Sutrikusios raidos vaikų ugdymas taikant fizinio ugdymo programą „Jaunieji atletai“

Šeima ir darželis – du partneriai, atsakingi už vaiko sveikatą ir visapusišką ugdymą. Itin svarbu suteikti tėvams kuo daugiau žinių, kaip formuoti vaikų sveikos gyvensenos įpročius, stiprinti sveikatą. Reikia nepamiršti, kad kūno sveikata priklauso nuo dvasinės sveikatos.

Judėjimas vaikui yra biologinis poreikis, pasaulio ir savęs pažinimo būdas. Judesiai palaiko ryšį su aplinka, jie susiję su suvokimu, jutimo raida, neatskiriami nuo pažinimo. Negalią turintis vaikas nori veikti taip pat, kaip ir kiti bendraamžiai, tik ne visada tai sugeba, todėl būtinas paskatinimas.

 

Siekdami stiprinti sveikatą, Šiaulių logopedinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus priešmokyklinės „Žirniukų“ grupės ugdytiniai kartu su manimi, grupės priešmokyklinio ugdymo mokytoja Živile Jarašūniene, šiais mokslo metais pradėjo sportuoti pagal Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto parengtą programą „Jaunieji atletai“. Ši programa skirta specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams nuo 2 iki 10 metų. Programos tikslas – užimti vaikus tinkama žaidybine veikla, skatinti psichinę ir socialinę plėtrą, supažindinti su sporto pasauliu, siekiant kuo platesnės specialiųjų poreikių turinčių vaikų socialinės integracijos. Programa apima 24 užsiėmimus – treniruotes, kurių trukmė 30–40 min.

 

 

Veikla buvo organizuojama per kūno kultūros pamokėles 2 kartus per savaitę. Ši programa naujoviškai ir žaismingai supažindino vaikus su sporto pasauliu. Emocingai sportinei veiklai nuteikė susikurtas pasisveikinimo ritualas. Vaikams buvo patrauklus pats programos turinys (pratimai, žaidimai), dėmesį traukė spalvingos priemonės. Užsiėmimai visiems suteikė daug džiugių išgyvenimų, vaikai pradėjo daugiau bendrauti tarpusavyje, lavinosi pagrindiniai kūno judesiai. Daug emocijų teikė „Skarelių žaidimai“, „Kirmėliukų judesys“, „Tiltai ir tuneliai“, „Aš – šnipas“, užduotys su riedlentėmis ir kt. Kiekvienas užsiėmimas buvo baigiamas nuotaikinga dainele su žinomais judesiais.

 

Organizuodama sportinę veiklą pagal „Jaunieji atletai“ programos metodiką, siekiau, kad užduotys padėtų mano grupės ugdytiniams tobulėti fiziškai, lavintų jų pažintinius gebėjimus, socialinius įgūdžius, didintų pasitikėjimą savimi. Per veiklas stengiausi didinti vaikų motyvaciją judėti, atsižvelgiau į jų individualius poreikius, įvairiomis spalvingomis ir saugiomis priemonėmis skatinau spontanišką aktyvumą. Siekiau, kad ir ugdytinių tėveliai domėtųsi šios programos eiga ir pagal galimybes sportuotų kartu su savo atžalomis.

 

Įgyvendinusi programos „Jaunieji atletai“ veiklos planą, savo grupės ugdytiniams ir jų tėveliams organizavau sporto šventę „Tėvelis, mamytė ir aš – sportiškiausia šeima“. Per šventę tėveliams buvo pristatytos programos „Jaunieji atletai“ veiklos, naudojant specialiai tam skirtą inventorių, primintas pagrindinis užsiėmimų tikslas. Tėveliai ne tik stebėjo, kaip jų atžalos atliko įvairias užduotis, bet ir patys aktyviai įsitraukė į siūlomas žaidybines veiklas, globojo vaikus ir jiems padėjo. Šventės pabaigą vainikavo prizai: visi grupės ugdytiniai buvo apdovanoti Specialiosios olimpiados komiteto medaliais ir diplomais.

 

Labai džiaugiuosi, kad turėjome puikią galimybę paįvairinti sporto valandėles ne tik naujais pratimais, bet ir naujomis, dar nematytomis priemonėmis. Manau, tėveliai suprato, kaip svarbu tinkamai organizuoti veiklas, kad jos skatintų visapusišką vaikų vystymąsi ir užtikrintų tolesnį pasirengimą mokyklai.

 

Živilė JARAŠŪNIENĖ

Šiaulių logopedinės m-klos ikimokyklinio ugdymo skyriaus priešmokyklinio ugdymo mokytoja

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.