Pažadas išpildytas su kaupu – pergalė populiariame projekte

„Švietimo naujienos“ gavo Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos mokinės Justinos Galvičiūtės žinutę apie bendraklasės Guodos Šukytės sėkmingą pasirodymą LRT projekto „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ devintokų finalo varžytuvėse. Justina rašė: „Guodai teko kovoti su patyrusiais varžovais, psichologiškai veikė ir televizijos laidos atradimo – šeštoko Lino – dalyvavimas (Linas nugalėjo bendraamžius, vėliau – septintokus ir net aštuntokus, todėl buvo pakviestas rungtyniauti su devintokais). Tokiais atvejais nepamatuojama dovana tampa palaikymo komanda, o už Guodą sirgo ir šeima, ir klasės draugai. Įveikusi sunkius klausimus, o svarbiausia – varžovus, Guoda tapo 2019 m. devintokų finalo nugalėtoja! Už suteiktą galimybę dalyvauti projekte „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ Guoda dėkinga savo šeimai. Už šiltą palaikymą, padrąsinimus ir visapusišką pagalbą – gimnazijos direktoriui Rimui Budraičiui, visam administracijos kolektyvui ir, žinoma, savo mokytojams: klasės vadovei Svetlanai Kaleinikovai, geografijos mokytojai Gitanai Kazimieraitienei ir kūno kultūros mokytojui Edvinui Gedgaudui!“

Redakcijai kilo mintis apie Guodą ŠUKYTĘ sužinoti daugiau ir pristatyti ją savo skaitytojams. Mokinius kalbiname retai, bet galbūt kaip tik tokie pavyzdžiai gali įkvėpti ir kitus mokinius nebijoti išbandyti savo jėgas įvairiuose konkursuose, projektuose. Domėjomės ne tik Guodos pomėgiais, priežastimi, kodėl nusprendė dalyvauti šiame „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ projekte, užplūdusiomis emocijomis po pergalės, bet kaip tokio žinių konkurso nugalėtojai uždavėme ir sunkesnius klausimus, susijusius su šių dienų aktualijomis – ugdymo turinio kaita, jaunų mokytojų darbo metodais. Kviečiame susipažinti su Guoda.

 

Kas paskatino dalyvauti projekte „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“? Kodėl mokiniai ten taip veržiasi? Galbūt tavo laimėjimas įkvėpė kitus mokinius bandyti, stengtis, nebijoti dalyvauti?

Su šeima šį projektą žiūrime jau labai seniai. Praėjusiais metais sugalvojau, kad būtų visai smagu pabandyti dalyvauti, tačiau registracija į aštuntokų žaidimą jau buvo pasibaigusi, tad pažadėjau sau, kad būtinai užsiregistruosiu kitais metais. Manau, kad daugiausia pati paskatinau save, nes norėjau išbandyti kažką naujo ir įvykdyti savo pažadą, aišku, prie to prisidėjo ir šeima.

Manau, kad mokiniai nori jame dalyvauti, nes tai yra puiki proga pasilyginti su gabiausiais visos Lietuvos mokiniais, susipažinti su televizija ir laidų filmavimu, įgauti naujos patirties ar įveikti savo baimes. Nemanau, kad mano laimėjimas ką nors įkvėpė, nes yra daug žmonių, kurie pasiekę didesnių aukštumų nei aš.

 

Kaip jauteisi po laimėjimo grįžusi į mokyklą? Ar kas nors pasikeitė? Galbūt visi mokykloje dabar tave pažįsta, sveikina ir sveikinasi, mokytojai kitaip žiūri?

Jausmas buvo labai geras, sveikino klasės draugai, mokytojai, tačiau nepastebėjau, kad jų požiūris į mane pasikeistų, ir tuo džiaugiuosi, nes nemėgstu, kai žmonės yra pervertinami. Mokykloje didelio dėmesio taip pat nesulaukiau, bet to nesureikšminu, nes nemažai Juliaus Janonio gimnazijos mokinių yra dalyvavę šiame projekte ir esu patenkinta, kad esu viena iš jų.

 

Papasakok apie save: kuo labiausiai domiesi, kokie dalykai mokykloje geriausiai sekasi, o kurie galbūt ne taip gerai, kokia popamokine veikla užsiimi?

Mokykloje labiausiai patinka ir sekasi matematika, geografija, biologija, rusų kalba, o nepatinka fizika. Po pamokų einu į treniruotes, lankau Šiaulių lengvosios atletikos maniežą, ten bėgioju. Taip pat mokykloje šoku liaudiškų šokių kolektyve „Liuoksinis“. Esu baigusi muzikos mokyklą, dainavau chore, moku groti pianinu.

 

Kaip save įsivaizduoji po 10 metų?

Labai norėčiau studijuoti mediciną ir būti gydytoja. Manau, kad studijuosiu ir gyvensiu Lietuvoje, nes čia gyvena mano artimiausi žmonės.

