Sąmoningumo didinimo mėnuo „BE PATYČIŲ 2019“ Telšių lopšelyje-darželyje „Mastis“

Valentina Vidmantienė
,
Telšių l.-d. „Mastis“ logopedė

Patyčios – tai tyčinis, pasikartojantis agresyvus, nemalonus vaikų elgesys, nukreiptas į kitą vaiką, siekiant sukelti jam ne tik fizinį, bet ir emocinį skausmą. Taigi patyčios vyksta tada, kai kažkas nuolat kimba prie kito vaiko žodžiais ir veiksmais, pravardžiuoja, erzina, stumdosi ar kitaip užgauna, gadina kitų vaikų daiktus, žaislus, apkalba, ignoruoja ir nenori draugauti, daro blogą įtaką kitiems.

Mūsų darželyje vaikams nuolat skiepijamas pagarbus elgesys. Ugdytiniai mokomi gerbti kito nuomonę, dalytis žaislais, draugauti su visais vienodai. Ypač šį mėnesį buvo kreipiamas dėmesys į netinkamą vaikų elgesį. Vykdomos įvairios mokytojų sugalvotos, taip pat ir „Be patyčių“ organizatorių siūlomos veiklos, tinkančios konkrečiai vaikų grupei.

 

Patyčios gali liautis, jeigu nuo mažens mokysime vaikus tinkamo elgesio savo pavyzdžiu šeimose, darželyje. Kiekvienais metais vaikams primename penkių žingsnių programą, kurią simbolizuoja ranka. Vyresnieji „Saulučių“ auklėtiniai su mokytoja Dalia apibrėžė savo ranką ir ant kiekvieno piršto užsirašė žmonių vardus, į kuriuos gali kreiptis, jeigu su jais elgiamasi netinkamai. Pakartojo taisykles, „žingsnius“, kaip reikia elgtis pastebėjus patyčias. „Žvirbliukų“ grupės vaikai su mokytoja Vilija darė apyrankes ir dovanojo pasirinktam vaikui. „Kiškučių“ grupės vaikai su mokytoja Dalia gamino įvairiaspalvę „Gerumo“ gėlę. „Boružiukų“ grupės auklėtiniai kartu su mokytoja Aušra žaidė žaidimą „Mano draugas“. Vaikai pasirinko draugą ir vardijo jo gerąsias savybes, kodėl nori su juo draugauti. „Nykštukų“ grupės vaikai su mokytoja Jūrate darė ir dovanojo savo draugui širdeles. Mažieji „Bitučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Rasa mokėsi gerumo myluodami savo minkštus žaislus: sūpavo, glostė juos ir dainavo lopšines.

 

Svarbiausia – išmokyti vaikus, kad pajutę patyčias mokėtų pasakyti: „pasitrauk, tu mane skaudini“, „liaukis, tu mane skaudini“, „liaukis, man nepatinka“ ir pan. Jeigu visi tie žodžiai nepadeda, būtina patarti jiems nebijoti pasisakyti mokytojai. Vaikai turi žinoti, kur kreiptis pagalbos, ir netoleruoti netinkamo elgesio.

Svarbu nuo mažens vykdyti patyčių prevenciją, kad užaugintume žmones, kurie moka bendrauti, bendradarbiauti, saugiai jaustis draugų būryje, darbe, visuomenėje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.