Rūdiškių gimnazijos mokiniai išbando save DofE apdovanojimų programoje

Zita Bartkevičienė
,
DofE programos Rūdiškių gimnazijoje vadovė

Trakų r. Rūdiškių gimnazija jau penketą metų dalyvauja tarptautinėje jaunimo apdovanojimų programoje The Duke of Edinburghs International Award (DofE). Žinią apie šią programą į Rūdiškių gimnaziją iš „Studijų“ parodos parvežė mūsų gimnazijos mokinė Indrė Ugianskaitė. Savo pasakojimu apie apdovanojimų programą ji sudomino bendraklasę Gabrielę Lizunaitę ir kartu su ja į DofE pakvietė mokytojus bei vadovus. Pačios mokinės nusprendė, kuris gimnazijos mokytojas galėtų vadovauti šiai programai, kas turėtų noro ir entuziazmo paruošti ir vadovauti žygiams. Tik tada ir sužinojome, kad tai jaunimui skirta prestižinė neformalaus ugdymosi programa, sukurta 1956-aisiais Edinburgo hercogo princo Filipo. Paaiškėjo, kad tai mokinių savivertei ir savarankiškumui stiprinti naudinga programa, padedanti ugdyti talentus, mokytis iš patirties įveikiant iššūkius ir įprasminant savo laisvalaikį. Geresnis savęs pažinimas, gebėjimas įveikti asmeninius iššūkius jaunam žmogui tampa didžiausiu apdovanojimu ir reikšmingu, įsimintinu gyvenimo įvykiu. Programos dalyviai gali save išbandyti įveikdami Bronzos, Sidabro ir Aukso lygius, kurių kiekvienas yra vis sudėtingesnis, reikalaujantis daugiau jaunuolių pastangų ir laiko sąnaudų. Bronzos lygmuo – savotiškas treniruočių laukas, kurį įveikę dalyviai jau beveik viską žino apie DofE programą, tikslus bei išbandymus ir gali apsispręsti, ar siekti naujos apdovanojimų programos pakopos, ar džiaugtis įveiktais iššūkiais ir pasitenkinti įgytu apdovanojimu. Dabar programos Bronzos lygmens ženklelius jau yra įgiję šie Rūdiškių gimnazijos absolventai: Indrė Ugianskaitė, Gabrielė Lizunaitė, Paulius Vorobjovas ir Rita Solovjova. Prieš metus prie DofE programos prisijungė kiti Rūdiškių gimnazijos mokiniai: Miglė Radzevičiūtė (IVa), Vakarė Petrovaitė (IVa), Karolis Verseckas (IVa), Rokas Andriulionis (IVa) ir Faustas Bartkevičius (II a).

 

Miglė Radzevičiūtė, IVa klasės mokinė ir DofE programos Bronzos lygmens dalyvė

DofE apdovanojimų programą sudaro keturios dalys – įgūdžiai, aktyvi veikla, paslaugos ir žygis. Dalyvaudami šioje programoje, išsikeliame asmeninio tobulėjimo tikslus ir planuojamės savo veiklas. Atrasti savo tikslus, numatyti būsimas veiklas mums padėjo programos vadovė Zita Bartkevičienė. Mūsų veiklos apėmė nemažai sričių – nuo beglobių gyvūnų priežiūros, įvairios pagalbos mokytojams gimnazijoje, pasiruošimo teorijos ir praktinio vairavimo egzaminams iki knygų skaitymo, 3D programavimo ir fizinio aktyvumo, judrumo didinimo. Pagrindinę pasirinktą veiklą turėjome vykdyti pusę metų, kitas dvi veiklas – 3 mėnesius. Manoma, kad taip susiformuoja reikiamas įgūdis, tampantis aktyvaus ir turiningo gyvenimo dalimi. Savo pasiekimus fiksavome elektroniniame DofE dienoraštyje, kur rašėme įspūdžius, žymėjome pažangą, skelbėme nuotraukas ir vaizdo įrašus. Siekdami savo tikslų, kiekvieną savaitę sutartu laiku susitikdavome su programos vadove, su kuria kartu bandydavome įveikti kylančius iššūkius, ieškojome sprendimų, kai susidurdavome su sunkumais. Pasiekę visus savo išsikeltus tikslus pajutome, kad šios veiklos mums padėjo tobulėti visapusiškai – tiek dvasiškai, tiek fiziškai. Be to, tapome aktyvesni, išmokome kelti konkrečius tikslus, planuoti, analizuoti savo veiklas, bendraudami ir bendradarbiaudami spręsti problemas.