 

Gimnazijoje mokaisi tik pirmus metus, bet jau turėjai susidaryti nuomonę apie šią mokyklą. J. Janonio gimnazija tikrai aktyvi: organizuoja daugybę renginių, mokiniai dalyvauja įvairiuose konkursuose ir tampa jų laimėtojais, laureatais. Kaip sekėsi įsilieti į naują mokyklą, galbūt kitą sistemą? Kokį įspūdį palieka J. Janonio gimnazija?

Jau nuo pat septintos klasės žinojau, kad mokysiuosi šioje mokykloje, nes ten mokosi mano sesė ir jai mokykla labai patinka. Tikriausiai sunkiausias buvo rugsėjis. Viskas buvo nauja: mokykla, klasės draugai, mokytojai, tačiau nesigailiu, kad atėjau mokytis į šią gimnaziją, nes joje galima atrasti save, mus moko daug nuostabių mokytojų, kurie pasiruošę padėti, jei kas nesiseka. Gimnazijos mokiniai taip pat labai draugiški, bendraujantys, organizuoti ir kūrybingi. Džiaugiuosi, kad mokykloje yra atsižvelgiama ne tik į mokytojų, bet ir į mokinių nuomonę. Manau, kad Juliaus Janonio gimnazija yra viena geriausių gimnazijų Lietuvoje.

 

Juliaus Janonio gimnazijoje mokėsi keturi tautos didieji vyrai – signatarai. Ar mokykloje jaučiasi toji signatarų dvasia? Ar mokiniams svarbi mokyklos istorija, ja domisi?

Signatarams pagerbti mokykloje įrengtas ir gražiai sutvarkytas signatarų kabinetas, o mokyklos tvorelėje yra visų signatarų atvaizdai ir jų parašai. Mokykla didžiuojasi, kad čia mokėsi net keturi signatarai: Mykolas Biržiška, Jonas Vileišis, Steponas Kairys ir Alfonsas Petrulis. Taip pat gimnazija turi ir savo muziejų, kuriame galima pamatyti visą mokyklos istoriją. Manau, kad mokiniams gimnazijos istorija yra svarbi, nes mes mokomės šioje mokykloje ir esame jos dalis.

 

Šiuo metu ypač aktyviai ieškoma būdų, kaip į mokyklas pritraukti daugiau jaunų mokytojų. O kaip yra Jūsų mokykloje? Ar yra jaunų mokytojų? Kuo kitokios jų pamokos, galbūt taikomi įdomūs ir nauji metodai?

Mūsų mokykloje yra įvairaus amžiaus mokytojų, tačiau tikrai nėra taip, kad įdomios yra tik jaunų mokytojų pamokos. Galbūt jaunesni mokytojai labiau linkę per pamokas naudoti išmaniąsias technologijas, bet tai ne visada padaro jų pamokas įdomesnes.

 

Dabar daug kalbama apie švietimo sistemos problemas, ugdymo turinio kaitą. Įdomi ir mokinių nuomonė, ar jiems svarbu tai, kas vyksta švietimo sistemoje, ar jie jaučia tvyrančią įtampą, o galbūt apie tai net nesusimąstote?

Žinoma, kad mokiniams, ypač vyresniųjų klasių, tai yra svarbu, nes nuo mokymosi priklauso jų ateitis, o naujos reformos kelia stresą tiek mokiniams, tiek mokytojams. Tai, kad mokiniams yra svarbūs mokytojai, atspindi ir jų organizuojami piketai.

 

Ko palinkėtum Lietuvos mokiniams?

Atrasti save, nebijoti reikšti savo nuomonę ir daryti tai, kas jiems patinka.

 

Dėkojame už pokalbį ir linkime niekada nesustoti siekiant savo tikslų.

 

***

„Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ – tai intelektinis televizijos žaidimas 5–12 klasių mokiniams. Daugiau kaip dešimtmetį gyvuojantis nacionalinis projektas kviečia gabiausius šalies mokinius susirungti televizijos studijoje ir pademonstruoti sukauptas žinias, o į daugybę klausimų padeda atsakyti loginis mąstymas ar greita reakcija. Žaidimo dalyviams klausimus užduoda nusipelnę Lietuvos pedagogai ir žinomiausi šalies mokslininkai, išradėjai, rašytojai, teatro ir kino kūrėjai, politikai, gydytojai, sportininkai bei scenos vilkai. Žaidimas suteikia galimybę žiūrovams studijoje pasimokyti, kaip saugiai elgtis keliuose, o stebintiems laidą prie televizijos ekranų – konkuruoti su dalyviais laidos programėlėje.

Po azartiškos ir intriguojančios kovos išrenkamas žaidimo nugalėtojas, kuris patenka į finalą. Po trijų žaidimų surengiamas amžiaus grupės finalas, kurio metu išrenkamas amžiaus grupės nugalėtojas. Jam suteikiamas „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ titulas.

Per visus žinių viktorinos gyvavimo metus šauniausiems mūsų šalies vaikams jau išdalinta daugiau nei 80 garbingų „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ statulėlių.

Nacionalinį projektą „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ globoja Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

 

„Švietimo naujienos“

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.