Tarptautinis projektas „Pasakyk pasauliui labas“

Audronė Utkaitė, Jurgita Stirbienė
,
priešmokyklinio ugdymo mokytojos
Rasa Ratkevičienė
,
direktorės pavaduotoja ugdymui

Kauno lopšelio-darželio „Vaivorykštė“ priešmokyklinio ugdymo grupės jau nuo 2014 m. dalyvauja tarptautiniame projekte „Pasakyk pasauliui labas“ (angl. „Say hello to the world“). Pagrindinis projekto tikslas – skatinti vaikus būti draugiškais, padėti įveikti stereotipus ir išankstines nuostatas dėl įvairios socialinės aplinkos, skatinti pagarbą kitoms tautoms, kultūroms ir tradicijoms, susipažinti su tautų skirtumais, mokytis bendrauti nuotoliniu būdu, pasitelkiant „Skype“ programą.

 

2019 m. priešmokyklinio ugdymo grupės „Vaivorykštė“ ugdytiniai, kartu su mumis, mokytojomis Audrone Utkaite, Jurgita Stirbiene, meninio ugdymo mokytoju Gediminu Mažeika ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rasa Ratkevičiene, vėl ėmėsi projekto.

Tarptautiniame projekte dalyvauja vaikai iš įvairių pasaulio šalių, didmiesčių ir mažesnių miestelių. Mes šiais metais bendraujame ir bendradarbiaujame su Kroatijos Respublikos, Domašines miestelio, darželio „Jelenko“, grupės „Sovici“ („Pelėdžiukai“) vaikais. Tai nedidelis miestelis netoli Vengrijos sienos. Dalyvaudami projekte ugdytiniai ir mokytojai bendrauja naudodamiesi „Skype“ programa. Susitikimo dalyviai vieni kitus mato, pristato paruoštas veiklas, mokosi kitos kalbos pradmenų, klausosi, kaip ja kalba draugai kitoje ekrano pusėje. Vieni iš kitų mokosi žaidimų, džiūgaudami moja.

 

Projektas plėtojamas įgyvendinant „Penkių pirštų“ programą. Ją sudaro penkios temos, tokia seka: „Aš“, „Aš ir mano šeima“, „Aš ir mano darželis“, „Aš ir mano miestas“, „Aš ir mano šalis“. Tobuliname ir anglų kalbą, tačiau be suaugusiųjų komandinio darbo, t. y., be meninio ugdymo mokytojo Gedimino pagalbos, bendrauti anglų kalba – būtų keblu.

 

Mūsų grupės vaikai, sužinoję, kad bendrausime su draugais iš Kroatijos ir žemėlapyje, ir gaublyje greitai surado minėtą šalį, labai džiaugėsi ir nekantraudami laukė susitikimo. Pirmasis susitikimas įvyko spalio mėnesį. Vaikai rimtai ir atsakingai ruošėsi: kiekvienas nupiešė autoportretą, stengėsi kuo tiksliau įvardinti asmenines savybes, pomėgius, svajones. Sudainavo dainą „Pasakyk pasauliui labas“ gimtąja kalba.

 

Kito susitikimo metu stebėjo draugų, Kroatijos vaikų, prisistatymą, drauge dainavo. Ruošiantis antrajam susitikimui aktyviai įsitraukė ir ugdytinių tėvai. Kiekviena šeima paruošė plakatą „Mano šeima“. Vaikai papasakojo apie šeimos pomėgius, keliones, pareigas, tradicines šeimos šventes, piešė šeimos genealoginį medį, iš piešinių kūrė šeimų namus, suskaičiavo šeimų narius, net palyginamąją diagramą paruošė, įvardindami, kiek kiekvienoje šeimoje žmonių. Sudainavo lietuvių liaudies dainą „Išėjo tėvelis į mišką“, nurodydami visus šeimos narius: mamą, tėtį, brolį, sesę. Įdėmiai klausėsi draugų pasakojimų. Vaikams nuostabiausia buvo išgirsti panašiai tariamų žodžių, jau drąsiau kalbėjosi: pasisveikino ir atsisveikino draugų kalba.

Artėjant šv. Kalėdoms pasikeitėme dovanėlėmis. Nusiuntėme į Kroatiją lietuviškų suvenyrų ir saldumynų, iš jų gavome rankų darbo kalėdinių dovanėlių.

 

Pristatydami temą „Aš ir mano darželis“, mūsų vaikai sudainavo „Darželio dainą“ vilkėdami marškinėliais su darželio logotipu, apibūdino visų grupių pavadinimus, o pasakodami apie darželį „Vaivorykštė“ ir grupę „Vaivorykštė“, įvardino ir aptarė visas vaivorykštės spalvas, o jų pavadinimus vaikai išmoko anglų ir kroatų kalbomis. Išsamiai papasakojo apie darželio tradicijas ir šventes. Nufilmavome darželio „Trijų Karalių“ šventę ir nusiuntėme draugams. Supažindindami su savo darželiu, jie papasakojo apie darželio grupes ir įvairias erdves.

 

Ruošdamiesi ketvirtai temai „Mano miestas“, vaikų akiratį, apie gimtą miestą Kauną, plėtėme aplankydami labiausiai lankomas Kauno vietas. Įsimintiniausiose – nusifotografavome ir paruošėme miesto pristatymą. Žinoma, neužmiršdami paminėti, kad Kaunas – krepšinio aistruolių miestas. Vaikai sudainavo dainą „Žemyn upe“. Dabar nekantraudami laukia susitikimo ir Kroatijos draugų pristatymo. Smalsu sužinoti, kaip jie savo miestą mato.

 

Projektas nesibaigia, bet jau galime džiaugtis vaikų gebėjimu laisvai bendrauti naudojantis informacinėmis technologijomis ir „Skype“ programa. Ugdytiniai tapo drąsesni bendraudami, pasakodami, mokosi išsakyti asmeninę nuomonę, išklausyti draugų nuomonę, aiškiai dėstyti mintis.

Džiaugiamės, kad šio projekto metu išryškėja vaikų gebėjimas greitai įsiminti ir taisyklingai tarti žodžius kita kalba. Manome, jog labai svarbu, darželio vaikams dalyvauti tarptautiniuose projektuose, kad mažiau keliaujantys arba negalintys išvykti, galėtų virtualiai aplankyti svečias šalis, susipažinti su kitų kultūrų savitumu, kalbomis, klausytis kitų šalių muzikos. Tokiu būdu, parodyti vaikams, kad esame ne tik skirtingi, bet ir panašūs, todėl plečiantis vaikų akiračiui, jie tampa geranoriškesni ir draugiškesni.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.