Rašytojo Kęstučio Kasparavičiaus istorijų įkvėpti…

Deimantė Navakienė
,
Vilniaus Antano Vienuolio prog-jos pradinio ugdymo mokytoja metodininkė
Jūratė Skurkienė
,
pradinio ugdymo vyr. mokytoja

Šiuo informacinių technologijų laikmečiu mokytojui tenka nemenkas iššūkis – sudominti vaikus knyga. Vilniaus Antano Vienuolio progimnazijoje įgyvendinant tęstinį skaitymo skatinimo projektą „Skaitau ir augu“, daug kartų galvota apie įvairius metodus ir būdus, kurie skatintų vaikus daugiau laiko praleisti su knyga. Tinkamai parinkta netradicinė aplinka, integruotos pamokos, susitikimai su rašytojais ir kitos kūrybiškumą skatinančios priemonės – patrauklu vaikams ir juos motyvuoja.

 

Siekiant ugdyti sąmoningą skaitytoją bei skatinti mokinius domėtis, skaityti, analizuoti lietuvių rašytojų kūrybą bei pastebėjus mokinių susidomėjimą vaikų rašytojo ir dailininko Kęstučio Kasparavičiaus knygomis, akį patraukiančiomis istorijų iliustracijomis, kilo idėja organizuoti tarptautinę pradinių klasių mokinių kūrybinių darbų parodą-konkursą „Daiktai atgyja“, skirtą šio rašytojo 65 metų sukakčiai paminėti. Ruošdamiesi parodai vaikai mokėsi pastebėti ir pajausti grožinio teksto savitumą, išskirtinumą, vaizdingumą, tobulino meninius gebėjimus, ieškodami meninės saviraiškos būdų, susipažino su įvairiomis darbų atlikimo technikomis.

 

Tęsdami pažintį su vaikų rašytoju Kęstučiu Kasparavičiumi, progimnazijos pradinukai lankėsi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, kur vyko integruota lietuvių kalbos ir dailės pamoka. Antrokai atidžiai klausėsi K. Kasparavičiaus istorijos „Šuniškos dienos“, atsakė į pateiktus teksto suvokimo klausimus, buvo aktyvūs ir susidomėję, drąsiai reiškė savo nuomonę. Išklausę kūrinį, iš popieriaus gamino šuniuką. Svečiuodamiesi didžiausioje Lietuvos bibliotekoje, antrokai aplankė čia vykstančią K. Kasparavičiaus vaikų knygų iliustracijų parodą „Dirigentas su teptuku“. Iliustracijų pagrindinė technika – pieštukas ir akvarelė.

Bendradarbiaujant su Vilniaus Baltupių progimnazijos ketvirtokais, Adomo Mickevičiaus bibliotekoje vyko  netradicinė lietuvių kalbos pamoka „Pažintis su vaikų rašytoju Kęstučiu Kasparavičiumi. Jo kūrybos skaitymai“, kurioje rašytojo sukurtas smagias istorijas („Ginčas“, „Paslaptingas svečias“, „Ant viryklės“, „Dantų šepetukas“, „Baisi istorija“) skaitė ir vaidino minėtų mokyklų pradinukai.

 

Artimiau susipažinę su menininko kūryba, vaikai rinkosi labiausiai patikusią istoriją ir ją iliustravo, kūrybiškai užrašydami jos pavadinimą. Parodos tema sudomino net 170 Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų. Sulaukėme darbų iš Lenkijos, Baltarusijos. Į progimnazijoje vykstančią tarptautinę pradinių klasių mokinių kūrybinių darbų parodą-konkursą „Daiktai atgyja…“ buvo pakviestas gerbiamas vaikų rašytojas, garsus knygų iliustratorius Kęstutis Kasparavičius. Pradinių klasių mokiniai su nekantrumu laukė šio susitikimo. Pradinukai svečią pasveikino daina „Snaigių šokis“, o mažieji aktoriai suvaidino rašytojo sukurtą ir vaikų labai pamėgtą istoriją „Ginčas“. Mokiniai susidomėję klausėsi svečio pasakojimo apie vaikystę, kūrybą. Jie sužinojo, kad būsimas rašytojas augo kaimo mokytojų šeimoje, vaikystėje svajojo tapti pilotu, elektriku, kad mėgstamiausia jo knyga buvo „Mikė Pūkuotukas“. Jis parašė ir iliustravo 16 knygų vaikams, iliustravo apie 60 kitų autorių knygų, kuriose spalvingi, gana tiksliai nupiešti paveikslėliai kaskart seka vis naujas istorijas kiekvienam, kas ryžtasi pažvelgti atidesniu žvilgsniu, ir kviečia mažąjį skaitytoją drąsiai keliauti oro balionu į beribes vaizduotės padanges. Rašytojas pradžiugino mažuosius skaitytojus, atsakydamas į visus jų klausimus bei padovanodamas autografą. Jis mielai sutiko dalyvauti ir parodos-konkurso darbų vertinimo komisijoje. Menininkas įdėmiai apžiūrėjo kiekvieną darbą ir pasidžiaugė mažųjų iliustratorių išradingumu, originalumu ir beribe fantazija. Jo vertinimas buvo lemiamas, renkant 20 parodos-konkurso laureatų darbų.

Menininkas džiaugėsi, kad jo knygas vaikai mielai skaito, savaip iliustruoja pasitelkdami savo vaizduotę ir fantaziją. Atsisveikindamas rašytojas padėkojo už gražią parodą ir pažadėjo mažuosius nustebinti dar ne viena nauja knyga.

 

Džiaugiamės, kad gerbiamo rašytojo kūrybą mielai skaito mažieji Lietuvos ir užsienio knygų mylėtojai ir jo nuopelnai Lietuvai šiais metais įvertinti Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi, kurį įteikė šalies vadovas.

Manome, kad vykdomos skaitymo skatinimo veiklos pažadino vaikų norą dažniau lankytis bibliotekose, skaityti knygas, patiems kurti, piešti, rašyti, kad, pasak rašytojo „…mus supantis pasaulis taptų gražesnis“.

 

Parodos-konkurso akimirkos ir laureatų darbai čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.