Ugdytinių mitybos vertinimas, įsigaliojus naujam vaikų maitinimo tvarkos aprašui

Loreta Simanavičienė
,
Panevėžio l.-d. „Žibutė“ direktorė, auklėtoja ekspertė

Panevėžio lopšelyje-darželyje „Žibutė“ metų pradžioje įsigaliojus naujam maitinimo tvarkos aprašui ir pradėjus ugdytinius maitinti sveikatai palankios mitybos valgiaraščiu, kovo–balandžio mėnesiais buvo atliktas tyrimas, kokius produktus ir patiekalus ugdytiniai mažiau mėgsta, kokių nevalgo visai. Duomenis rinko grupių auklėtojos ir jų padėjėjos, apibendrinau aš, įstaigos direktorė. Darželyje veikia šešios vaikų grupės, atlikus duomenų analizę buvo nustatyta, kad visose grupėse vaikai nevalgo trintos sriubos, keturiose – sumuštinių su avokadu ir keptų obuolių.

 Vaikų grupėse mažiausiai valgomas maistas (stulpelių viršuje nurodytas grupių skaičius)

 

Per tyrimą paaiškėjo, kad priešmokyklinio ir mišraus amžiaus ugdytiniai nevalgo net 18 sveiko maisto produktų. Daugiausia sveiko maisto produktų valgo vaikai nuo vienerių iki dvejų metų. Manoma, kad patys mažiausieji sveiką maistą valgo geriausiai, nes dar nėra pripratę prie sveikatai nepalankių produktų. Kitose grupėse numatyta skatinti ugdytinius pamėgti tokį maistą.

Nustatyta, kad 1–2 metų vaikai nevalgo varškės sūrio, virtų morkų, razinų ir datulių, salotų, šviežių morkų, košės su bananais. 2–3 metų mažyliai nevalgo net penkiolikos maisto produktų: cinamono, raugintų pasukų kokteilio, ryžių košės su ciberžole ir sūriu, kiaušinio su majonezu, sezoninių vaisių su nesaldintu jogurtu, jogurtinio padažo ir kt. 3–4 metų ugdytiniai nevalgo dvylikos maisto produktų: be jau minėtų ankstesnėse grupėse, dar nevalgo viso grūdo makaronų, mišrainės su obuoliais ir morkomis, jūros lydekos maltinių ir pan. 4–5 metų vaikai nevalgo aštuonių produktų, tarp jų varškės sūrio, ryžių košės su kukurūzais, bulvių košės su brokoliais, morkų su migdolais, virtų morkų. 5–6 metų vaikų grupės nevalgomų patiekalų sąrašą papildo vištienos kumpelių troškinys su makaronais, mėsos troškinys su morkomis, mišrainė su obuoliais, datulės. Priešmokyklinės-mišrios grupės ugdytiniai dar nevalgo kepto sumuštinio su varške ir obuoliais, bulvių košės su brokoliais, sumuštinių su sezamais, manų košės ir kt.

 

Išsiaiškinus, ko ugdytiniai nevalgo ir kokių amžiaus grupių vaikai mažiausiai valgo sveiko maisto produktų, tyrimas pristatytas įstaigos ugdytinių tėvams per visuotinį susirinkimą gegužės 10 d. Bendraujant su vaikų tėvais, vieningai nuspręsta mažai ar visai nevalgomus patiekalus pakeisti į panašius, pavyzdžiui, trintą sriubą keisti netrinta, sumuštinius su avokado užtepėle keisti kitokiais sumuštiniais ir pan. Taip pat skatinti vaikus valgyti sveikus maisto produktus, suteikiant žinių apie sveiko maisto naudą žmogaus organizmui, patiems gaminant patiekalus, o namuose tėvams stengtis laikytis palankios sveikatai mitybos principų. Ugdytinių tėvams pasiūlyta pateikti pasiūlymų keisti nevalgomus maisto produktus į vaikams patinkančius, bet palankius sveikatai. Į jų pasiūlymus atsižvelgta, 15 dienų meniu rugsėjui sudarytas iš naujo.

Tėvų apklausa

 

Vertinant ugdytinių sveikatai palankų maitinimo(si) valgiaraštį nuo rugsėjo 3 d., spalio mėnesį atlikta ugdytinių tėvų anketinė apklausa, joje dalyvavo 50 tėvų. Išanalizavus visų amžiaus grupių vaikų tėvų apklausos duomenis, nustatyta, kad 33 atsakė, jog jų vaikai maistu yra patenkinti, 44 –informacijos sveikos mitybos klausimais įstaigoje gauna pakankamai. Paaiškėjo, kad 23 tėvai dažnai domisi ugdymo įstaigoje pateiktu vaiko dienos valgiaraščiu, kiekvieną dieną tą daro 17 tėvų, dalis jų dienos meniu domisi retai, 1 – nesidomi. Pateikus klausimą, ką tėvai mano apie dabartinį perspektyvinį valgiaraštį, 25 tėvams jis atrodo tinkamas, 13 – neturi nuomonės, 12 tėvų atsakė, kad valgiaraštį būtina koreguoti, teikė konkrečius pasiūlymus.

