Sąmoningumo didinimo mėnesio „BE PATYČIŲ“ veiklos Molėtų gimnazijoje

Jolanta Liubeckaitė

Kovą emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“ paskelbė sąmoningumo didinimo mėnesiu „BE PATYČIŲ“ ir kvietė visuomenę įvairiomis veiklomis ir idėjomis atkreipti dėmesį į patyčių problemą, siūlyti būdus ir priemones, kaip kiekvienas iš mūsų galime prisidėti, kad patyčių mūsų šalyje būtų mažiau. Šiemet, minint „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ dešimtmetį, „Vaikų linija“ nusprendė šią iniciatyvą išplėsti ir pakviesti visus, norinčius stabdyti patyčias ir kitokį skaudinimą, savo veiklomis ir idėjomis jungtis prie sąmoningumo didinimo mėnesio „BE PATYČIŲ“. Visą mėnesį „Vaikų linija“ kvietė švietimo ir ugdymo įstaigas savo bendruomenėms organizuoti ir vykdyti veiklas, skirtas patyčių prevencijai ir kitokiam žeminančiam elgesiui stabdyti. Su patyčiomis turime dirbti visus metus, tačiau kovo mėnesį „Vaikų linija“ kvietė sutelkti vaikų ir suaugusiųjų dėmesį į patyčių problemos aktualizavimą ir jos sprendimo būdus.

 

Molėtų gimnazijoje, kaip ir daugelyje šalies ugdymo įstaigų, visą kovą vyko veiklos, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į patyčių prevenciją, skatinti pagarbius ir draugiškus mokinių bei suaugusiųjų tarpusavio santykius, nepritarti patyčioms, stabdyti jas kartu palaikant gyvenimo be patyčių idėją. Pirmąją kovo savaitę ir visą mėnesį mokinių taryba kvietė gimnazijos bendruomenę rašyti komplimentus ir palikti juos „Komplimentų dėžutėje“. „Gražių žodžių lentoje“ mokiniai, mokytojai rašė apie draugystę, draugus, bendravimą… Gimnazijos psichologė Jūratė Laurinavičiūtė parengė ir per TAMO išsiuntė informacinį laišką tėvams „Tėvų vaidmuo sprendžiant patyčių problemas“. Aš, socialinė pedagogė Jolanta Liubeckaitė, atlikau naujai atvykusių mokinių tyrimą „Ar saugiai jautiesi gimnazijoje?“, kurio tikslas – išsiaiškinti, ar lengva mokiniui, atėjusiam iš mažos mokyklos, pritapti gimnazijoje. Tyrimo rezultatai buvo aptarti su klasių vadovais ir pagalbos mokiniui specialistėmis. Mokinių sveikatos stiprinimo grupė su sveikatos priežiūros specialiste Dalia Burneikiene ketvirtadieniais kvietė mokinius ir mokytojus kartu išgerti arbatos ir pabendrauti. Direktorės pavaduotoja ugdymui Genovaitė Marcinkėnienė parengė stendą „Nelauk, kol sunkumai užaugs“, kuriame buvo informuojama, kas gali padėti spręsti patyčių problemą.

 

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“ kartu su partneriais „Vaikų linija“ sukūrė testą „Įveik patyčias“. Ši interaktyvi mokymo priemonė skirta visai mokyklos bendruomenei – mokytojams, mokiniams ir jų tėvams – padėti atpažinti patyčias kasdienėse situacijose ir mokytis į jas tinkamai reaguoti. Kovo antrąją savaitę Molėtų gimnazijos bendruomenė atsakė į šio testo klausimus. Dailės mokytoja Ramutė Mikalauskienė parengė peticiją „Patyčių mažinimas prasideda nuo manęs“. Po ja pasirašė gimnazijos mokiniai, pedagogai, darbuotojai. Aš, socialinė pedagogė Jolanta Liubeckaitė, pakviečiau IIc klasės mokinius pasižiūrėti filmą „Žvaigždės žemėje“ ir pasidalyti mintimis. Abiturientai su lietuvių kalbos mokytoja Daiva Sičiūniene, nagrinėdami Juozo Apučio noveles, kalbėjo apie silpno, pažeidžiamo žmogaus situaciją pasaulyje. Mokiniams, mokytojams, gimnazijos darbuotojams dalyta informacinė medžiaga, padėsianti tinkamai reaguoti į patyčias. Gimnazijoje vyko tradicinis šaškių turnyras, kuriame susitiko Molėtų pradinės mokyklos 4a klasės mokiniai (mokytoja Dalia Burneikienė) ir IIb klasės gimnazistai (klasės auklėtoja, kūno kultūros mokytoja Kristina Knezienė). Šeimininkai padovanojo svečiams po šypsenėlę, simbolizuojančią draugystę. Turnyre vyko įnirtinga kova, netrūko gerų emocijų ir gražių akimirkų, o nugalėtojais tapo ir vyresnieji, ir mažieji mokinukai.

