Skrydžio per Atlantą 85-osios metinės Stepono Dariaus tėviškėje

Arūnas Mikalauskas
,
Klaipėdos r. Judrėnų Stepono Dariaus m-klos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas

Praeities ženklai. Medinėje Judrėnų Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje 1896 m. sausio 9 d. pakrikštytas būsimas Atlanto nugalėtojas, Lietuvos karinių oro pajėgų kapitonas, įvairių sporto šakų entuziastas, Klaipėdos sukilimo dalyvis Steponas Darius. Būdamas vienuolikos su šeima emigruoja į JAV. 1920 metų vasarą iš ten grįžęs ir pėsčiomis keliu pro dabartinę mokyklą priėjęs savo gimtąjį kaimą Rubiškes (dab. Klaipėdos r. Dariaus k.) dienoraštyje parašo, jog pagaliau pasiekė tėvynę. Dabar čia amžino poilsio ilsisi jo tėvai, veikia jo vardo mokykla, atstatyta stribų sudeginta gimtoji sodyba.

 

85-ųjų metinių įamžinimas. Liepos 15 d. pažymint legendinio skrydžio per Atlantą 85-ąsias metines seniūnijos skvere atidengtas monumentas. Pasak seniūno Zigmanto Siminausko, pasirinktas autorius – Judrėnuose gyvenančios dailininkės Irenos Villiutės sūnėnas Darius Vilius. Jis sakė, jog vaikiškos svajonės iš tų laikų, kai kartu su tėveliu gamino „Lituaniką“, užsimiršta, o po to sugrįžta, nes turi tikslą parodyti, kad šioje žemėje yra šviesa.

Iš gretimų Judrėnams apylinkių kilęs rajono meras Vaclovas Dačkauskas priminė, jog švenčiant valstybės šimtmetį ir pagerbus iš Klaipėdos rajono kilusius signatarus Jurgį Šaulį bei Kazimierą Antanavičių, atėjo eilė paminėti Stepono Dariaus skrydį, kuris buvo skirtas Lietuvos Nepriklausomybės 15-osioms metinėms.

 

Aviacijos pasaulis. Apie penkiolika lėktuvų Stepono Dariaus tėviškėje suko ratus ore, demonstravo akrobatinius skrydžius, kilo oro balionai, parasparniai, leidosi parašiutininkai. Pasirodymus komentavo Lietuvos aviacijos muziejaus direktorius Remigijus Jankauskas, vyr. muziejininkas Mečislovas Raštikis, lakūnai profesionalai.

 

Sportas. Vyko pėsčiųjų žygis, tradicinis bėgimas „Atminimo ugnis Dariui“, įvairiose rungtyse laimėjo vietos sportininkai.

 

Vaikų valanda. Šiemetinė programa, galbūt galima sakyti, buvo Judrėnų kultūros namų direktorės Vilijos Būdvytienės ir meno vadovės Vilijos Norvilienės 2V projektas, sutelkus vietos mokyklos mokinius į mikrovisatą pavadinimu „O mes vaikai, o mes pasaulis…“. Įvairius kūrinius atliko buvusios ir esamos mokinės Gabija Norvilaitė, Kristina Venckutė, Milita Zarudnevaitė, Linita Rėbždaitė.

 

Edukacijos ir saviveikla. Muziejaus kiemelyje buvo demonstruojami Klaipėdos rajono mokinių darbai skrydžio per Atlantą, aviacijos tematika. Čia pat vyko Dovilų etninės kultūros centro folkloro ansamblio „Lažupis“ koncertas.

Ilgalaikis edukacinis projektas – aštuonerius metus Dariaus tėviškėje veikianti visuomeninė organizacija vaikų sklandymo mokykla, kurios branduolį sudaro vietos ir aplinkinių miestelių vaikai, mokomi profesionalaus sklandytojo Viktoro Mačiūno.

Bendri muziejininkų, aviatorių, sporto entuziastų, savivaldos, švietimo darbuotojų, mokinių, saviveiklininkų įvairių visuomenininkų pristatymai – vidiniai minėjimo dalyvių ir žiūrovų monologai. Tai mito, kad nemokame džiaugtis, griovimas.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.