Sportuokime visi – nesvarbu, kas esi!

Kristina Raščiuvienė
,
Panevėžio „Šviesos” specialiojo ugdymo centro Neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja
Artūras Mažeika
,
kūno kultūros mokytojas, spec. pedagogas-metodininkas

Panevėžio miesto jaunimui, turinčiam specialiųjų poreikių, šiemet pirmą kartą vyko sporto iniciatyvos pagal programą „LTeam START UP“. Ieškoti, surasti, skatinti ir paremti – tokia Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ir Lietuvos olimpinio fondo programos „LTeam START UP“ misija. Vienas iš programos tikslų – skatinti jaunimo su specialiaisiais poreikiais fizinį aktyvumą kaip geriausią sveikatos formavimo ir laisvalaikio praleidimo būdą.

 

Vaikams ir jaunimui, turintiems specialiųjų poreikių, Panevėžio mieste nepakanka ir nėra pritaikytų sportinių veiklų. Jie neturi galimybės lankyti bendrų neformaliojo švietimo užsiėmimų su kitais vaikais dėl sveikatos sutrikimų. Kompleksinių problemų turintiems vaikams ir jaunuoliams reikalinga individuali specialistų ar specialiųjų pedagogų pagalba bei pritaikytos programos. Todėl į projekto veiklas buvo pakviesti Panevėžio mieto ir rajono asmenys, turintys specialiųjų poreikių. Jiems buvo sudarytos galimybės aktyviau leisti laisvalaikį, vystytis fiziškai bei stiprinti sveikatą. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ir Lietuvos olimpinio fondo programos „LTeam START UP“ dėka Panevėžio „Šviesos” specialiojo ugdymo centro ugdytiniai turėjo unikalią galimybę išbandyti jėgas žaisdami bočią, plaukimą bei krepšinį. Tai – populiariausios specialiosios olimpiados sporto šakos.

 

Projekto veiklos buvo organizuojamos taip, kad jaunimui būtų sudarytos geresnės sąlygos aktyviai judėti ir sportuoti, didinti organizmo fizinį pajėgumą bei darbingumą, lavinti judesius, gerinti sensorinius procesus. Treniruotes organizavo Panevėžio „Šviesos” specialiojo ugdymo centro kūno kultūros mokytojas Artūras Mažeika pagal krepšinio, plaukimo bei bočios treniruočių programas, pritaikytas asmenims, turintiems specialiųjų poreikių. Užtikrinant programoje dalyvaujančio jaunimo užimtumą bei pasirengimą dalyvauti Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto ir tarptautinėse varžybose, treniruotės vyko 2 kartus per savaitę.

Bočios, krepšinio ir plaukimo varžybose buvo pakviesti dalyvauti daugiau nei 100 sportininkų iš Rygos, Šiaulių, Pasvalio, Kėdainių Joniškio, Panevėžio specialiųjų ugdymo įstaigų, Jaunuolių dienos ir Panevėžio specialiosios mokyklos-daugiafunkcio centrų bei kitų socialinių organizacijų.

 

Krepšinio testų varžybose dalyviai demonstravo savo gebėjimus įvairiose rungtyse, jiems reikėjo pademonstruoti kamuolio varymo, perdavimo, metimo į krepšį įgūdžius. Galiausiai viską vainikavo visų lauktos finalinės krepšinio 5×5 varžybos, kurių metu į aikštę žengė jungtinės komandos. Plaukimo varžybose dalyviai savo jėgas išbandė dviejose rungtyse. Atletai varžėsi 25 m plaukime nugara ir 25 m laisvu stiliumi. Plaukimo rungčių nugalėtojai ir prizininkai buvo nustatomi pagal nuotolio įveikimo laiką ir apdovanoti medaliais.

 

Varžybose netrūko gerų emocijų, sportinio azarto, ryžto, o svarbiausia – laimėjimo džiaugsmo. Pagrindinis projekto metu vykusių varžybų principas – laimėtojai čia visi, taigi kiekvienas iš jų apdovanotas medaliais už pademonstruotus gebėjimus, įdėtas pastangas ir begalinį norą parodyti, jog „AŠ GALIU!“. Šios, regis, mažos pergalės kiekvieno dalyvio širdyje užaugino didelį norą siekti svajonių ir suteikė tikėjimą, jog viskas yra įmanoma.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.