 

Jolantos Liubeckaitės ir Motiejaus Laurinavičiaus nuotraukos

Trečiąją sąmoningumo didinimo mėnesio „BE PATYČIŲ“ savaitę gimnazistai su klasių vadovais kūrė „Draugystės receptus“ ir juos eksponavo gimnazijos koridoriuose. Organizuota akcija „Pakviesk draugą (ir ne tik draugą) nusifotografuoti su šypsenėlėmis“. II a klasės mokiniai su mokytoja Stase Stundiene per anglų kalbos pamokas kūrė pristatymus patyčių prevencijos tema, sprendė kryžiažodžius.

Įdomiausia savaitės veikla – eksperimentas „Diena be telefono. Diena su draugu“. Per pertraukas kūno kultūros mokytojai Kristina Knezienė, Onutė Sakalauskienė, Ramūnas Knezys kvietė mėgstančius sportuoti gimnazistus žaisti stalo futbolą, stalo tenisą, smiginį, šaškėmis, pašokti ritminį šokį. „GO“ klubo vadovas, mokytojas Jonas Kraujelis mokė žaisti intelektinį japonų žaidimą. Veikė „Muzikinė salelė“, o joje dainavo ir grojo gimnazistai su mokytoja Rūta Vekerotiene. Meno žmones dailės mokytoja Ramutė Mikalauskienė mokė lipdyti iš molio. IIb klasės mokiniai kvietė draugus drauge pažaisti „Tvisterį“, pasukti galvą ir atspėti žodį. Tądien gimnazijos televizorius demonstravo skaidres „Ar mobilieji telefonai kenkia sveikatai?“, kurias parengė bibliotekos vedėja Vida Juknevičienė.

Smagu, kad patyčių prevencijos renginiai vyko ne tik pačioje gimnazijoje, bet ir kitur. Pirmokai surengė akciją „Padovanokime šypseną kitiems“. Ruošdamiesi susitikimui su darželinukais, pradinukais ir savivaldybės darbuotojais gimnazistai gamino šypsenėles, rašė ant jų linkėjimus. Vėliau mokiniai svečiavosi Molėtų „Saulutės“ ir „Vyturėlio“ lopšeliuose-darželiuose, pradinėje mokykloje, kur bendravo, diskutavo, šoko ir žaidė su vaikais, savivaldybės darbuotojams dovanojo linksmas akimirkas.

 

Paskutiniąją sąmoningumo didinimo mėnesio „BE PATYČIŲ“ savaitę vyko klasių valandėlės, diskusijos tikybos ir etikos pamokose patyčių prevencijos tema. Psichologė Jūratė Laurinavičiūtė vedė pamoką „Savigarbos deklaracija“. Kovo 27 d. teatro pamokas lankantys gimnazistai su mokytoja Jolanta Žalaliene kvietė visus draugiškai pažaisti smagu žaidimą „Aš esu ping pongo kamuoliukas“. Mokinių tarybos narės Ineta Papuškaitė, Gedvilė Prušinskaitė, Gintarė Žukauskaitė, Gustė Grigaravičiūtė, Arūnė Putnaitė ir Agnė Žvinytė Ia ir Ic klasėse vedė pamokas apie patyčių prevenciją „Linksmas žvilgsnis pradžiugina širdį“, diskutavo apie elektronines patyčias, žiūrėjo ir aptarė Niko Vujičičiaus pranešimo „Patyčios turi baigtis“ vaizdo įrašą. Pirmokai rašė mintis apie elektronines patyčias, o mokinių tarybos narės parengė stendą.

Gimnazistai, paskatinti psichologės Jūratės Laurinavičiūtės, susitiko su Molėtų progimnazijos auklėtiniais ir organizavo jiems užsiėmimus, kuriuose kalbėta apie toleranciją ir pagarbą šalia esantiems.

 

Tikimės, kad mėnesio renginiai bus ne vienkartinė akcija, bet visada skatins pagarbius ir draugiškus tarpusavio santykius. Na, o veiklas primins per gimnazijos televiziją rodoma virtuali nuotraukų paroda.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.