Putinų gimnazijoje vieši populiariausių metų knygų, renkamų Lietuvoje, autoriai

Laima Bautronienė
,
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė
Irena Sakalauskienė
,
lietuvių kalbos mokytoja

Svečiuose – metų knyga pretenduojančio tapti romano „Oro“ autorius Marijus Gailius

 

Jau tampa tradicija, kad Alytaus Putinų gimnazijoje vieši bibliotekininkės Eglės Juodžiukynienės kviečiami populiariausių metų knygų, renkamų Lietuvoje, autoriai. Šiais metais į susitikimą su gimnazistais atvyko ir rašytojas Marijus Gailius. Tai gana naujas vardas lietuvių literatūros padangėje. Rašytojas pristatomas kaip literatūros kritikos straipsnių autorius, baigęs žurnalistikos studijas, dirbęs Paryžiuje, vedęs laidas „Žinių radijuje“. Romanas „Oro“ – antroji M. Gailiaus knyga. Pirmoji – novelių rinktinė „Šlapias spalis“, išleista 2012 m.

 

Į netradicinę pamoką susirinkusiems Putinų gimnazijos dvyliktokams rašytojas atskleidė lietuvių literatūroje dar nepopuliarią distopijos sąvoką, kuri reiškia griūtį, griovimą, sudužusią svajonę, pristatė šia kryptimi parašytų kūrinių pasaulinėje literatūroje pavyzdžius. Vienas tokių romanų yra gerai žinomas skaitytojams – Džordžo Orvelo „Gyvulių ūkis“. Mokiniai turėjo progą susipažinti su nauju požiūriu į aktualią ekologinę, pilietiškumą skatinančią temą, atskleidžiamą naujajame M. Gailiaus romane „Oro“. Renginio dalyviai įsitraukė į diskusiją lietuviško mentaliteto, tapatybės tema, kuri atsiskleidė ir per renginį mokinio Arno Lisausko įgarsintoje romano ištraukoje: „Prisiminė veidą tikro lietuvio pagal patirties struktūrą, tikro gentainio, dar ne tiek patyrusio – lietuvio, kuris išgyveno karą, tada kitą karą, represinį sovietų režimą, ekonominę krizę, tada kitą krizę, ekologinę…“

 

Pokalbį su rašytoju vedusi šio teksto autorė L. Bautronienė pripažino, kad tokios struktūros romaną, kai nėra vientiso siužeto, veiksmas skaidomas į 32 veikėjams (autorius tai sieja su tokiu pat šachmatų figūrų skaičiumi) skirtus teksto gabaliukus, išties nelengva skaityti, tačiau pasakojimo būdas originalus ir įdomus. Po visais destrukcijos, chaoso, nelaimių srauto klodais, matyt, slepiasi amžinųjų vertybių ilgesys, tik jų lūkestis savaip, neįprastai išreikštas…

Gimnazijos viešnia – „Metų knygos rinkimuose“ suaugusiųjų kategorijoje dalyvaujančios knygos autorė

 

Pamokoje-susitikime Alytaus Putinų gimnazijoje dalyvavo Virginija Kulvinskaitė-Cibarauskė, literatūrologė, literatūros kritikė ir poetė, humanitarinių mokslų daktarė. Savo kūrybą ji įvardija kaip fikciją – eilėraščius, prozos fragmentus, apsakymus, pramanytus dienoraščius pradėjo rašyti ankstyvoje paauglystėje, gal net vaikystėje. Pasak jos, rašymas buvo ir yra labai asmeniška, prasminga, nesuteršta veikla, nes rašo tik tada, kai iš tiesų nori, ir būtent taip, kaip nori. Per susitikimą poetė mokiniams sakė, kad ji literatūros kritikė ir rašytoja, atrodo, du žmonės gyvena kartu.

 

Eglės Juodžiukynienės nuotraukos

Rašytojos pristatytoje knygoje „Kai aš buvau malalietka“ sukurtas toks personažas, kurį galima sutikti gyvenime (tai sako ir pati autorė). Šį romaną ne vienas skaitytojas į rankas ima tikėdamasis atrasti šiandien nostalgiją keliančius 10-ojo dešimtmečio Vilniaus ženklus, bet atranda gerokai daugiau – jos sukurta pasakotoja prabyla apie universalias patirtis: brandą, asmenybę, santykį su aplinka, atmintį.

Pamokoje-susitikime mokiniai skaitė romano ištraukas, autorė sakė, kad klausyti kito skaitomą tekstą yra lyg įgyti naują patirtį, lyg girdi naują romano pasakotojos balsą.

 

Geriausias pamokos susitikimo įvertinimas – rašytojos nuomonė: „Galėčiau dar daug kalbėti su pamokos dalyviais, jie nėra literatai, jų nuomonė savita, įdomi.“

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.