Psichologė pataria: kaip padėti adaptuotis vaikams, sugrįžusiems į mokyklą po karantino

Birutė Mačiulienė

Jausmas, grįžus į ugdymo įstaigą po karantino, panašus į jausmą, kai atveri duris į klasę, po vasaros atostogų. Vaikų vėl laukia adaptacija. Mokiniams, ypač jaunesniems, tenka iš naujo prisitaikyti prie pasikeitusios dienos.

„Nors grįžtame į savo mylimas ugdymo įstaigas, nereiškia, kad mokslas vyks kaip anksčiau: moksleiviams reikės laikytis naujų susitarimų, o tai gali kelti papildomą nerimą tiek vaikams, tiek tėvams“, – pastebi Erudito licėjaus psichologė Rūta Žiaunienė ir pateikia rekomendacijų, kad grįžimas į mokyklą vyktų sklandžiau.

Bendradarbiaukite su mokykla. Kiek tai yra įmanoma, išsiaiškinkite, kaip procesas vyks mokykloje: kada vaikai bus įleidžiami į patalpą, kas juos pasitiks, ar galės naudotis rūbine; kur ir kada mokiniai pietaus, ar eis į lauką, kada galite atžalas pasiimti po pamokų.

Kuo daugiau informacijos žinosite, tuo mažiau nerimausite.

 

Iš anksto pasakykite vaikui, kad jis ir vėl eis į mokyklą. Vaikui emociškai bus lengviau, jei žinos apie naują tvarką, kurios laikysis visi, sugrįžę po karantino. Suprantamai paaiškinkite, kodėl vaikas vėl eis į mokyklą, ir kaip tai vyks.

 

Priimkite pasikeitimus. Padėkite vaikams suprasti, dėl ko mokykloje reikės kitaip elgtis: bendraujant su klasės draugais – laikytis saugaus atstumo, įėjus į mokyklą – dezinfekuoti rankas; bus matuojama temperatūra.

 

Žvelkite į viską teigiamai. Šioje situacijoje labai svarbu teigiamas požiūris į mokyklą ir viską, kas ją supa. Užuot nerimavę, kad namų darbai begaliniai, vėl ryte reikia anksti keltis ir jaudintis dėl automobilių spūsčių, pabandykite išryškinti teigiamą ėjimo į mokyklą pusę, pavyzdžiui, įgyti žinių, susitikti su seniai matytais draugais. Taip pat svarbu pasveikinti savo vaiką ne tik už jo pasirodymus, bet ir už pastangas. Tokiu būdu viskas tampa pasididžiavimo šaltiniu!

 

Nerimą priimkite kaip natūralią būseną. Vaikai, sugrįžę į natūralią mokymosi aplinką, prie įprasto dienos ritmo mokykloje, pirmomis dienomis gali patirti nerimą: didesnį irzlumą, jautrumą, išsiblaškymą, norą daugiau laiko, nei anksčiau, praleisti su tėvais. Tai natūrali būsena adaptacijos laikotarpiu, ją reikia priimti, o laikui bėgant ji tikrai pasikeis.

 

Domėkitės vaiko išgyvenimais. Vaiką gali užplūsti daug įvairių ir skirtingų jausmų, susijusių su grįžimu į mokyklą. Padėkite juos pažinti, įvardinti ir priimti. Šioje situacijoje labai svarbu skirti kuo daugiau laiko vienas kitam – kalbėtis, išklausyti, suprasti. Vaikui svarbu iš jūsų sužinoti, kad tai, kaip jis jaučiasi, yra normalu.

 

Užtikrinkite ramybę ir saugumą po pamokų. Jei vaikas jaučia nerimą, jam ypatingai reikia ramybės, saugios aplinkos ir protingos rutinos. Laiku kelkitės ir laiku ilsėkitės. Skirkite kokybiško laiko pabuvimui su savo vaiku: į šalį nustumkite kitus darbus ir tiesiog pažaiskite, paskaitykite knygą, pasikalbėkite, išeikite pasivaikščioti.

„Kuo daugiau komunikavimo, atvirumo ir supratimo – tuo mažiau nerimo tiek vaikams, tiek tėveliams“, – teigia Rūta.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.