Nustatyta, kad per susirinkimus tėvams yra kalbama apie sveikatai palankų maitinimą (43 tėvai atsakė „taip“). Į klausimą „Ar skatinate vaiką rinktis sveiką maistą?“ 30 tėvų atsakė teigiamai, o 18 tėvų – „iš dalies“.

 

Apklausa parodė, kad įstaigoje ugdytiniai maitinimu yra patenkinti, apie sveiką mitybą tėvai informacijos gauna pakankamai, tėvai vaiko dienos valgiaraščiu domisi dažnai, mano, kad dabartinis perspektyvinis valgiaraštis yra tinkamas, per tėvų susirinkimus apie sveikatai palankų maitinimą tėvai informacijos gauna pakankamai, didesnė dalis tėvų savo vaikus skatina rinktis sveiką maistą. Atsižvelgiant į anketinės apklausos duomenis, kad ne visi tėvai domisi įstaigoje pateiktu vaiko dienos valgiaraščiu, galima daryti prielaidą, jog į valgiaraštį įtraukti kruopas, daržoves, vaisius prašo tie tėvai, kurie nesidomi įstaigos meniu, nes šių produktų yra pakankamai.

Tėvų apklausos rezultatai 

Išvados

 

Analizuojant atskirų amžiaus grupių vaikų tėvų anketinės apklausos duomenis, nustatyta, kad amžiaus grupėje iki 2 metų ugdytiniai įstaigą pradėjo lankyti tik nuo rugsėjo, adaptacijos laikotarpiu dalis vaikų įstaigą lankė be maitinimo (4 valandų), galima daryti prielaidą, kad anketinės apklausos duomenys po kelių mėnesių keistųsi. Todėl dalis tėvų negalėjo atsakyti, ar jų vaikai įstaigoje yra patenkinti teikiamu maistu. Tėvai atsakė, kad informacijos sveikos mitybos klausimais darželyje gavo pakankamai, valgiaraščiu domisi kiekvieną dieną arba dažnai, yra nepakankamai susipažinę su dabartiniu perspektyviniu valgiaraščiu, kuris kiekvieną dieną iškabintas grupės rūbinėlėje, darželio koridoriaus skelbimų lentoje, pateiktas įstaigos interneto svetainėje, nes didesnė dalis tėvų apie valgiaraštį neturi nuomonės. Tėvai pripažįsta, kad per susirinkimus apie sveikatai palankų maitinimą ikimokyklinėje įstaigoje jiems informacijos buvo pateikta pakankamai, didesnė dalis tėvų savo vaiką skatina rinktis sveiką maistą.

 

Dauguma vyresnių nei 2 metai vaikų tėvų maitinimu įstaigoje yra patenkinti, informacijos apie sveiką mitybą darželyje gauna pakankamai, įstaigoje pateiktu dienos valgiaraščiu domisi dažnai (didesnė dalis 5–7 metų vaikų tėvų tą daro kasdien ir siūlo dabartinį perspektyvinį valgiaraštį koreguoti), jiems dabartinis perspektyvinis valgiaraštis yra tinkamas. Apklaustieji teigia, kad informacijos apie sveikatai palankų maitinimą ikimokyklinėje įstaigoje per tėvų susirinkimus gavo pakankamai. Dalis 2–3 metų vaikų tėvų vaikus skatina rinktis sveiką maistą (tarp 3–5 ir 5–7 metų vaikų tokių tėvų yra daugiau nei pusė), kiti – iš dalies.

 

Didžioji dalis ugdytinių tėvų vaikų mityba lopšelyje-darželyje yra patenkinti. Galima daryti prielaidą, kad ugdytiniai, lankantys įstaigą ilgiau nei vienerius ar dvejus metus, jau yra pripratę prie sveikatai palankaus maitinimo meniu. Jis pradėtas naudoti nuo sausio 10 d. ir, stebint, kaip valgo ugdytiniai, atlikus įstaigoje tyrimą, jį pateikus tėvams per visuotinį susirinkimą, konsultuojantis su tėvais, buvo nuolat koreguojamas, tėvai buvo konsultuojami apie vaikų maitinimą.

Beveik visi 5–7 metų vaikų tėvai labiau nei kitų amžiaus grupių vaikų tėvai kiekvieną dieną domisi dienos meniu, todėl pateikia pasiūlymų dabartiniam sveikatai palankiam perspektyviniam valgiaraščiui, skatindami savo vaikus valgyti sveiką maistą.

 

Apklausa parodė, kad prie sveikatai palankaus meniu ugdytiniai pripranta palaipsniui, į įprastą valgiaraštį įtraukiant naujus sveikus produktus, apie sveikatai palankų meniu nuolat kalbant pozityviai (kad skanu, sveika, suteikia energijos…), nuolat tėvus informuojant apie vaikų mitybos darželyje pasikeitimus. Vadinasi, tik laiko klausimas, kada visų amžiaus grupių ugdytiniai ikimokyklinėje įstaigoje noriai valgys maistą iš sveikatai palankaus valgiaraščio.

 

Viršelyje Širvintų lopšelio-darželio „Boružėlė“ nuotrauka

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.