Tautiškumo ugdymas mažųjų gyvenime – integruota etnokultūros diena

Svetlana Andriušienė
,
pradinių klasių mokytoja

Marijampolės „Ryto“ pagrindinėje mokykloje vyko ypatinga šventė – integruota etnokultūros diena, skirta Tautodailės metams ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo – vasario 16-osios dienai paminėti.

 

Tautinės juostos motyvais pasipuošusi mokykla, visus pasitiko vasario 14 d. rytą. Meilės savo gimtinei, šalies istorijai, žmonijai, artimiesiems dieną… Visi pasipuošę – kas tautiniais rūbais, kas įsisegę į atlapus ar įsipynę į plaukus Lietuvos vėliavos spalvomis išaustą juostelę, ruošėsi šiandienos renginiui.

 

Mokyklos fojė puikavosi nuostabi senovinių daiktų paroda. Į ją eksponatus rinko ir nešė visi mūsų mokyklos bendruomenės nariai – ieškojo savo senelių palėpėse, spintose, kluonuose… Parodoje puikavosi nuostabiai išaustos juostos ir staltiesės, lovatiesės ir pagalvių užvalkaliukai, geldos, kultuvės, žibalinės lempos ir netgi žibalinė dviračio lempa, kūrenami anglimis virduliai ir lygintuvai, kočėlai ir volai, naščiai ir pintinės, verpimo rateliai… Ir kaip, ir kam juos naudojo mūsų senoliai? Šiuolaikiniams vaikams sunkiai suprantamas dalykas… Pradinių klasių mokytojos pasistengė atsakyti į visus vaikų klausimus.

 

Renginių salėje, pasipuošusios tautiniais rūbais, mus pasitiko Marijampolės kultūros centro parodų organizatorė ir etnokultūros specialistė Onutė Surdokienė. Ji papasakojo vaikams, kas ta etnokultūra, kodėl 2020-ieji – Tautodailės metai.

 

Šventę pradėjo Kauno muzikos ansamblis „Ainiai“ su savo nuostabia programa „Piemenėlių išdaigos“. Tai – vienintelis unikalus Lietuvoje kolektyvas, sukaupęs senovinių liaudies instrumentų, be galo kūrybiškai, profesionaliai ir šiuolaikiškai perteikė mūsų protėvių papročius ir tradicijas. Mokyklos pradinukai ne tik susipažino su senoviniais instrumentais, bet išgirdo daug pokštų ir erzinimų, žaidė taip, kaip kažkada Lietuvoje piemenėliai…

 

Marijampolės kraštotyros muziejaus liaudies menų specialistės-edukatorės pristatė audimo amatą ir jo rūšis. Pradinukai smagiai pynė tautines juosteles, iš kurių gamins dekoracijas Kovo 11-ajai, Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo dienai, paminėti. Pynimo būdas buvo toks įdomus ir originalus, kad vaikai liko sužavėti – prašė dar ir dar…

 

Salėje visus linksmino ir liaudies dainų bei žaidimų mokė Marijampolės vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Žolynukai“. Linksmi ir nuotaikingi žaidimai nepaliko abejingų. Visi drauge dainavo, šoko, žaidė…

Pradinių klasių mokytojos savo mokinius supažindino su senovinių skrynių dekoravimo ir puošybos elementais, karpinių menu. Vaikai puošė kraitines skrynias tautiniais motyvais, dekoravo, spalvino, bandė karpinių meną pritaikyti savo darbeliuose. Kūrybiniai darbai buvo eksponuoti mokyklos fojė. Mūsų mokyklos bendruomenė dar ilgai galės grožėtis mokinių darbais.

 

Mes negimstame pilietiški. Tautinę savimonę reikia ugdyti. Jei vaikus su liaudies tradicijomis supažindinsime kūrybiškai ir įdomiai, ugdymo tikslas pasieks mūsų vaikų širdis. Tikimės, jog tautinės savimonės jausmas, etninė dorovė, pagarba tradicijai skatins bendrumo ir tęstinumo jausmą, leis vaikams pasijusti svarbia Lietuvos dalimi.

 

Ačiū šios šventės sumanytojai mokytojai Redai Mackevičienei bei visiems kitiems prisidėjusiems prie šios etnokultūros dienos organizavimo. Ačiū visiems už nuostabiai praleistą laiką.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.