Profesinio mokymo centre integruotas pilietiškumo ir etnokultūros ugdymas

Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centro (VTVPMC) Energetikos ir mechatronikos skyriaus žiniatinklio programuotojo ir energetinių sistemų elektroniko specialybių mokiniai bei Informacinių ir vizualinių technologijų skyriaus auklėtiniai dalyvavo mokslo populiarinimo festivalio „Erdvėlaivis Žemė 2018“ pažintinėje-edukacinėje ekskursijoje po Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteką.

 

Kultūrinės veiklos specialistė Lina Anušauskienė supažindino mokinius su Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos istorija. Buvo pasivaikščiota po bibliotekos pastatą, kuris XIX a. pabaigoje priklausė grafų Tiškevičių giminei.

Per ekskursiją buvo apžiūrėtos ir Periodikos, Senų, retų ir kartografinių leidinių ir rankraščių bei Bendrosios skaityklos, kuriose susipažinta su senais ir retais dokumentais: knygomis, rankraščiais. Seniausi dokumentai siekia XI a. Dauguma jų XVI–XX a., parašyti lotynų, rusėnų, lenkų, rusų, vokiečių kalbomis, nuo XVI a. pabaigos – ir lietuvių kalba. Pagal kilmę absoliuti dauguma dokumentų yra iš istorinės LDK teritorijos.

 

Pasak biologijos mokytojos Almos Zybailienės, įdomiausia buvo pamatyti pergamentus. „Norėjosi paliesti rankraštines knygas, inkunabulus, patyrinėti, kokiu šriftu jos rašytos. Bandėme skaityti kirilica rašytas lietuviškas knygas. Tyrinėjome Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio „Kelionę į Jeruzalę“, išleistą 1614 m. Sklaidėme žymių žmonių prisiminimų ir pažymių knygeles. Pamatėme pačią didžiausią – 99 cm aukščio ir 68 cm pločio – Džono Džeimso Audubono knygą „Amerikos paukščiai“, išleistą 1972 m. Leipcige. Knyga įrišta japoniškuoju stiliumi – lapai ir mediniai viršeliai perrišti dygsniais tampria juostele. Joje 50 puslapių, 20 iliustracijų. Rankose palaikėme ir vieną mažiausių knygų. Tai miniatiūrinė knygutė „Lietuvos spaustuvėms 475“. Ji yra 11,2 mm aukščio, 10 mm pločio ir 4,8 mm storio. Knygelę sudaro 64 puslapiai, o sveria ji vos 0,31 gramo“, – pasakoja mokytoja.

 

Edukacinės išvykos tikslas – integruoti pilietiškumo ir etnokultūros ugdymą į biologijos dalyką. Išvykos organizatorės: biologijos mokytoja Alma Zybailienė bei Energetikos ir mechatronikos skyriaus bibliotekininkė Danguolė Kazlauskienė.

 

VTVPMC inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.