Tarpkultūrinis visuomenės ugdymas

Lina Bružienė
,
projekto koordinatorė

Pirmasis tarptautinio „Erasmus+“ projekto „Identities, Diversity & European Unity – ID&EU“ susitikimas, vykęs gruodžio 1–7 d. Antalijoje, sukvietė partnerius iš Lietuvos, Italijos, Rumunijos, Prancūzijos mokyklų. Tai tarpkultūrinio ugdymo projektas, kuriame visuomenė skatinama būti atviresnė kitoms kultūroms, ugdyti ir tobulinti šias vertybes: toleranciją, pagarbą, geranoriškumą, bendradarbiavimą, teisingumą, vienybę.

 

Projektinio susitikimo dienos Klaipėdos Vitės progimnazijos šeštokams, mokytojoms ir kitų šalių atstovams nepastebimai prabėgo dalyvaujant turkų organizuotose veiklose, užsiėmimuose, stebint pamokas. Mokiniai pristatė namų darbus, t. y. mokyklose atliktus tyrimus ir apklausas diskriminacijos, priekabiavimo, tolerancijos klausimais. Pasidžiaugėme mokinių kūrybiškumu, gebėjimu analizuoti ir perteikti informaciją užsienio kalba.

Apsilankymas mokykloje, kurioje mokosi apie 10 proc. pabėgėlių iš Sirijos, iškėlė nemažai klausimų: kodėl ne visi emigrantai noriai lanko mokyklą, kas juos finansuoja, koks požiūris į valstybinės kalbos mokymąsi. Mokyklos direktorius išsamiai paaiškino apie pabėgėlių statusą, kylančias, bet sprendžiamas problemas, didelę savanorių pagalbą. Šioje mokykloje neegzistuoja mokinių iš Sirijos diskriminacija. Įdomu tai, kad konfliktai vyksta tarp pačių emigrantų, o ne su vietiniais mokiniais. Atvykėliai privalo mokytis turkų kalbos, jiems skiriamos papildomos pamokos. Turėjome galimybę palyginti turkų ir savo mokyklos patirtį, nes esame viena iš trijų Klaipėdos mokyklų, priimančių grįžusius iš emigracijos mokinius.

 

Kas geriausiai atstovauja šaliai? Apie tai mokiniai diskutavo pristatydami garsiausius savo šalies žmones, gyvenančius ir dirbančius užsienyje, užsieniečius, įsitvirtinusius svečioje šalyje.

Projekto šeimininkai supažindino svečius su dalele Turkijos grožio. Ne be reikalo Pamukalė vadinama gamtos stebuklu, kuriam pažinti skyrėme visą dieną. Braidymas vandenyje, vaikščiojimas basomis gruodžio mėnesį mums, lietuviams, buvo ypatingas atokvėpis po ilgos kelionės, projektinių veiklų. Abejingų nepaliko ir Dudeno kriokliai, įsikūrę nuostabiame Antalijos parke.

Įspūdingas atsisveikinimo vakaras su turkiškos muzikos ritmu, dervišų šokiais suteikė galimybę geriau pažinti šalies kultūrą, papročius, žmonių nuoširdumą ir vaišingumą.

Projekto dalyvių lauksime Lietuvoje gegužės mėnesį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.