 

Paskutinė DofE programos veikla, siekiant Bronzos lygmens apdovanojimo, yra žygis, kuriam ruoštis padėjo žygių vadovė mokytoja Violeta Bakšienė. Žygyje yra išbandoma dalyvių ištvermė ir įtvirtinami gebėjimai savarankiškai, be suaugusiųjų pagalbos ir mobiliųjų įrenginių naudotis žemėlapiu, orientuotis aplinkoje, įkurti stovyklavietę ir per dvi paras įveikti per 20 km atstumą. Pirmiausia mes dalyvavome bandomajame žygyje, kuris vyko 2018 m. spalio 27–28 d., Alytaus rajone. Per jį siekėme išbandyti įgytus įgūdžius ir tyrinėdami Dzūkijos partizanų takus nužygiuoti 40 km. Ruošdamiesi žygiui, bendradarbiavome ir su gimnazijos sveikatos priežiūros specialiste Kristina Urbanovič, padėjusia įgyti pirmosios pagalbos teikimo pradmenų. Sėkmingai įveikę bandomąjį, pradėjome planuoti kvalifikacinį žygį.

 

Pasiruošimas kvalifikaciniam žygiui pareikalavo nemažai jėgų ir kantrybės: bendradarbiaudami su vadovėmis derinome maršrutą, išsikėlėme tikslus, pildėme įvairius dokumentus, nuolat palaikėme ryšį su žygio vertintoja Ramune Strazdaite ir DofE organizacijos atstovais, padėjusiais mums sėkmingai pasiruošti artėjančiam žygiui. Į antrąjį savo gyvenimo žygį išsiruošėme rugsėjo 21–22 d. Prie mūsų prisijungė ir Vilniaus Žirmūnų gimnazijos mokinė Ugnė Pūkaitė. Mūsų pasirinktas maršrutas – Trakų r., Skersabalė–Daugirdiškės–Maušiškės. Nei lietus, nei šaltis nesumažino komandos motyvacijos ir pasiryžimo siekti išsikeltų tikslų. Mūsų pagrindinis tikslas buvo sustiprinti komandinius įgūdžius ir dalyvių tarpusavio ryšius atliekant komandos formavimo užduotis, žaidimus ir pratimus, todėl poilsio minutėmis stengėmės atlikti iš anksto pasiruoštas komandines veiklas. Pirmąją dieną nužygiavę apie 17 km, pasiekėme savo nakvynės vietą – Daugirdiškių mokymų centrą, kurio teritorijoje buvome numatę nakvynės vietą. Iš pradžių įsirengėme stovyklavietę, o tada vėl ėmėmės komandos formavimo pratimų. Saulėtas ir kiek šiltesnis antrosios dienos rytas skatino ne ką mažesnę motyvaciją. Nė nepastebėjome, kaip greitai, įveikę 11 km, pasiekėme finišo tiesiąją – Maušiškių kaimą, kur mūsų laukė programos vadovė Z. Bartkevičienė, žygio vadovė V. Bakšienė ir žygio vertintoja R. Strazdaitė, visą laiką akylai iš tolo stebėjusios mūsų kelionę. Galutinė veikla – žygio refleksija, padėjusi pamatyti savo asmeninį augimą. Apibendrinant reikėtų pasidžiaugti, kad šis žygis padėjo mums tobulėti visomis prasmėmis: ugdėmės ne tik komandos formavimo įgūdžius, bet ir mokėmės išeiti iš savo komforto zonos, palikti jaukius namus ir vieni, be mobiliųjų telefonų ir interneto ryšio leistis į žygį. Ugdėmės ištvermę, ryžtą ir gebėjimus be suaugusiųjų pagalbos ir buities patogumų išgyventi gamtos sąlygomis. Nors patyrėme nemenkų sunkumų, drauge juos sėkmingai įveikėme ir supratome, kad iš tiesų komandą formuoja bendri žygio tikslai, išbandymai, pagalba vienas kitam, pasiskirstymas atsakomybėmis ir pareigomis. Žaidimai ir pratimai tėra priemonės, padedančios pailsėti ir paįvairinti žygį.

 

Dabar, įvykdę visas DofE programos veiklas, nekantraudami laukiame apdovanojimų ceremonijos, kuri vyks lapkričio 21 d. Per ją kiekvienam iš mūsų bus įteiktas Bronzos lygmens ženklelis, patvirtinantis, kad esame įvykdę programos reikalavimus ir tapome savarankiškesni, aktyvesni, kantresni ir ištvermingesni, labiau pasirengę priimti gyvenimo iššūkius.

 

Dėkojame DofE organizacijos komandai, žygio vertintojai ir visiems, padėjusiems įveikti programos iššūkius.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.