Tarptautinis pripažinimas devyniasdešimčiai jaunuolių iš visos Lietuvos

Laura Beganskienė

Lapkričio 21 d., Vilniuje, Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje, vyko „The Duke of Edinburgh’s International Award Lietuva“ (DofE) programos apdovanojimų ceremonija.

 

Tą rytą į ypatingą šventę iš tolimiausių Lietuvos miestų ir miestelių važiavo mikroautobusai su neeiliniais jaunuoliais ir juos lydinčiais pedagogais. 4 aukso, 3 sidabro ir 83 bronzos ženkleliai bei tarptautiniai sertifikatai įteikti 14–19 metų jaunuoliams už asmeninių tikslų įgyvendinimą savanorystės, įgūdžių ugdymosi, aktyvios fizinės veiklos srityse ir patyriminio komandinio žygio gamtoje įveikimą. Per apdovanojimų ceremoniją ženklelius įteikė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, Jungtinės Karalystės ambasadorius Brianas Olley. Ambasadorius džiaugėsi, kad du jo sūnūs yra baigę šią tarptautinę programą, o keliaudamas po pasaulį jis pastebi stiprią naudą, kurią programa turi dalyviams, ugdydama jų asmenines savybes, skatindama padėti kitiems žmonėms.

Apdovanotos DofE aukso lygio dalyvės šią vasarą įveikė sudėtingą komandinį žygį Norvegijoje, žygiavo per sniegą ir akmenis, sušalo, tačiau per keturias dienas pasiekė tikslą – Trolio liežuvį. Jaunuoliai, apsisprendę mesti sau iššūkį ir tobulėti DofE programoje, įsipareigoja ne mažiau kaip pusmetį skirti laiko savanoriškai veiklai, siekti atrasti asmeninius talentus ir įgyti pasirinktą įgūdį, pavyzdžiui, išmokti programuoti, fotografuoti, rašyti tinklaraštį, tapyti, sukurti vaizdo filmą, fotografuoti ir kt., yra skatinami rūpintis fizine sveikata, pasirinkti norimą fizinio aktyvumo formą ir sportuoti. Taip pat mažose grupelėse nuo keturių iki septynių jaunuolių planuoti ir įgyvendinti dviejų–keturių dienų žygį gamtoje. Per žygį nesinaudojama mobiliaisiais telefonais, naudojamasi žemėlapiu, kompasu ir susidaryta maršruto kortele. Jaunimas išmoksta įsikurti stovyklavietę, gamintis maistą, prieš žygį mokosi suteikti pirmąją pagalbą, įgyja navigacijos įgūdžių, per žygį taip pat siekiama komandinio tikslo. Pasitelkiant suaugusių savanorių pagalbą, žygiai yra vertinami nepriklausomų vertintojų.

 

Šiuo metu visoje Lietuvoje DofE programoje dalyvauja daugiau kaip 900 jaunuolių iš 89 mokyklų ir kitų su jaunimu dirbančių organizacijų.

DofE programa – 130-yje pasaulio šalių vykdoma jaunimo lyderystės programa, pradėta Jungtinės Karalystės karalienės Elžbietos II vyro princo Filipo iniciatyva prieš daugiau nei 63 metus. Nuo pat 1956-ųjų DofE programoje dalyvaujantis jaunimas išsikelia asmeninius tikslus ir atkakliai jų siekia bendradarbiaudami su vietos bendruomenėmis ir neformaliai ugdydami savo gebėjimus. Per šešiasdešimt trejus programos įgyvendinimo metus, jos laureatais tapo jaunuoliai, kurie dabar žinomi kaip žymūs filantropai, sėkmingai dirbantys verslininkai, garbūs savo sričių profesionalai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.