Pirmieji į teatrą grįžta vaikai

Teatras vaikams „Pradžia“, kuriantis išskirtinai ikimokyklinio amžiaus vaikams, nuo gegužės 30 d. atnaujina savo veiklą. Žiūrovams per tris savaitgalius bus parodyti ne tik repertuariniai teatro spektakliai, bet ir dvi naujos improvizacijų programos, sukurtos dalyvauti karantino sąlygomis.

„Paprastai tokiu metu teatro sezonas eina į pabaigą, renginių vis mažiau, bet vos išgirdome apie galimybę grįžti į sceną, net ir esant ribojimams – nedvejojome. Nedirbti iki pat rugsėjo atrodo neįmanoma. Todėl paskelbėme trijų savaitgalių programą, kad galėtume vėl susitikti su išsiilgtais žiūrovais, suteikti galimybę panaudoti atšauktų renginių bilietus ir džiugia nata skirstytis vasarai“, – sako teatro įkūrėja, vadovė ir prodiuserė Aušra Paukštytė.

Išgyventi be veiklos

 

Teatras „Pradžia“ yra socialinis verslas, vienijantis nepriklausomus kūrėjus ir kūrėjų komandas, veikiantis Vilniaus mieste jau trečius metus. Per 2019 m. teatras surengė 449 renginius, į juos susirinko daugiau nei 12 000 žiūrovų. „Esame viešoji įstaiga, kiekvienas uždirbtas euras investuojamas į tolesnes produkcijas, kasmet suteikiame erdvę dirbti nepriklausomiems kūrėjams: aktoriams, režisieriams, muzikantams“, – pasakoja vadovė.

 

Visos įmonės pajamos gaunamos pardavus bilietus, todėl, sustabdžius veiklą, iškart kilo klausimas dėl teatro likimo. Vadovė teigia, kad organizacijos išgyvenimą vienareikšmiškai nulėmė geranoriškas patalpų nuomotojų AB „Ogmios miestas“ požiūris ir suteiktos nuolaidos. Taip pat pasinaudota visomis valstybės suteiktomis paramos priemonėmis: menininkai gavo prarastų pajamų kompensacijas iš Lietuvos kultūros tarybos, darbuotojai išėjo dalinių prastovų, bet tai niekaip neatstoja 11 savaičių tylos, o ir žengti prie darbų visa koja dar negalime dėl triskart mažesnio leidžiamo žiūrovų skaičiaus salėje. „Karantino pradžioje su komanda intensyviai aptarinėjome persikėlimo į internetą galimybes, bet galiausiai sutarėme, kad teatro vaikams prasmė yra būtent gyvo ryšio mezgimas, o per ekraną ikimokyklinukui geriau jau žiūrėti kokybišką animaciją“, – sako A. Paukštytė.

 

Lauros Vansevičienės nuotr.

Kūrybingi sprendimai saugumui užtikrinti

 

„Pradžia“ atšaukė renginius dar prieš tai, kai buvo pranešta apie visuotinį karantiną. „Sekėme pasaulines tendencijas, jautėme žiūrovų susirūpinimą ir, nelaukdami vyriausybės sprendimų, vadovavomės Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijomis ir sustabdėme veiklą savaitgaliu anksčiau, nei sustojo Lietuva“, – teigia vadovė. „Todėl dabar, vėl imdamiesi veiklos, pirmiausia galvojame apie žiūrovą, apie tai, kaip sukurti saugią ir patogią, bet smagią patirtį.“

Pirmiausia peržiūrėtas esamas teatro repertuaras ir atrinkti tie kūriniai, kurių adaptacijos pagal naujas saugumo taisykles būtų minimalios. „Vaikiškų spektaklių pagrindas – interakcija tarp aktoriaus ir mažojo žiūrovo, ji pasiekiama arba artimu, beveik fiziniu, kontaktu arba įvairiomis priemonėmis, kuriomis žaidžiama, dalinamasi, grojama. Turėjome peržiūrėti visus kūrinius. Reikėjo sugalvoti, kaip išlaikyti spektaklių vertę ir įspūdį, išlaikant ir bekontaktį 2-jų metrų atstumą“, – pasakojo A. Paukštytė. Išeitis, pasirodo, visai paprasta – kiekviena dalyvaujanti šeima, įeidama į teatro salę, pasiims individualų priemonių rinkinį supakuotą drobiniuose maišeliuose. „Tokiu elementariu sprendimu išvengiame kontakto, o vaikas vis tiek galės, pavyzdžiui, groti šaukštais kartu su „Aštuntadienio“ aktorėmis scenoje.“

 

Dalis pasirodymų visgi turės būti rodomi tik pasibaigus ribojimams, nes išlaikant 2-jų metrų atstumą, teatro „Pradžia“ salėje gali tilpti vos 9 šeimos, koks bebūtų maksimalus leidžiamas žiūrovų skaičius patalpose vykstančiuose renginiuose.

„Kreipiausi į kūrėjus su siūlymu paruošti solo pasirodymus nedidelėms žiūrovų grupėms ir rezultatą netrukus pristatysime. Indrės Mickevičiūtės-Petrauskienės „Žaidimų laboratorija“, skirta 3–5 m. vaikams. Aktorė-klounė kartu su mažaisiais dalyviais, atlikdama spalvingas užduotis, aiškinsis, ko reikia smagiam žaidimui. Režisieriaus, aktoriaus, taip pat klouno, Žilvino Beniušio „Jausmų sala“, skirta 2–5 m. vaikams. Jiems bus sekama pasaka, kuri apjungs plačią žmogaus jausmų paletę. Kiekvieną įvardintą jausmą bus galima iš arti pačiupinėti, išgroti, sužaisti ar net padainuoti“ – vardina teatro prodiuserė. „Taip sutapo, kad abu kūrėjai – profesionalūs klounai. O tai prideda papildomą magijos sluoksnį. Improvizacijų programos – tobulas receptas karantinui – paruošta nedideliam dalyvių skaičiui, o klounados technikos puikiai tinka interaktyviam, bet bekontakčiam patyrimui.“

 

Prie teatro veiklos prisidėjo aktorė, režisierė Gintarė Latvėnaitė, su edukacine programa „Tarp debesų“, skirta 5–14 mėn. kūdikiams ir juos lydintiems suaugusiems. Aktorė, Vilniaus valstybiniame mažajame teatre sukūrusi dešimtis vaidmenų, už kuriuos nominuota „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimais, surežisavusi du vaikiškus spektaklius, į „Tarp debesų“ sudėjo asmeninę trijų savo vaikų auginimo, ir darbo su mažiausiais edukacinėse programose bei teatro scenoje, patirtį.

 

„Karantinas – didelis supurtymas, bet ši priverstinė pertrauka leido atsitraukti nuo rutinos ir užsiimti kūryba. O dabar esame pasiruošę grįžti pas žiūrovą“, – teigia A. Paukštytė.

 

Teatro vaikams „Pradžia“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.