, sužinojo popieriaus atsiradimo ir gamybos paslaptis, įsitikino, kad jį reikia tausoti, praktiškai patyrė, jog popierių galima perdirbti. Kovo mėnesį vyko kūrybinės dirbtuvės kartu su šeima „Prikelk daiktus naujam gyvenimui“, „Gražiausia skrybėlaitė“. Drauge su tėvais vaikai išradingai iš buitinių atliekų sukūrė įvairius naujus daiktus ir surengė parodą bei madų šou „Gražiausia skrybėlaitė“. Pasaulinę Žemės dieną paskelbėme ekologinę akciją „Alytų puošiame ne šiukšlėmis, o gėlėmis“. Prie šios iniciatyvos prisijungė ir kiti Alytaus miesto lopšeliai-darželiai – „Pušynėlis“, „Šaltinėlis“, „Linelis“, „Girinukas“, „Nykštukas“ ir kt. Kiekviena įstaiga savo kieme sukūrė „Žydėjimo“ kampelį. Panaudodamos buitines atliekas, įstaigų bendruomenės iš anksto gamino Lietuvoje augančias miškų ir darželio gėles, kūrė pavadinimus netradicinių žiedų darželiams. Vaikai susipažino su lietuviškomis gėlėmis, mokėsi tausoti ir mylėti gamtą, atskleidė kūrybinius ir meninius gebėjimus. Nuotraukų paroda „Žydėjimas“ balandžio mėnesį veikė Alytaus Jurgio Kunčino bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje. Parodos lankytojai išrinko originaliausiai pasipuošusią įstaigą – ja tapo Alytaus lopšelis-darželis „Linelis“.

 

Balandžio mėnesį vyko aplinkos apsaugos projekto „Vaikai – gamtos draugai“ baigiamoji veikla – rūšiavimo varžybos „Rūšiuok linksmai“, jas organizuoti padėjo Alytaus regiono Atliekų tvarkymo centras. Buitinių atliekų rūšiavimo aikštelėje savo rūšiavimo įgūdžius išbandė ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai, lopšelio-darželio darbuotojai. Šiais metais projekto dalyviai už puikiai įvykdytas aplinkosaugines veiklas buvo iškilmingai apdovanoti gamtos mylėtojų ženkliukais „Vaikai – gamtos draugai“ ir kelialapiais į Metelių regioninį parką. Vaikams daug gerų emocijų suteikė ne tik kelionė autobusu, bet ir Metelių regioninio parko lankytojų centro darbuotojų surengta edukacija – Dusios, Metelio ir Obelijos ežerų vaizdai nuo apžvalgos bokšto, legendos, susijusios su jų kilme, paukščių stebėjimas per galingą optinę įrangą, interaktyvūs užsiėmimai moderniame lankytojų centre, žygis pažintiniu miško taku. Vaikai susipažino su nykstančiais augalais ir gyvūnais, prisiminė medžių ir paukščių pavadinimus. Projekto veiklos neabejotinai prisidėjo prie asmenybės ūgties. Per jas, vykdydami aktyvią, tiriamąją veiklą, vaikai buvo aktyvūs ugdymo proceso dalyviai – priėmė sprendimus, mokėsi pasitikėti savimi, tobulino kalbėjimo įgūdžius, tyrinėjo gamtą, stengėsi būti socialiai atsakingi, sprendė problemas, daug laiko praleido gryname ore, atskleidė meninius, kūrybinius gebėjimus. Ypač džiaugiamės vaikų ir suaugusiųjų – tėvų, pedagogų, projekto partnerių – bendryste, kuriant veikti skatinančią aplinką.

 

Gamtamoksliai projektai finansuojami iš Alytaus miesto savivaldybės infrastruktūros priežiūros ir aplinkos kokybės gerinimo programos lėšų, skirtų laimėjusiems atranką aplinkosaugos švietimo projektams.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.