Tautinio paveldo atradimai Grenlandijoje

Asta Pukienė
,
Kėdainių l.-d. „Puriena“ projektų vadovė

Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“, savo įstaigoje stiprindamas tarptautiškumo plėtrą, 2019 m. pradėjo vykdyti naują „Nordplus Junior“ programos projektą „Atraskime praeitį, įkvėpkite ateitį“. Tai jau ketvirtasis įstaigoje vykdomas tarptautinis projektas, pagal kurį darželis „Puriena“, kaip koordinuojanti institucija, drauge su Grenlandijos, Latvijos ir Estijos ikimokyklinėmis įstaigomis dalysis žiniomis ir patirtimi puoselėjant tautos kultūrą.

Pagrindinis projekto tikslas – susipažinti su kultūriniais skirtumais ir panašumais, stebint veiklas partnerių institucijose ir integruojant gerąją patirtį į savo ugdymo programas. Projektu taip pat siekiama įkvėpti mokytojus ir tėvus aktyviai dalyvauti puoselėjant kultūros paveldą ir tautinę tapatybę, taip pat didinant vaikų sąmoningumą apie kultūrinę įvairovę.

 

Pirmasis projekto vizitas vyko rugpjūtį Nuko mieste Grenlandijoje. Per partnerių susitikimą aplankytos įvairios ikimokyklinės įstaigos, daugiausia – integruoti valstybiniai darželiai, turintys po dvi lopšelio ir darželio grupes. Lopšelyje-darželyje ugdomi vaikai nuo pusės iki penkerių metų. Kiekvieną rytą visi darželio vaikai renkasi vienoje patalpoje ir kartu leidžia laiką iki 9 valandos. Vėliau jie išsiskirsto į grupes pagal amžių arba veiklas. Vaikai nuo pat mažų dienų mokomi savarankiškumo: patys rengiasi, valgo, daug laiko leidžia lauke. Kiemo teritorija dažniausiai nėra aptverta, o žaidimų aikštelės pastatytos ant uolėtų kalvų, po kurias vaikai drąsiai bėgioja. Darželiuose nedirbama pagal ugdymo programas, mokytojai patys sprendžia, kokias veiklas organizuoti. Daugiau dėmesio skiriama tik priešmokyklinėms grupėms (4 metų vaikams), nes į pirmą klasę vaikai eina nuo 5 metų.

 

Taip pat teko lankytis ir partnerių institucijoje – Kangillinnguit mokykloje, kurioje mokosi apie 400 vaikų nuo 5 iki 16 metų. Įvairaus amžiaus vaikų klasės sveikino svečius pasirodymais, o vėliau visos partnerių šalys – Lietuva, Estija, Latvija – pristatė savo liaudies dainas ir žaidimus, kuriuos atliko kartu su vaikais. Grenlandai – uždaro būdo tauta, bet vaikai mielai dalyvavo svečių organizuojamose veiklose ir prašė jas pakartoti. Vizitas mokykloje vyko istorinę Baltijos šalims dieną – rugpjūčio 23-iąją. Nors ir būdami toli nuo savo gimtinių, visi kartu susikibę rankomis paminėjome „Baltijos kelio“ 30-metį.

Didelį įspūdį per vizitą paliko grenlandų nacionaliniai kostiumai, kurie gaminami iš ruonių, meškų, elnių ir kitų gyvūnų odos, paukščių plunksnų, puošiami nėriniais, siuviniais ar įvairiaspalviais karoliukais. Sužinojome, kad galima spėti apie moters amžių pagal kostiumo spalvą – kuo ji tamsesnė, tuo moteris vyresnė. Taip pat aplankėme Nuko miesto meno ir nacionalinį sostinės muziejus.

 

Mums, pedagogams, labai svarbu teorines žinias susieti su praktinėmis veiklomis, todėl sugrįžę iš kelionės su savo bendruomene pasidalijome įspūdžiais, aptarėme tai, ką matėme, išbandėme, kas įmanoma. Nekantriai laukiame kito partnerių susitikimo Estijoje gruodžio mėnesį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.