Sveikas maistas – sveikas vaikas

Dalia Dambrauskienė
,
Kauno l.-d. „Vaivorykštė“ auklėtoja metodininkė

Sveikos gyvensenos pagrindai susiformuoja vaikystėje, todėl jau nuo trejų metų reikia kalbėti su vaikais apie sveiką maistą, tinkamą jo ruošimą, sudaryti sąlygas pačiam išbandyti, paruošti nesudėtingą patiekalą. Visa tai mūsų įstaigoje vyksta nuolatos, ne tik minint Tarptautinę sveiko maisto dieną.

 

Į darželius suplūsta vaikai iš įvairių šeimų su savitomis maitinimosi taisyklėmis. Kad vaikui būtų lengviau adaptuotis, patirtų kuo mažesnį stresą, kviečiame tėvus į atvirų durų dienas susipažinti su bendruomene, aplinka, taip pat ir maitinimu. Tačiau mamos retai juo domisi, nors galėtų jau namuose, prieš pradedant lankyti darželį, aiškinti vaikams apie košės, daržovių, vaisių naudą sveikatai ir augančiam organizmui. Deja, yra kitaip. Tėvai, atvesdami vaiką į darželį, kad tik jis neverktų, greičiau eitų į grupę, duoda mėgstamų saldumynų. Ar po tokių „raminamųjų“ vaikas valgys košę? Vargu, štai čia ir prasideda problemos. Dažnai ir nemažais kiekiais valgydami saldumynus, vaikai gadina savo mažą, trapų, besiformuojantį organizmą ir įpročius. Tėvai kiekvieną rudenį atneša sveikatos pažymą, o mes, pedagogai, pastebime, kad vaikų sveikatos būklė kasmet vis prastesnė. Medikai nustato ketverių metų vaikui tokią diagnozę kaip nutukimas, cukrinis diabetas. Ar tai normalu? Kas dėl to kaltas?

 

Tuo tikslu Kauno vaikų lopšelyje-darželyje „Vaivorykštė“ rengiami sveikatinimo projektai, sporto renginiai, sveiko maisto gaminimo dienos, viktorinos, akcijos, kviečiami specialistai ir kita. Kviečiame prie renginių organizavimo, įgyvendinimo prisidėti ir ugdytinių tėvus. Gaila, kad ne visi atranda laiko padėti savo mažyliui augti sveikam, judriam, smalsiam. Vaikas yra mūsų lakmuso popierėlis, sugeriantis informaciją, kurią mato aplink save. Ugdymo įstaigos negali visko padaryti vienos, prie mažylio gerovės turi prisidėti ir šeima. Vaikas pačius esminius gyvenimo pamatus gauna būtent šeimoje. Jei namuose bus pusryčiams verdamos košės, tai ir darželyje vaikas jas valgys nesuraukdamas nosies. Jei tėvai vaiko gerą poelgį skatintų vaisiumi, riešutu, o ne pyragaičiu ar saldainiu, tai ir daržovės, pateikiamos vaikams, būtų mėgstamos, valgomos. Mes, auklėtojos, išbandome įvairius raginimo būdus, kad vaikas bent paragautų sveiko maisto. Kartais tenka ir pameluoti, pavyzdžiui: „Žirneliai, kopūstai – tai „zuikių maistas“, jei valgysi, ir tu būsi toks greitas“ ir pan. Sužinojusi apie „Iki“ surengtą akciją, kurioje galima laimėti vaikų darželiui šiltnamį, labai apsidžiaugiau. Tai būtų puiki galimybė vaikams patiems užsiauginti ekologiškų daržovių, prieskoninių žolelių, arbatų ir kt. Prisidėjus visai bendruomenei ir ugdytinių tėvams mes jau antrus metus turime šį šiltnamį. Džiaugiamės dideliu susidomėjimu, kuris neblėsta, o iš tėvų sulaukiame vis daugiau iniciatyvos: pavasarį jie noriai remia sėklomis, daigais, trąšomis, siūlosi padėti prižiūrėti per vasaros atostogas, kai darželis nedirba.

 

Vaikai jau žiemą diskutuoja, ką pavasarį sodins, ką iš užaugintų daržovių galės patys pasigaminti. Kartais nugirstu vaiką sakant mamai: „Nupirk man riešutų, aš noriu šokinėti kaip voveraitė.“ Girdėdama tokius pokalbius, džiaugiuosi, kad didesnė dalis vaikų domisi ir suvokia, kad vaisiai, daržovės, žolelių arbatos naudingesnės už saldumynus. Tik gaila, kad ne visada sulaukiame tėvų palaikymo ir gimtadienio proga jie vis dar nori vaikus vaišinti tortais, įvairiais saldumynais. Tikiuosi, kad laikui bėgant, tėvams dalyvaujant sveiko maisto dienose, viktorinose, sporto renginiuose sugebėsime bent daliai šeimų įteigti, jog vaikų mitybą namuose papildytų daržovėmis ir vaisiais.

Mūsų lopšelyje-darželyje jau tapo tradicija kiekvieną rudenį rengti parodą „Rudenėlio dovanos“, žiemą – sveikatinimo viktoriną „Mes Gudručiai“, o visus mokslo metus penktadieniais – sveiko maisto gaminimo dienas. Per šias veiklas vaikai ugdosi ir sužino sveiko maisto auginimo, gaminimo, serviravimo, kultūringo vaišinimosi paslapčių. Gera matyti ir girdėti ugdytinius džiaugiantis pačių užaugintomis daržovėmis, pasakojančius draugams, kaip sekėsi dirbti darželio šiltnamyje, pas močiutę kaime ar kartu su tėvais sodyboje. Tokie pokalbiai dar labiau įkvepia mane ir mano koleges ieškoti, kurti, rengti įdomesnius, patrauklesnius projektus, renginius, akcijas sveikatinimo temomis. Buvimas gryname ore, sportas, sveika mityba suteikia jėgų naujai dienai, pakelia nuotaiką, gerina bendravimo ir bendradarbiavimo kokybę.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.