Tarptautinė raštingumo diena

Dalia Dabušinskienė

Naujuosius mokslo metus Alytaus Šaltinių pagrindinės mokyklos mokiniai pradėjo renginiais, skirtais Tarptautinei raštingumo dienai, kurią pasaulis švenčia rugsėjo 8-ąją. Anot dainininko Andriaus Mamontovo, „raštingumas – tai ne tik mokėjimas rašyti ar skaityti, bet ir gebėjimas priimti, suvokti ir atsiliepti į užrašytą žodį.“ Juk raštingumo pradmenys įgyjami dar mokykloje, o įgūdžiai tobulinami visą gyvenimą.

 

Antrąją mokslo savaitę visų klasių mokiniai lietuvių kalbos pamokas pradėjo diskutuodami raštingumo tema, dalydamiesi pastebėjimais ir asmenine patirtimi apie raštingumo naudą ir svarbą. Šiemet mokytojos 5–6 klasių mokiniams pasiūlė iškirpti pasirinktą abėcėlės raidę ir ją užpildyti sudėtingesnės rašybos žodžiais, prasidedančiais (arba pasibaigiančiais) pasirinkta raide. Iš pirmo žvilgsnio užduotis, labiau priminusi žaidimą, o ne darbą, ne kiekvienam lengvai pasidavė. Kelis kartus teko žiūrėti, kaip parašyti žodžius: nuopuolis, sūkurys, beždžionė ir kitus. 7–8 klasių mokiniai taip pat džiaugėsi smagia užduotimi, kurios tema „Abėcėlėj Lietuva“. Jiems teko paprakaituoti, pamankštinti pirštukus vartant žodynus, kad galėtų apie Lietuvą sukurti dešimteilius, kurių kiekviena eilutė prasidėjo konkrečia raide. O mūsų mokyklos vyriausiųjų, dešimtokų, laukė iššūkis – istorija iš vienos raidės. Neilgos, bet smagios istorijos praskaidrino nuotaiką, praplėtė galimybių ribas.

 

Dalyvaudami Tarptautinės raštingumo dienos pamokose, diskutuodami su mokytojais, mokiniai sužinojo, kad raštingumas – ne tik rašymas be klaidų. Tai – minties, kalbos ir jausmų kultūra.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.